2 lata temu

Czym jest Dzień Ziemi i w jaki sposób można go świętować?

Dzień Ziemi

22 kwietnia to od wielu lat jedno z największych ekologicznych świąt, którego celem jest promowanie zachowań mających wpływ na ochronę środowiska naturalnego i całej planety. Dzień ten to czas, w którym na całym świecie odbywają się liczne demonstracje, pokazy oraz konferencje, na których porusza się zagadnienia związane z ochroną środowiska.

 

Czym tak naprawdę jest Dzień Ziemi i dlaczego go obchodzimy?

Dzień Ziemi w głównej mierze powstał, by uświadomić nam, że działania prowadzone przez ludzi bardzo często mają negatywny wpływ na środowisko naturalne. Ocieplanie klimatu i wprowadzanie do atmosfery coraz większych ilości toksycznych spalin sprawia, że nasz komfort życia na planecie Ziemia spada, a zmiany klimatyczne będące konsekwencją takich działań mogą w dłuższej perspektywie zagrozić istnieniu ludzkości.

 

Dzień Ziemi

 

Zaśmiecanie oceanów, wycinka lasów Amazonii czy topnienie lodowców to nie tylko lokalny problem, który ma małe znaczenie wyłącznie dlatego, że mieszkając w Polsce, go nie widzimy. Wszystkie te działania prowadzą do nieodwracalnych zmian, które w przyszłości mogą spowodować wiele problemów nie tylko dla ludzi, ale także zwierząt zamieszkujących naszą planetę. Zeszłym roku 22 kwietnia w Dzień Ziemi uruchomiono Zegar Klimatyczny w Krakowie. Głównym celem projektu jest, aby Polacy zdali sobie sprawę, że ludzka cywilizacja zbliża się do ostatecznego terminu zapobieżenia katastrofie klimatycznej. O samym przedsięwzięciu, jakim jest Zegarze Klimatycznym dowiesz się TUTAJ.

Co roku organizatorzy zmieniają motto przewodnie tego święta. Ma ono spowodować przynajmniej chwilowe skupienie uwagi ludzi na problemach, jakie niesie np. zanieczyszczanie naszej planety plastikiem. W 2022 roku motto Dnia Ziemi to „Inwestujmy w naszą planetę„, które powinno sprowokować nas do działań mających na celu rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE). To właśnie takie proste rozwiązania mogą przyczynić się do zmniejszenia ilości zanieczyszczeń emitowanych każdego roku do atmosfery.

 

Skąd wziął się Dzień Ziemi?

Dzień Ziemi po raz pierwszy obchodzony był w 1970 roku, dokładnie 12 miesięcy po wystąpieniu na konferencji UNESCO Johna McConela, który w trakcie swojego wystąpienia zasugerował, że święto takie jest bardzo potrzebne i może przyczynić się do wzrostu świadomości mieszkańców naszej planety co do zagrożeń, jakie płyną z niektórych działań człowieka. O samym UNESCO i jak duży wkład w rozwój międzynarodowej współpracy kulturalnej, oświatowej oraz naukowej dowiesz się TUTAJ.

W naszym kraju święto to ma zdecydowanie krótszą historię. Po raz pierwszy obchodziliśmy je w 1990 roku i był to też czas, gdy powstało wiele pozarządowych organizacji, które do dnia dzisiejszego promują działanie na rzecz ekologii. Dzień Ziemi obchodzony jest każdego roku w dniu 22 kwietnia i jest to czas, gdy odbywa się sporo imprez na świeżym powietrzu.

Święto to szczególnie okazale obchodzone jest w szkołach i przedszkolach. Jest to o tyle ważne, że pozwala wychowywać młode pokolenie Polaków w większej świadomości proekologicznej.

 

Dzień Ziemi

W jaki sposób można świętować Dzień Ziemi?

Dzień Ziemi można świętować na różny sposób. W wielu miastach tego dnia organizowane są specjalne zbiórki śmieci, podczas których na własne oczy można się przekonać, jak bardzo w życiu codziennym zaniedbujemy środowisko. To doskonała okazja, by zobaczyć, że foliowe i plastikowe opakowania nie rozkładają się w gruncie zbyt szybko. W wielu regionach naszego kraju odbywają się też specjalne wysadzenia młodych drzewek, które mają sprawiać, że przestrzeń wokół nas stanie się bardziej zielona.

Dzień Ziemi powinien być jednak przede wszystkim doskonałą sposobnością, by w końcu wyjść z domu i zaczerpnąć świeżego powietrza. To cudowny czas, który można spędzić wraz z rodziną lub przyjaciółmi na rowerowej wyprawie, lub wiosennym spacerze w lesie. Takie wypady poza miasto są szczególne istotne dla osób młodych, które całymi dniami siedzą przed ekranem monitora lub smartfonu. Warto więc wyposażyć ich w dobry rower młodzieżowy i zaprosić na wspólną podróż. Ważne, by w ten dzień zwrócić uwagę na szkody, jakie wyrządzamy naszej planecie, np. nie wyrzucając śmieci do odpowiednich kontenerów.

To też znakomita okazja, by poważnie pomyśleć nad zmianą węglowego pieca na bardziej ekologiczne źródło ogrzewania. Stosując fotowoltaikę, pompy ciepła czy rekuperację możemy w dużym stopniu zadbać o środowisko naturalne.