2 lata temu

Podróże małe i duże – jak się przygotować do wyprawy samochodowej?

podróże samochodem

Nie da się ukryć, że od wybuchu pandemii w 2020 roku wszelkie zagraniczne podróże były mocno utrudnione. Mowa nie tylko o egzotycznych kierunkach, ale również tych europejskich. Dzisiaj, gdy świat na nowo otworzył swoje granice mnóstwo osób decyduje się odkurzyć odłożone w czasie plany. W tym również podróże samochodowe. Do tych jednak zawsze trzeba się porządnie przygotować, bo samo “spakowanie się” jest wierzchołkiem olbrzymiej góry lodowej. Co więc należy wiedzieć o przygotowaniu pojazdu oraz niezbędnego ekwipunku?

 

Zacznij od absolutnych podstaw

Przed wyruszeniem w drogą zawsze należy sprawdzić przepisy, jakie obowiązują zarówno w kraju, jak i na drogach, jakie będziemy przemierzać. Musimy też dokładnie przeanalizować, jak dużo czasu potrzebujemy, aby przemieścić się z punktu A do punktu B. Przykładowo, żeby pokonać dystans z Polski do Bułgarii potrzebować będziemy ponad 20 godzin. W przypadku Albanii będzie to około 25 godzin. Oczywiście, równie istotne będzie zainwestowanie w odpowiednią nawigację. Tradycyjne mapy już dawno przeszły do historii – tutaj sprawdzą się rozwiązania online, które podpowiedzą nam kilka tras i możliwości.

Niestety, tutaj pojawia się kolejny problem. Nawigacja z poziomu smartfona będzie czerpać z roamingu. Jeśli nie straszne nam wysokie opłaty – możemy pokusić się na takie rozwiązanie. Znacznie lepsze będzie jednak korzystanie z komputera pokładowego. Przed ostatecznym wyborem trasy dobrze też jest skonsultować się z innymi osobami, które tę samą drogę pokonywały wcześniej. Pozwoli to uniknąć niechcianych niespodzianek.

Kolejną kluczową kwestią będą winiety. Chodzi o dowód uiszczenia opłaty za pokonywaną drogę, czego wymaga się w niektórych krajach Europy. Najlepiej zadbać o takie rozwiązanie z dużym wyprzedzeniem, jeśli planujemy zakup winiety online. Elektroniczne winiety zyskują ważność dopiero po pewnym czasie – w Austrii jest to 18 dni od daty zakupu. Co więcej, jeśli wybieramy się w podróż służbową lub kierujemy pojazdem ciężarowym, to należy zwrócić uwagę na typ winiety, w tym również tzw winiety urzędowe.

Zadbaj o swój pojazd oraz paliwo

Nie jest tajemnicą, że wyprawa samochodowa po Europie generuje spore wydatki. Już samo paliwo kosztować będzie krocie, a nie wszędzie na swojej trasie znajdziemy stacje benzynowe. Z drugiej strony pojawia się alternatywa w postaci zasilania gazem LPG, ale nie każdy pojazd takie udogodnienie posiada.

Przed wyprawą należy dokładnie sprawdzić, gdzie gęstość stacji jest na tyle mała, że potrzebować będziemy więcej paliwa na pokonanie danego dystansu. Warto również zwrócić uwagę na ceny, jakie oferują stacje w poszczególnych krajach Unii Europejskiej i nie tylko.

Co dalej?

Następnym krokiem będzie zbadanie przepisów ruchu drogowego w krajach, które zamierzamy przejechać. Będą się one mocno różnić zarówno pod względem dozwolonej prędkości, jak i opłat, jakie trzeba uiścić za płatne odcinki trasy. To bardzo ważne, bo w niektórych miejscach możemy dość łatwo stracić prawo jazdy za złamanie zasad ruchu drogowego.

Nie zapominajmy także o ubezpieczeniu. Jeśli OC straci ważność w trakcie naszego wyjazdu, to może nam przysporzyć niemałych problemów w razie stłuczki i nie tylko. Dodatkowo, za granicą wymagany będzie certyfikat OC w formie wydrukowanej. Opcjonalne, choć również bardzo istotne będą polisy dobrowolne. Koniecznie trzeba też zadbać o ubezpieczenie zdrowotne.

Na sam koniec pozostaje kwestia przeglądu stanu technicznego pojazdu. Jeśli nie spełnia on wszystkich kryteriów bezpieczeństwa, należy oddać go w ręce mechanika i wszystko raz jeszcze dokładnie sprawdzić. Później pozostaje już tylko odpowiednie spakowanie wszystkich swoich rzeczy i sporządzenie listy tych, które mogą się nam przydać w trakcie podróży. W samochodzie musimy mieć na pewno gaśnicę, apteczkę, trójkąt ostrzegawczy oraz zapas wody i jedzenia w razie nieplanowanego i długiego postoju.

Dodatkowo, nie powinniśmy wyjeżdżać bez posiadania ważnego dowodu osobistego, dowodu rejestracyjnego samochodu, przeglądu technicznego i prawa jazdy. Istotne będzie również sprawdzenie stanu koła zapasowego, poziomu oleju czy płynu hamulcowego. Podczas tak długiej podróży może się zdarzyć wiele nieprzewidywalnych sytuacji, stąd też dobrze jest jak najlepiej się na wszystko przygotować.