9 lat temu

30 rzeczy, które możesz zacząć robić sam dla siebie by poczuć się szczęśliwszym

30-thingsss

Marc & Angel Chernoff są autorami poradnika „1000 małych rzeczy, które ludzie sukcesu robią inaczej”. Poniżej znajdziecie 30 porad, które możecie zacząć robić sami dla siebie, by poprawić swoje życie.

 

1. Zacznij spędzać czas z odpowiednimi ludźmi

To znaczy z tymi, którzy naprawdę cię kochają, doceniają i zachęcają do rozwoju. To te osoby, przez które czujesz, że żyjesz, które akceptują nie tylko to jaki jesteś, ale też zaakceptują to, jaki będziesz w przyszłości.

2. Zacznij mierzyć się ze swoimi problemami

To nie twoje problemy cię definiują, lecz sposób, w jaki podchodzisz do ich rozwiązywania. Problemy, które nas dotykają, same nie znikną, spróbuj się mierzyć się z nimi, rób tyle, ile jesteś w stanie i doceniaj to, co już zrobiłeś. Każdy nawet mały krok prowadzi nas do rozwiązania, czasem może zająć to dużo czasu jednak bez wątpienia warto.

3. Bądź szczery wobec samego siebie

Bądź szczery wobec tego, co jest dla ciebie dobre i tego, co należy zmienić, tego, co osiągnąłeś i tego, co jeszcze chcesz osiągnąć. Bądź zawsze szczery wobec siebie – jesteś jedyną osobą, na którą zawsze możesz liczyć w życiu. Poznaj samego siebie, aby wiedzieć się co jest dla ciebie najlepsze, to pomoże ci lepiej zrozumieć, w jakim jesteś miejscu w życiu i wyznaczyć cele na przyszłość.

4. Zacznij stawiać swoje własne szczęście jako najważniejszy priorytet

Jeśli nie cenisz sam siebie i nie troszczysz się o siebie „sabotujesz” całą swoją pracę. Pamiętaj, że możesz jednocześnie troszczyć się o siebie i o innych. Kiedy twoje własne potrzeby będą zaspokojone, będziesz w stanie lepiej służyć tym, którzy potrzebują twojej pomocy.

5. Bądź sobą i bądź z tego dumny

Próbując stać się kimś innym, tracisz potencjał swojego własnego charakteru. Doceń swoje pomysły, siłę oraz piękno, które jest wyjątkowe tylko dla ciebie. Staraj się być najlepszą wersją samego siebie.

6. Żyj tu i teraz

Tu i teraz to prawdziwe życie, tylko to jest tak naprawdę rzeczywiste, przestań skupiać się na tym, co mogłoby wydarzyć się w przyszłości, przestać zamartwiać się o to, co zrobiłeś albo nie zrobiłeś w przeszłości, naucz się być „tu i teraz” i doświadczać życia takiego, jakie jest.

7. Wyciągaj naukę ze swoich błędów

Błędy są czymś normalnym, są elementami rozwoju. Jeśli od czasu do czasu nie upadniemy, nie będziemy podejmować w życiu wysiłku do poprawy na lepsze. Próbuj, popełniaj błędy, podnoś się i naprawiaj to, co możesz. Największe osiągnięcia są efektem długiej drogi wiodącej przez liczne pomyłki i upadki. Pomyłka, której się boisz, może okazać się istotnym etapem w drodze do osiągnięcia sukcesu.

8. Bądź milszy sam dla siebie

Czy pozwoliłbyś komuś mówić do siebie w taki sposób, jak czasami sam siebie traktujesz? Sposób, w jaki traktujesz samego siebie, powinien być standardem w relacjach z innymi. Jeśli nie będziesz kochać sam siebie, nikt nie będzie.

9. Ciesz się tym co masz

Problemem wielu z nas jest to, że osiągamy zadowolenie dopiero po osiągnięciu pewnego poziomu w życiu – przeważnie takiego, który obserwujemy u innych. Niestety zajmie ci trochę czasu, zanim dotrzesz do tego momentu, a kiedy już się tam znajdziesz, znowu podniesiesz sobie poprzeczkę. Tym sposobem możesz poświecić całe swoje życie, dążąc do czegoś, a nie cieszący się ty, co już osiągnąłeś. Poświęć każdego dnia małą chwilkę na docenienie tego, co do tej pory osiągnąłeś i gdzie w swoim życiu jesteś.

