10 miesięcy temu

Jakie możliwości daje Digital Twin?

Pionierami w wykorzystywaniu cyfrowych bliźniaków są NASA i Formuła 1. Nic dziwnego! Przewidują awarie, przed ich wystąpieniem, usprawniają proces projektowania produktu i wprowadzania go na rynek. Dowiedz się, co jeszcze potrafi ta technologia.

Historia zastosowania technologii digital twin sięga lat 60 ubiegłego wieku, choć wtedy jeszcze nie nazywano jej w ten sposób. Po raz pierwszy wykorzystano ją podczas projektu Apollo, do którego wykonano „bliźniaki” modułu dowodzenia, modułu księżycowego, a także pojazdu kołowego do przemieszczania się po powierzchni Lunar Rovera. Zrobiono je w celu odwzorowania procesów zachodzących w przestrzeni kosmicznej, by zapewnić astronautom właściwe wsparcie techniczne. Termin cyfrowego bliźniaka został zdefiniowany blisko czterdzieści lat później przez doktora Michael’a Grieves’a z Uniwersytetu Michigan, który określił go jako model koncepcyjny pozwalający zarządzać całym cyklem życia produktu.

Obecnie digital twin to nic innego, jak wirtualna replika rzeczywistego obiektu, systemu lub procesu, która może wykorzystywać Internet rzeczy, wirtualną rzeczywistość, sztuczną inteligencję, druk 3D oraz metaverse. Zastosowanie digital twins w przemyśle pozwala na zastąpienie metody prób i błędów szeregiem usystematyzowanych działań, dzięki którym cykl życia produktu podlega ścisłej kontroli, czego efektem jest udoskonalenie jego jakości i dalszy rozwój. Koncepcja digital twins to nie tylko bardziej wydajne procesy, ale także oszczędności kosztów i czasu. Jeszcze do niedawna w przypadku wielu produktów konieczne było przygotowanie fizycznego prototypu, który był modyfikowany w wyniku testów. Cyfrowy bliźniak robi to wszystko w wirtualnej rzeczywistości.

Wykorzystuje się je na trzech poziomach:

·       Cyfrowy bliźniak zasobu – odwzorowanie np. kluczowej maszyny dla procesu produkcyjnego

·       Cyfrowy bliźniak procesu – modele wszystkich maszyn biorących udział w danym procesie

·       Cyfrowy bliźniak biznesu – wierna kopia całej strategii biznesowej przedsiębiorstwa, wraz z rozproszeniem geograficznym.

Zastosowanie cyfrowych bliźniaków w długiej perspektywie prowadzi do obniżenia kosztów operacyjnych, zwiększenia efektywności produkcji i zmniejszenia ryzyka przestojów. Ciężko o lepsze „rodzeństwo” w biznesie.