Czy to UFO? Spokojnie, to tylko chmury
Oto naprawdę niesamowite zjawisko atmosferyczne, które ludzie często mylą ze statkami kosmitów. Widok wiszącego nad ziemią dysku faktycznie może wpędzić obserwatorów w konsternację. Nie ma jednak powodów do obaw – chmura jest całkowicie niegroźna.
Zjawisko, uchwycone na fotografiach to tzw. chmury soczewkowate (Altocumulus lenticularis) – rzadkie zjawisko występujące w pobliżu pasm górskich.
Charakterystyczną cechą tych chmur jest regularny, okrągły kształt z wgłębieniem od spodu, przypominającym soczewkę.
Nieruchome chmury powstają, gdy wilgotne powietrze przechodzi nad szczytami górskimi. Po zawietrznej stronie (czyli tej, gdzie wiatr bezpośrednio nie uderza) tworzyć się mogą kręgi stojących, pionowych mas powietrza.
W zależności od panujących warunków atmosferycznych chmury mogą być płaskie i szerokie lub grube (wysokie) i mocno skondensowane.
Widok może przybierać jeszcze bardziej spektakularne formy, gdy chmury utworzą cały ciąg kilku soczewek, tworząc pionową falę stojącą. Widoczne na zdjęciach z Cape Town chmury to dokładnie stratocumulus czyli chmury kłębiaste warstwowe.
Chmury powstają w miejscu występowania pionowych prądów powietrznych, które mają dodatkową właściwość – mogą wynosić do góry samoloty i szybowce. Obecność chmur soczewkowych skazuje pilotom miejsce, gdzie można łatwo wznieść szybowiec.
Większość z nas przyzwyczajona jest do bezkształtnych chmur, nic więc dziwnego, że widząc na niebie dysk wielu obserwatorów przekonanych jest o spotkaniu z UFO. Przez lata wiele z rzekomych obserwacji statków kosmicznych było w rzeczywistości tym naturalnym zjawiskiem atmosferycznym.
Występują one jednak na tyle rzadko, że ich obserwacja jest faktycznie czymś wyjątkowym.
Z drugiej strony nietypowy kształt chmury może być idealną przykrywką dla ukrytego w chmurze prawdziwego statku kosmicznego… Nigdy nie wiadomo co skrywa się w chmurach.