Książki do nauki gry na instrumentach – czy można nauczyć się z nich grać?

Na rozpoczęcie nauki gry na instrumentach nigdy nie jest za późno. Wiadomo – liczne obowiązki, będące integralną częścią dorosłego życia, mogą spowolnić proces nauki, ale próbować zawsze warto. Aby opanować podstawy gry na takich instrumentach, jak ukulele, gitara i keyboard, nie trzeba wydawać majątku na prywatne lekcje. Wystarczy dobry słuch, dużo chęci i… sprawdzony podręcznik, który wprowadzi nas do świata danego instrumentu. Przynajmniej takie jest założenie… A jak to wygląda w praktyce – czy da się nauczyć grać na gitarze, ukulele czy keyboardzie z samej tylko książki?

Książka – idealne wsparcie domowej nauki gry na instrumencie

Chcąc rozpocząć swoją przygodę z grą na wybranym instrumencie bez wątpienia będziemy potrzebować wsparcia. Opcje w zasadzie są trzy: możemy trenować pod okiem profesjonalnego nauczyciela (stacjonarnie lub online), korzystać z tutoriali dostępnych w internecie lub poszukać dobrego podręcznika. Książka pomoże przyswoić nam podstawy prawidłowej gry oraz nauczy nas zasad obchodzenia się z instrumentem, np. strojenia czy przechowywania. Po książkę najlepiej sięgnąć zanim jeszcze weźmiemy do rąk instrument. Zawarta w niej teoria jest opracowana w taki sposób, by szybko przekuć ją w praktykę.

Książki do nauki gry na ukulele

Jeśli na swój pierwszy instrument wybraliśmy ukulele, to książka z pewnością pomoże nam w opanowaniu akordów. Dosłownie za grosze można kupić w internecie książkę pt. „Chwyty na ukulele” wydawnictwa ABsonic, opracowaną przez Grzegorza Templina. Na 40 stronach znajdziemy 240 diagramów zarówno najpopularniejszych, jak i tych bardziej skomplikowanych akordów. Każdy chwyt ukazany jest w dwóch pozycjach. Książka zawiera różne dodatki, m.in. przykładową piosenkę w różnych konfiguracjach akordów. To niezła, podręczna ściągawka techniczna.

Fantastyczna pozycja czeka również na najmłodszych ukulelistów. Książka pt. „Ukulele – nauka przez zabawę” bazuje na innowacyjnym podejściu do nauki gry na ukulele. Popularne, dziecięce utwory zostały opracowane w wersji kolorowych nutek w zapisie solmizacyjnym i za pomocą trzech akordów. Bonusem są naklejki, które przykleja się na podstrunnice ukulele. Książkę można kupić od razu w zestawie z instrumentem i kolorowymi strunami edukacyjnymi na: https://nauczsiegrac.pl/8-ukulele. Alternatywą dla papierowego podręcznika jest kurs VOD, uczący podstaw gry na ukulele oraz zawierający opracowania piosenek z książki w formie wideo. Kurs VOD umożliwia naukę wszędzie i o każdej porze. Oczywiście kursy VOD dostępne są również w wersji dla dorosłych ukulelistów. Opanujemy akordy oraz nauczymy się łączyć je z biciem i… śpiewem.

Książki do nauki gry na gitarze

Gdy chcemy nauczyć się grać na gitarze, podstawa to solidne fundamenty. W opanowaniu instrumentu pomoże nam kosztująca niespełna 10 zł pozycja pt. „Chwyty na gitarę” wydawnictwa ABsonic, opracowana przez Grzegorza Templina. Książka zawiera 240 diagramów i objaśnienia przewrotów akordu oraz prezentuje rozkład dźwięków na pięciolinii i gryfie. Jeżeli nie mamy najmniejszego pojęcia o graniu, zdecydowanie lepiej rozpocząć naukę od kursu wideo (na płytach lub VOD – jak wolimy). Dowiemy się nie tylko, jak złapać akordy, żeby zabrzmiały, szybko je zmieniać czy dobierać bicia akordowe. Odpowiedni kurs pomoże nam kupić idealną gitarę oraz dopasować do niej struny i stroiki. Poznamy również ćwiczenia wzmacniające mięśnie rąk oraz metody łączenia grania ze śpiewaniem. Dodatkowym wsparciem będzie plan rozwoju. To swoista mapa, prowadząca nas przez proces nauki krok po kroku, przygotowana przez profesjonalnego gitarzystę-nauczyciela. Mając takie zaplecze, jeżeli tylko będziemy regularnie ćwiczyć, efekty przyjdą na 100%. Gitary każdego typu oraz szeroką gamę materiałów edukacyjnych (cyfrowych i papierowych) znaleźć można tutaj: https://nauczsiegrac.pl/4-gitary. Kurs gitarowy obejmuje możliwość konsultowania postępów z nauczycielem, co jest ogromną pomocą.

Książki do nauki gry na keyboardzie

Zarówno w praktyczne pomoce naukowe, jak i w dopasowany do potrzeb keyboard, zaopatrzysz się tutaj: https://nauczsiegrac.pl/62-keyboardy. Na klawiszowców-amatorów czeka tam popularna i niedroga seria książek pt. „Szkoła na keyboard” wydawnictwa Gama, autorstwa M. Niemiry. Część pierwsza zawiera informacje na temat zapisu, artykulacji i tempa, a także wstępne ćwiczenia dla prawej i lewej ręki oraz melodie i utwory taneczne z automatyczną sekcją akompaniamentu. W części drugiej podręcznika znajdziemy proste utwory z kręgu muzyki popularnej i klasycznej, oczywiście szczegółowo opisane wraz z diagramami. Natomiast część trzecia pozwoli nam poznać cechy charakterystyczne poszczególnych tonacji durowych i molowych na podstawie konkretnych utworów.