9 lat temu

9 żenujących pytań, które jednak trzeba zadać

Aby wiedzieć na czym świat stoi pewne kwestie po prostu muszą zostać wyjaśnione.

1. Dlaczego pocą nam się dłonie, gdy podajemy komuś rękę?

rece1

Pocenie się dłoni może być wywołane przez dwie oddzielne rzeczy: organizm stara się po prostu kontrolować temperaturę dłoni jak również przeżywamy stres. Obie te rzeczy są ze sobą powiązane.

2. Dlaczego moczymy spodnie ze strachu?

Po prostu twój mózg nie kontroluje tego aktu. Gdy stajesz się bardzo zestresowany lub wręcz panicznie się boisz twój płat czołowy może czasem zastępować te odczucia przez potrzebę natychmiastowego sikania.

3. Dlaczego kawa powoduje, że musimy skorzystać z toalety?

Kawa może powodować skurcze mięśni w końcowej części jelit, co może nadać tempa twojej potrzebie skorzystania z toalety. Dzieje się tak w około 50% przypadków osób, które piją kawę.

4.  Dlaczego wymiotujemy, gdy czujemy się oszołomieni?

Na poziomie podstawowym twój mózg myśli, że organizm jest zatruty, zwykle z powodu niedopasowania ruchu ciała w stosunku do otrzymywanej wizji. Dlatego twój mózg chce pozbyć się trucizny z organizmu  i generuje wymioty.

5. Dlaczego śpiewamy pod prysznicem?

shower2

Jedna z teorii głosi, że może po prostu dlatego by poczuć się bardziej komfortowo pod prysznicem. To miejsce relaksu, w którym jesteś sam. Inna teoria mówi, że akustyka jest lepsza w łazience, więc masz większe szanse by brzmieć jak wybitny piosenkarz.

6. Czy to źle sikać do morza?

Mocz w rzeczywistości składa się w około 95% z wody, zawiera także niektóre jony sodu i chloru, które też są już w oceanie. Mocznik jest związkiem na bazie węgla, który w prawdzie nie znajduje się w oceanie, ale nie udowodniono jego negatywnych skutków dla wodnego środowiska.

7.  Czy można umrzeć po prostu ze starości?

oldguys

Krótka odpowiedź brzmi: nie, nie można po prostu umrzeć ze starości. Ale stare komórki oznaczają również, że są to słabsze komórki, które nie będą walczyć z chorobami i infekcjami, z którymi organizm osoby młodszej może być w stanie walczyć.

8.  Dlaczego dziurki od nosa nie mogą być zatkane na raz?

Nozdrza zawsze dzielą ilość pracy, którą muszą zrobić, dlatego czujesz, że tylko jedna dziurka na raz jest zatkana. Twój system  nerwowy kontroluje i tę funkcję ciała.

 

9.  Dlaczego odczuwamy kaca?

Alkohol może łatwo prowadzić do odwodnienia, a to z kolei do rozszerzenia się naczyń krwionośnych, które może powodować bóle głowy. Alkohol zwiększa również stężenie kwasu w żołądku podczas jednoczesnego zmniejszania tempa jego opróżnia się, co może powodować wymioty.