Poza Ziemię… Historia lotów międzyplanetarnych
Książka „Poza Ziemię… Historia lotów międzyplanetarnych” autorstwa Krzysztofa Ziołkowskiego będzie miała premierę 12 maja. Opublikuję ją Wydawnictwo Naukowe PWN. Ciekawe.org jest jej patronem medialnym.
To pierwsze na polskim rynku wydawniczym tak kompleksowe ujęcie problematyki badań Układu Słonecznego metodami technik kosmicznych. Autor prezentuje wszystkie dotychczasowe misje służące badaniu planet, komet oraz planetoid. Dużą zaletą książki jest wskazanie roli polskich naukowców w dotychczasowych badaniach.
Dzięki niej dowiesz się m.in.: jak wyglądały plany pierwszej misji przelotu koło Wenus załogowego statku kosmicznego, jak przebiegało osadzenie sondy Curiosity na powierzchni Marsa, skąd wzięły się łuki materii pyłowej w pierścieniu G Saturna, związane z księżycami odkrytymi przez sondę Cassini?
„Pamiętam swoją radość oraz powszechną euforię z jaką odbierano okołoziemski lot pierwszego sputnika, jak się wtedy o tym mówiło. Wydawało mi się, że rozumiem znaczenie tego wydarzenia i potrafię docenić jego dalekosiężne konsekwencje dla rozwoju nauki, a w szczególności astronomii. Ale nawet w najśmielszych marzeniach nie zdołałem wtedy przewidzieć tak wielkiego i szybkiego rozwoju technologii i technik kosmicznych, jaki dziś obserwujemy (…).”
Krzysztof Ziołkowski studia ukończył na Uniwersytecie Warszawskim (1962), doktoryzował się na Uniwersytecie Wrocławskim (1968). W swej pracy naukowej zajmuje się przede wszystkim ruchem komet i planetoid oraz dynamiką Układu Słonecznego. Zatrudniony w Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, był sekretarzem naukowym tej instytucji. Po przejściu na emeryturę pozostał współpracownikiem CBK PAN, w szczególności utrzymując związki z Zespołem Dynamiki Układu Słonecznego i Planetologii. Był wieloletnim redaktorem naczelnym miesięcznika poświęconego tematyce astronomicznej „Urania”. Jest autorem m.in. książek Bliżej komety Halleya (1985), Zderzenie komety z Jowiszem (1994), Zdziwienia. Wszechświat ludzi o długich oczach (2006). Został członkiem Międzynarodowej Unii Astronomicznej, Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (był wiceprezesem PTA) i Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Za osiągnięcia w popularyzacji astronomii został uhonorowany medalem im. Włodzimierza Zonna (1989).
Książka „Poza Ziemię…” jest przeznaczona dla każdego, kto interesuje się nie tylko astronomią i astronautyką, ale także pokrewnymi im naukami przyrodniczymi. Każdego, kto chce się dowiedzieć czegoś więcej o otaczającym nas świecie, kto lubi patrzeć w niebo i stara się zrozumieć to, co na nim widzi i komu nie są obojętne zjawiska i wydarzenia zachodzące w przestrzeni kosmicznej i otaczającej nas rzeczywistości.