9 lat temu

Jak Internet zmienił naszą rzeczywistość?

business-technology
Internet stał się współczesną agora dla zglobalizowanego społeczeństwa, pociąga to za sobą szereg zmian w naszej codziennej rzeczywistości, które w szybkim tempie tworzą nowe społeczne ramy komunikacji. Niektóre z tych zmian niewątpliwie nam służą, inne zamieniły naszą rzeczywistość na gorsze.

1. Jesteśmy cały czas podłączeni do Internetu – nie ważne czy właśnie bierzesz kąpiel czy jedziesz metrem – nie ma momentu, w którym całkowicie odcięlibyśmy się od wirtualnej rzeczywistości.
2. Sami diagnozujemy sobie choroby, wzrost dostępu do informacji niewątpliwie wpływa na wzrost świadomości na temat zdrowia, równocześnie zwiększając przypadki hipochondrii.
3. Książki telefoniczne, dyskietki, płyty CD – czy ktoś jeszcze tego używa?
4. Producenci zegarków też musieli się dostosować do technologicznej zmiany, sam zegarek pokazujący tylko godzinę już nie wystarcza.
5. W Chinach istnieją obozy dla osób uzależnionych od Internetu.
6. Nie dziwi to biorąc pod uwagę, że coraz więcej naukowców rozważa wpisanie uzależnienia od Internetu do spisu jednostek chorobowych.
7. Dostęp do Internetu jest tak powszechny, że nawet na szczycie Mount Everest możecie znaleźć sieć.
8. Kamerki internetowe stały się całkiem powszechne w użyciu. Jedna z pierwszych kamer w historii została skonstruowana przez naukowców z Cambridge do monitorowania pracy ekspresu do kawy.
9. Jesteśmy coraz bardziej multizadaniowi, niestety efektywność oraz produktywność wykonywanych zadań spada.
10. Nie zapominajmy o rozproszeniu naszej uwagi – 50% użytkowników rezygnuje z oczekiwania na filmik po 10 sekundach ładowania się strony.
11. Zaobserwować to można również po długości pracy kamery w filmach, w latach ’30 cięcie ujęcia następowało średnio po 12 sekundach, w 2015 zaledwie po 2.
12. Wysyłanie korespondencji pocztą stało się przeżytkiem, współcześnie wysyłamy ponad 200 milionów maili każdej minuty!
13. Większość użytkowników Internetu w Chinach korzysta z sieci przy pomocy telefonu a nie komputera.
14. Aż trudno uwierzyć ale w 1993 roku istniały tylko 623 strony internetowe!
15. Dzisiaj ponad 100 tysięcy stron jest rejestrowanych każdego dnia.
16. Szacuje się, że ok. 6% populacji cierpi na uzależnienie od Internetu.
17. Zanim skrót LOL został powszechnie używany w wirtualnej komunikacji oznaczał Lots Of Love (dużo miłości).
18. Zanika sfera prywatności w życiu – chyba nie ma tu nic do dodania.
19. Pamiętacie jeszcze czym była kiedyś encyklopedia – Wikipedia przejęła zupełnie jej rolę.
20. A mówiąc o Wkipedii – opinia publiczna na temat tego źródła kompletnie się zmieniła, kiedyś profesorowie przestrzegali przed pisaniem referatów bazując na znajdujących się w niej definicjach, dzisiaj stanowi rzetelne źródło wiedzy na prawie każdy temat.

21. Jedynie 5% z 7 tysięcy 700 istniejących na ziemi języków reprezentuje się w internecie, niektórzy wierzą, że w przyszłości może to mieć wpływ na wymieranie kolejnych języków.
22. Nie dość, że nie używamy już książek telefonicznych to do tego przestaliśmy w ogóle zapamiętywać jakiekolwiek numery telefonów.
23. Sklepy muzyczne, banki, zakłady fotograficzne i wiele innych branż całkowicie przeniosło się do Internetu albo zbankrutowało.
24. W 2010 roku Finlandia ogłosiła dostęp do Internetu prawem przysługującym wszystkich swoim obywatelom.
25. Mimo tej szumnej deklaracji na świecie dostęp do Internetu ma zaledwie 7,9% ludzkości – są to osoby, które mają dostęp do sieci przynajmniej raz w roku! Liczba osób mogących stale z niej korzystać jest jeszcze mniejsza.