10. Sam kreuj swoje zadowolenie

Czekając na coś, co dopiero przyniesie ci szczęście, stawiasz się w przegranej pozycji. Postaraj się odnaleźć zadowolenie w tej rzeczywistości, która cię otacza. Możesz zwyczajnie zdecydować się na bycie zadowolonym. Niech twoje pozytywne nastawienie inspiruje cię na przyszłość. Decydując się na bycie szczęśliwym w tym momencie, w którym jesteś.

11. Daj szansę ziścić się swoim pomysłom i marzeniom

Życie w dużej mierze polega na korzystaniu z pojawiających się szans. Podejmując wysiłek, nie masz stu procentowej pewności, że twoje starania zakończą się sukcesem, za to nie robiąc nic, masz gwarancję na to, że nie stanie się nic. Nie przejmuj się tym, jak twoje starania się zakończą – albo uda ci się osiągnąć założony cel, albo nauczysz się czegoś nowego – zawsze wygrywasz.

12. Uwierz w to, że jesteś gotowy, by podjąć kolejny krok

Jesteś gotowy – tu i teraz masz wystarczające umiejętności i kompetencje, by podjąć kolejny mały krok w przód. Doceniaj wyzwania, które pojawiają się przed tobą – są okazją do rozwoju.

13. Zacznij tworzyć nowe relacje mając w głowie konkretny cel

Twórz relacje z uczciwymi i niezawodnymi ludźmi, którzy odzwierciedlają to, jaki sam chcesz być. Ludzi, którzy sprawiają, że jesteś dumny z faktu, że ich znasz, których podziwiasz i szanujesz, takich, którzy odwzajemnią twoją życzliwość i oddanie. I zwracaj uwagę na to, co ludzie robią, ponieważ działania są znacznie ważniejsze niż słowa.

14. Daj szansę nowym znajomościom

Może brzmi to brutalnie, ale nie jesteś w stanie utrzymać znajomości z wszystkimi osobami, które poznajesz w życiu. Ludzie tak samo jak życiowe priorytety, zmieniają się, a niektóre relacje po prostu z czasem wypalają się. Zobacz możliwości nowych relacji i odpuść sobie te, które już cię nie satysfakcjonują.

15. Konkuruj sam ze sobą

Podziwiaj innych, doceniaj, inspiruj i ucz się od nich, ale nie konkuruj z innymi – to strata czasu. Jesteś w ciągłej rywalizacji tak naprawdę tylko z jedną osobą na tej ziemi – samym sobą, walczysz o bycie cały czas lepszym człowiekiem. Postaw sobie za cel pobijać swoje własne rekordy. To jedyny uczciwy gracz w życiowej rozgrywce.

16. Ciesz się z sukcesów innych

Zacznij zauważać, co lubisz w innych ludziach i mów im o tym. Wspieraj, doceniaj innych, a z czasem oni odpłaca się tym samym.

17. W trudnych sytuacjach nie trać nadziei

W ciężkich chwilach nie załamuj się, lecz pomyśl o tym, że wszystko, czego doświadczasz, czegoś cię uczy. Trudne sytuacje pozwalają ci się rozwijać, one też są potrzebne w życiu. Wszystko jest w porządku – doświadczasz zarówno szczęścia, jak i trudności. Skupiaj się na tym, co masz, a nie co straciłeś.

18. Wybaczaj sobie i innym

Decyzje podejmowane zarówno przez nas samych, jak i przez innych ludzi często wywołują cierpienie u ludzi. To normalne, lecz czasem nasze skupianie się na cierpieniu trwa za długo i przeradza się w niezdrową gorycz. W takich sytuacjach przebaczenie jest najlepszym lekarstwem. Nie chodzi o to, by wymazywać przeszłość lub zapominać o wyrządzonych krzywdach, ale o to, by pozwolić złym emocjom przeminąć i po prostu odpuścić.

19. Pomagaj ludziom naokoło ciebie

Troszcz się o innym, wskaż drogę, jeśli ją znasz lepiej, im więcej będziesz pomagał innym, tym więcej oni będą pomagać tobie. Dobro procentuje.

20. Słuchaj swojego wewnętrznego głosu

Jeśli ci to pomoże omów swoje pomysły z najbliższymi, ale pozwól sobie postępować zgodnie z własną intuicją. Bądź szczery wobec siebie. Prawdą jest to, co masz w swoim wnętrzu.

21. Uważaj na stres i zrób sobie urlop

Zwolnij, weź kilka wdechów, daj sobie odpocząć. Zrób kolejny krok dopiero po tym, jak wypoczniesz, rób sobie przerwy, żeby odzyskać siłę i zdrowy ogląd na sytuację. Poprawi to twoją wydajność oraz powoli upewnić się, że podążasz za swoimi celami.

