Piękne portrety ocalałych z Auschwitz
Niemal 1.1 miliona ludzi, w większości Żydów, zostało zabitych w nazistowskim obozie, który stał się symbolem koszmaru, jakim był Holokaust oraz II Wojna Światowa siejąca spustoszenie w Europie.
Obóz został wyzwolony przez żołnierzy Armii Czerwonej 27 stycznia 1945 r., doczekało tego około 7,5 tysiąca spośród pozostawionych w nim (po wcześniejszej „ewakuacji” ok. 56 000 osób) więźniów.
Poniżej prezentujemy kilkunastu z dzielnych ocalałych z obozu śmierci Auschwitz…
Eva Fahidi
Eva Fahidi, lat 90, trzyma zdjęcie swojej rodziny, która została zabita w całości w obozie koncentracyjnym w czasie II wojny światowej, pozując do portretu w Budapeszcie 12 stycznia 2015 r. Fahidi miała 18 lat w 1944, kiedy wraz z rodziną została przeniesiona z Debreczyna do Auschwitz-Birkenau.
Jacek Nadolny
Jacek Nadolny, lat 77, który został zarejestrowany w obozie z numerem 192685, trzyma fotografię swojej rodziny z czasów wojennych, pozując do portretu w Warszawie 7 stycznia 2015 r. Nadolny miał 7 lat w czasie Powstania Warszawskiego, kiedy to został zesłany wraz z rodziną pociągiem do Auschwitz-Birkenau. W styczniu 1945 rodzina została przeniesiona do obozu pracy w Berlinie.
Bogdan Bartnikowski
Bogdan Bartnikowski, lat 82, który został zarejestrowany w obozie z numerem 192731, trzyma rodzinną fotografię, pozując do portretu w Warszawie 18 grudnia 2014 r. Bartnikowski miał 12 lat w czasie Powstania Warszawskiego, kiedy wraz z matką został zesłany do Auschwitz-Birkenau. Byli kilkukrotnie przenoszeni między obozami. Po wojnie Bartnikowski pracował jako pilot, później został dziennikarzem i pisarzem.
Jadwiga Bogucka
Jadwiga Bogucka (z domu Regulska), lat 89, zarejestrowana w obozie z numerem 86356, trzyma swoje zdjęcie z roku 1944, pozując w Warszawie 12 stycznia 2015 r.
Lajos Erdelyi
Lajos Erdelyi, lat 87, trzyma rysunek wykonany przez współwięźnia, pozując do portretu w Budapeszcie 13 stycznia 2015 r. Erdelyi został zesłany do Auschwitz-Birkenau w maju 1944, by później zostać przeniesionym do innego obozu. W momencie uwolnienia ważył mniej niż 30 kilogramów, ale i tak próbował iść do domu. Upadł na ziemię i został zabrany do szpitala przez rolnika.
Barbara Doniecka
Barbara Doniecka, lat 80, która została zarejestrowana w obozie z numerem 86341, trzyma swoją fotografię z czasów wojny, pozując w Warszawie 12 stycznia 2015 r. Doniecka miała 12 lat w czasie Powstania Warszawskiego, kiedy to została zesłana do obozu w Pruszkowie. Stamtąd przewieziono ją pociągiem do Auschwitz-Birkenau.
Laszlo Bernath
Laszlo Bernath, lat 87, trzyma zdjęcie swojej rodziny, która została zabita w całości w obozie koncentracyjnym w czasie II wojny światowej, pozując w Budapeszcie 12 stycznia 2015 r. Bernath zawdzięcza ojcu, człowiekowi praktycznemu, swoje przeżycie w Auschwitz. Miał 15 lat, gdy zostali złapani, ale ojciec kazał mu skłamać na temat swojego wieku, aby ich nie rozdzielono. Nawet wewnątrz obozu Bernath nie miał pojęcia o komorach gazowych.
Imre Varsanyi
Imre Varsanyi, lat 86, trzyma zdjęcie ocalałych przyjaciół w trakcie II wojny światowej, pozując do portretu w Budapeszcie 12 stycznia 2015 r. Varsanyi miał 14 lat, kiedy wraz z rodziną został zesłany do Auschwitz-Birkenau. Był jedynym, który przeżył. Po wojnie Varsanyi nie mówił o Auschwitz przez 60 lat, ponieważ czuł wstyd, że ocalał.
Halina Brzozowska
Halina Brzozowska, lat 82, która została zarejestrowana w obozie z numerem 86356, trzyma swoją fotografię zrobioną w trakcie wojny, pozując do portretu w Warszawie 12 stycznia 2015 r. Brzozowska miała 12 lat w czasie Powstania Warszawskiego, kiedy jej rodzina została zesłana do obozu w Pruszkowie. Stamtąd wraz z 6-letnią siostrą przewieziono ją pociągiem do Auschwitz-Birkenau. Brzozowska powiedziała, że ciężko jej było mówić o tym, co się z nimi stało, że zostały zabrane z domów, od rodziny i straciły dzieciństwo.
Janos Forgacs
Janos Forgacs, lat 87, trzyma dokumenty, pozując do portretu w Budapeszcie 12 stycznia 2015 r. Forgacs wspomina, że należał do grupy przetransportowanej wagonem dla zwierząt, z oknami zasłoniętymi drutem kolczastym. Oficer wojskowy kazał im oddać wszystkie rzeczy osobiste, mówiąc, że już ich więcej nie będą potrzebować.
