9 lat temu

Stowarzyszenie Płaskiej Ziemi – czy na serio ktoś współcześnie w to wierzy?

flatEarth
To zadziwiające, ale w epoce lotów kosmicznych i powszechnie dostępnych wycieczek dookoła świata w dalszym ciągu są ludzie, którzy wierzą, że ziemia jest płaska. W Stanach powstał nawet specjalny zwrot opisujący takie osoby – „flat earthers”, którzy dołączają do grona naukowych sceptyków wraz ze zwolennikami kreacjonizmu, antyszczepionkowcami i osobami niewierzącymi w efekt cieplarniany.

Wiele z tak zwanych „stowarzyszeń płaskiej ziemi” powstawało jako rodzaj prowokacji wobec bezkrytycznego przyjmowania naukowych dogmatów, lub zwyczajnie jako kluby dyskusyjne miłośników książek Teryego Pratchetta.

Jednak pierwsze „poważne” Stowarzyszenia Płaskiej Ziemi, odrzucające naukowe prawidła, istniało od 1956 do 2001 roku, zrzeszając trzy i pół tysiąca członków. Przez cały ten czas utrzymywało serwis informacyjny wysyłany regularnie do swoich członków. Ich wierzenia opierały się na dosłownej interpretacji cytatów z Biblii i przekonaniu, że wszystko co zostało w niej zapisane jest prawdą, a nie wyłącznie zestawem metafor i symboli.
Orlando-Ferguson-flat-earth-map_edit
Zadziwiające ale w ostatnim czasie stowarzyszenie odrodziło się na nowo uruchamiając nową stronę internetową. Jeden z przedstawicieli reaktywowanego stowarzyszenia deklaruje, że organizacja jest w stanie odpowiedzieć na każde argumenty na temat krągłości ziemi. Nie jest do końca jasne czy organizacja faktycznie zrzesza wyznawców idei „płaskości” czy jest tylko żartem.

Ich strona wydaje się być bowiem dość wyrafinowana technologicznie jak dla ludzi, którzy odrzucają całą współczesną naukę. Na stronie można również nabyć wiele gadżetów, których sprzedaż pozwoliłaby na sfinansowanie żartu. Wątpliwości wzbudzają też niektóre twierdzenia głoszone na stronie wskazujące raczej na fanów nauki naśmiewających się z Biblii.

Każdy kto próbował debaty w innej formie niż naukowej wie, że czasami trudno jest odróżnić paranaukowe argumenty od farsy. Nie ulega bowiem wątpliwości, że współcześnie faktycznie żyją osoby przekonane, że to słońce wędruje wokół ziemi, które teorie Einsteina traktują jako liberalną spekulację, lub odrzucają fakty na temat istnienia efektu cieplarnianego.

Czy więc Stowarzyszenie Płaskiej Ziemi jest żartem czy prawdą? Sami oceńcie, oto cytat z deklaracji zamieszczonej na ich stronie:

„Możliwe, że nawet NASA nie wie czy Ziemia jest okrągła czy płaska i od początku swojego istnienia zwyczajnie udaje, że dokonuje podróży kosmicznych, w rzeczywistości nigdy nie wychodząc ze swoimi badaniami poza skraj atmosfery. Ziemia jest prezentowana w mediach jako okrągła ponieważ opinia publiczna wierzy, że tak właśnie jest”.

Więcej rewelacji możecie poczytać na stronie stowarzyszenia.