22. Zacznij zauważać piękno małych chwil

Zamiast oczekiwać wielkich rzeczy – małżeństwa, dzieci, awansu lub wygranej na loterii dostrzeż szczęście w małych przyjemnościach. Filiżanka smakowitej kawy o poranku, zapach domowego posiłku, uścisk dłoni partnera – to są małe przyjemności, które pozwolą ci odczuwać radość każdego dnia. Takie małe rzeczy są w stanie w dużym stopniu poprawić jakość twojego życia.

23. Akceptuj rzeczy, które nie są doskonałe

Pamiętaj, że „lepsze” jest wrogiem „dobrego”, największym wyzwaniem, jakie stoi przed osobami, które pragną zmienić świat na lepsze, jest zaakceptowanie tego, jaki jest on teraz. Czasami lepiej jest akceptować życie i innych ludzi takimi, jakimi są niż starać się dążyć do perfekcji. Nie chodzi o akceptowanie przeciętności, ale dostrzeżenie wartości w rzeczach takich, jakimi one są.

24. Pracuj nad osiągnięciem swoich celów każdego dnia

Wielkie rzeczy dokonują się małymi kroczkami, staraj się więc osiągać swoje cele poprzez małe kroczki, pracuj nad swoim celami codziennie. Im więcej pracy włożysz, tym większą radość będziesz czuł, gdy już je osiągniesz. Wielu z nas chce podążać za swoim powołaniem, jednak mało kto rzeczywiście pracuje nad tym, aby marzenia się ziściły. Mówiąc o dążeniu do celów, chodzi o codzienną pracę.

25. Pozwól sobie na przeżywanie emocji

Jeśli cierpisz, daj sobie czas na to, by przepracować swój ból, rozmawiaj o tym z najbliższymi, powiedz innym o tym, jak naprawdę się czujesz, wygadaj się. Wyrzucenie z siebie emocji jest pierwszym krokiem do odzyskania dobrego samopoczucia.

26. Weź pełną odpowiedzialność za swoje życie

Podejmuj decyzje, popełniaj błędy i pomyłki oraz bądź gotowy do ich naprawiania. Jeśli sam nie weźmiesz odpowiedzialności za swoje życie, ktoś inny to zrobi, a wtedy staniesz się niewolnikiem cudzych wymogów i oczekiwań. Jesteś jedyną osobą, która może kontrolować efekty swojego życia. Po drodze napotykamy na trudności ale każdy z nas musi się z nimi zmierzyć i wziąć odpowiedzialność za swoje czyny. Nie podejmując żadnych decyzji, wybierasz miałkie życie.

27. Zacznij troszczyć się o kluczowe w twoim życiu relacje

Nie jesteś w stanie być ważny dla każdego, ale jesteś w stanie być najważniejszy dla kilku wybranych. Nie potrzebujesz w życiu wianuszka przyjaciół, potrzebujesz tylko tych, na których możesz naprawdę liczyć. Zastanów się więc, kto jest dla ciebie najważniejszy i poświęć się tylko kilku wybranym relacjom.

28. Skup się na tym, co jesteś w stanie kontrolować

Nie możesz zmienić wszystkiego, nie marnuj swojego czasu i energii na mierzenie się z rzeczami, na które i tak nie masz wpływu, to prosta droga do frustracji i cierpienia. Zainwestuj czas w rzeczy, na które realnie masz wpływ.

29. Skupiaj się na możliwych pozytywnych rozwiązaniach

Zamiast myśleć o najgorszych scenariuszach pomyśl, co dobrego może wyniknąć z danej sytuacji, najlepsza droga do przezwyciężenia negatywnych myśli jest zastąpienie ich pozytywnymi. Nieważne, jaka jest sytuacja – myśl o tym, co chcesz osiągnąć i staraj się podejmować kroki zgodnie ze swoimi celami. Nie możesz kontrolować wszystkiego, ale możesz kontrolować sposób, w jaki reagujesz na to, co ci się przytrafia. W życiu są zarówno pozytywy, jak i negatywy, twój sukces zależy m.in. od tego, na których z nich będziesz się skupiać.

30. Zobacz jak bogaty jesteś już teraz

Nawet jeśli przeżywasz trudne chwile, pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej perspektywy na życie – mimo problemów nadal masz dostęp do pitnej wody, masz gdzie mieszkać, nie musisz obawiać się o swoje życie, potrafisz czytać i pisać itd. Pod pewnymi względami zawsze będziesz niesamowicie bogaty i bądź za to wdzięczny.