Maria Stroińska
Maria Stroińska, lat 82, trzyma zdjęcie rodzinne zrobione przed wojną, pozując do portretu w Warszawie 12 stycznia 2015 r. Stroińska miała 12 lat w czasie Powstania Warszawskiego, kiedy wraz z siostrą zostały zabrane z domu do obozu w Pruszkowie, a następnie samotnie przewieziono ją pociągiem do Auschwitz-Birkenau.
Henryk Duszyk
Henryk Duszyk, lat 80, który został zarejestrowany w obozie z numerem 192692, pozuje do portretu w Warszawie 12 stycznia 2015 r. Duszyk miał 10 lat w czasie Powstania Warszawskiego w sierpniu 1944. Został zesłany do Auschwitz-Birkenau wraz z ojcem, bratem i macochą. Rodzina została rozdzielona i Duszyk zobaczył swojego ojca jeszcze tylko raz, zanim został zabity w obozie. Duszyk, jego brat i macocha byli trzymani w Auschwitz-Birkenau aż do wyzwolenia obozu.
Marian Majerowicz
Marian Majerowicz, lat 88, który został zarejestrowany w obozie z numerem 157715, pozuje do portretu w Warszawie 13 stycznia 2015 r. Pochodzi z Myszkowa, w wieku 17 lat został zesłany do Auschwitz-Birkenau. W obozie chwilowo zjednoczył się ponownie z ojcem, który powiedział mu, że jego matka i młodszy brat zostali zabici w komorach gazowych. Ojciec Majerowicza nie przeżył wojny.
Erzsebet Brodt
Erzsebet Brodt, lat 89, trzyma zdjęcie rodziny, która została zabita w obozie koncentracyjnym w trakcie II wojny światowej, pozując do portretu w Budapeszcie 12 stycznia 2015 r. Brodt miała 17 lat, kiedy została zesłana do Auschwitz-Birkenau wraz z rodziną. Wspominając podróż do obozu, powiedziała, że ci, którzy byli „chorzy lub kobiety mające rodzić zostali siłą umieszczeni w jednym wozie. Gdy go otworzono w Auschwitz, zobaczyliśmy, że wszyscy wewnątrz nie żyli”.
Stefan Sot
Stefan Sot, lat 83, który został zarejestrowany w obozie z numerem 192705, trzyma swoje zdjęcia zrobione w trakcie wojny, pozując w Warszawie 5 stycznia 2015 r. Sot miał 13 lat w czasie Powstania Warszawskiego, kiedy został zabrany z domu do obozu w Pruszkowie, zanim przewieziono go pociągiem do Auschwitz-Birkenau. Następnie przeniesiono go do podobozu pracy, gdzie pracował w kuchni dla oficerów S.S. Po wojnie pracował jako zecer w drukarni.
Danuta Bogdaniuk-Bogucka
Danuta Bogdaniuk-Bogucka (z domu Kamińska), lat 80, pozuje do portretu w Warszawie 5 stycznia 2015 r. Bogdaniuk-Bogucka miała 10 lat, kiedy została zesłana do obozu Auschwitz-Birkenau wraz z matką. Bogdaniuk-Bogucka była częścią eksperymentów Josefa Mengele, będąc w Auschwitz. Po wojnie spotkała się znów z matką i odkryły, że obie były w obozie Ravensbruck w tym samym czasie, ale nie miały o tym pojęcia.
Jerzy Ulatowski
Jerzy Ulatowski, lat 83, który został zarejestrowany w obozie z numerem 192823, pozuje do zdjęcia w Warszawie 12-go stycznia 2015 r. Ulatowski został przewieziony pociągiem do Auschwitz-Birkenau gdy miał 13 lat. W styczniu 1945 udało mu się uciec wraz z rodziną, ponieważ nie było prądu w drucie kolczastym otaczającym obóz.
Janina Rekłajtis
Janina Rekłajtis (z domu Papiernik), lat 80, która została zarejestrowana w obozie z numerem 83043, trzyma swoje zdjęcie zrobione w trakcie wojny, pozując do portretu w Warszawie 7 stycznia 2015 r. Rekłajtis miała 12 lat w czasie Powstania Warszawskiego, kiedy wraz z matką została zesłana do Auschwitz-Birkenau. Przeniesiono je do obozu pracy w Berlinie w styczniu 1945 i trzymano tam aż do uwolnienia.
Zofia Wareluk
Zofia Wareluk, lat 70, pozuje do portretu w Warszawie 12 stycznia 2015 r. Wareluk urodziła się w Auschwitz na dwa tygodnie przed wyzwoleniem obozu. Jej matka została zesłana, kiedy była w czwartym miesiącu ciąży.
Elżbieta Sobczyńska
Elżbieta Sobczyńska (z domu Gremblicka), lat 80, która została zarejestrowana w obozie z numerem 85536, gestykuluje, pozując do portretu w Warszawie 7 stycznia 2015 r. Podczas Powstania Warszawskiego, kiedy Sobczyńska miała 10 lat, została zesłana wraz z matką i bratem do obozu w Pruszkowie, zanim przewieziono ich pociągiem do Auschwitz-Birkenau. Tam rozdzielono ich do bloków dla kobiet, dziewcząt i chłopców. Na drugim zdjęciu trzyma zegarek ojca, który przechowywał jej brat. Sobczyńska mówi, że została okradziona z dzieciństwa i straciła szansę, aby doświadczyć życia innego rodzaju.