10 porad jak szybko i zdrowo zasnąć
Przesypiamy jedną trzecią naszego życia. Jak wskazują badania, zdrowy sen leży u podstaw naszej witalności, prawidłowych procesów myślowych, przyswajania wiedzy oraz zdrowia psychicznego i fizycznego. Jakość snu może mieć ogromny wpływ na jakość całego twojego życia.
20 do 30% populacji cierpi z powodu bezsenności, drugie tyle potrzebuje do zaśnięcia leków. 5% z nas ma tzw. syndrom ruszających się nóg w czasie zasypiania, 7% skarży się na bezdech senny, a jeszcze więcej chrapie. Co można więc zrobić, aby uczynić nasz sen zdrowszym?
1. Nie spędzaj tyle czasu w łóżku
Kładź się do łóżka dopiero wtedy, gdy będziesz chciał zasnąć, a nie by pooglądać film, czy poczytać książkę. Jeśli natomiast nie możesz zasnąć, zajmij się czymś, ale w innym miejscu.
2. Wyciemnij pokój
Długi i nieprzerwany sen wymaga odpowiedniego zaciemnienia – upewnij się, że masz na oknach zasłony, które nie przepuszczą światła.
3. Pozbądź się hałasów
Tykający zegar lub grające radio, mogą utrudnić zaśnięcie. Jeśli natomiast nie możesz pozbyć się hałasów z zewnątrz, użyj stoperów do uszu i odpowiednio uszczelnij okna.
4. Nie ćwicz przed snem
Aktywność fizyczna podnosi poziom adrenaliny we krwi i może utrudniać zaśniecie.
5. Jedź wcześnie kolacje
I odpuść sobie ciężkie posiłki przed snem.
6. Nie pij kawy
Nawet na cztery godziny przed snem nie powinieneś sięgać po napoje zawierające kofeinę, a więc kawę, herbatę, cole i czekoladę – utrudnią ci zapadnięcie w głęboki sen.
7. Nie pij alkoholu do późna
Picie wina może powodować senność, ale proces rozkładu alkoholu w organizmie ma działanie stymulujące.
8. Kładź się i wstawaj o tych samych porach
Zaburzenie twojego codziennego rytmu może utrudniać zaśnięcie. Wiele osób, które po całym tygodniu wczesnego wstawania wysypiają się w sobotę, ma potem problemy z zaśnięciem i obudzeniem się następnego dnia.
9. Nie śpij w ciągu dnia
Spanie w południe wydłuży czas zasypiania wieczorem, uczyni kolejny poranek cięższym, a cały następny dzień bardziej męczącym.
10. Bądź ostrożny z pigułkami na sen
Większość leków pomagających zasnąć, czyni nas po jakimś czasie niezdolnymi do samodzielnego zasypiania.