6 lat temu

Kilka słów o Dniu Ojca

Wszystkiego najlepszego kochani Ojcowie!

fathers-love
23 czerwca obchodzimy w Polsce Dzień Ojca. Niewielu jednak zna jego krótką historię.

Historia święta ojca rozpoczyna się w miejscowości Spokane w stanie Waszyngton w 1910 roku. Niejaka Sonora Dodd Smart podczas mszy świętej poświęconej swojej zmarłej matce, uświadomiła sobie, że po śmierci mamy, wychowaniem jej i pięciorga rodzeństwa zajmował się ojciec.

Fakt ten spowodował to, że zwróciła się do władz miejskich z projektem utworzenia nowego święta, które miało upamiętnić, wysiłek mężczyzn którzy poświęcają się dla swojej rodziny. 19 czerwca 1910 roku, w Spokane odbyły się pierwsze obchody tego święta.

W 1924 roku święto rozpowszechniło się również na inne stanu, a prezydent USA C. Coolidge zaakceptował oficjalnie Dzień Ojca. Z kolei w 1966 roku prezydent L. Johnson ustalił datę obchodów Dnia Ojca w USA na trzecią niedzielę czerwca. Niestety Kongres nie potwierdził oficjalnie tego faktu i dopiero w 1972 roku prezydent Nixon zatwierdził prawnie Dzień Ojca.

Większość krajów, obchodzi ten dzień w różnych terminach i tak na przykład:

  • w Austrii jest to druga niedziela czerwca,
  • we Włoszech jest to 19 marca,
  • na Litwie w pierwszą niedzielę czerwca.

W Polsce jak wiadomo, święto to wypada co roku 23 czerwca (pierwszy raz był obchodzony w 1965 roku). Nie jest jednak ono tak wyniośle obchodzone, jak na przykład Dzień Matki.