9 lat temu

Niesamowita historia mężczyzny, który odnalazł podziemne miasto pod swoim domem!

Zdarza się znaleźć dziwne rzeczy podczas przenoszenia się do nowych miejsc, ale ukryte podziemne miasto? To zapewne jest najdziwniejsze z nich wszystkich.

miasto

Mężczyzna z Kapadocja w Turcji podczas przebudowy swojego dom w 1963 roku, natknął się na mur. Za murem rozpoczynał się tunel, który doprowadził go do niezwykłego odkrycia. To co znalazł na jego końcu, okazało się być starożytnym podziemnym miastem Derinkuyu.

 

Całe miasto zostało wykute w kamieniu sięgając około 60 metrów w głąb ziemi. Osiedle miało 18 poziomów, na których znajdowały się rezydencje, kościoły, przechowalnie żywności, winnice, a nawet szkoły. Zostało ono zaprojektowane tak, aby pomieścić około 20.000 osób oraz zwierzęta domowe i trzodę. Wejść do podziemnego miasta można było przez system tuneli i korytarzy ukrywanych tak jak w tym przypadku np. za ścianą. Te ukryte wejścia sugerują, że miasto było zbudowane jako schron, w celu zgromadzenia tam ludności w czasie ewentualnej wojny lub klęski żywiołowej.

miasto2

Miasto Derinkuyu było używane przez ludność chrześcijańską od okresu wczesnego średniowiecza aż do początku XX wieku. Co ciekawe na najniższym poziomie znajdował się kościół. Miasto było używane w czasach chrześcijańskich prześladowań, więc przedmioty religijne były umieszczane na najniższych poziomach celem najlepszej ich ochrony.
Skomplikowane podziemne miasto zostało połączone przez system klatek schodowych i korytarzy, którymi również dało się przejść do innych podziemnych osiedli, ciągnących się kilometrami pod terenami dzisiejszej Kapadocji.

miasto3

Uważa się, że pierwotne zabudowania powstały w VII i VIII wieku p.n.e., i były często używane przez kolejne 12 wieków. Miasto było m. in. wykorzystywane jako schronienie w czasie najazdu Mongołów w 1300 roku, a aż do samego XX wieku przez chrześcijan uciekających przed prześladowaniami. Schron przestał być używany na dobre dopiero w 1923 roku!

Od czasu odkrycia zyskało ono sławę jako największe z podziemnych miast w okolicy. Miasto zostało otwarte dla turystów w 1969 roku. Obecnie około połowa powierzchni miasta jest dostępna dla publiczności. Nie ma żadnych wiadomości o tym, co się stało z jego przypadkowym odkrywcą – mamy nadzieję, że dostał nowy dom.