2 lata temu

Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 r. Najpierw świętowały tylko państwa europejskie, ale już od lat obchodzony jest na całym świecie.

Dzień Bezpiecznego Internetu ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.
W Polsce od 2005 r. organizatorem wydarzenia jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), czyli państwowy instytut Badawczy NASK i Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF). A głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.
Podczas obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu organizatorzy zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne do wspierania przedsięwzięcia przez organizację lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów (m.in. zajęć edukacyjnych, happeningów, kampanii informacyjnych, konkursów).
W związku z pandemią COVID-19 zaangażowane instytucje organizują również inicjatywy z wykorzystaniem potencjału internetu w promocji tematu bezpieczeństwa online, a także promocji korzystania z możliwości technologicznych dla wspierania edukacji dzieci i młodzieży oraz ich twórczego rozwoju.
Ciekawe.org wspiera DBI. Mamy nadzieję, że nasi Czytelnicy również korzystając z dobrodziejstw przeróżnych nowych technologii, pamiętają, aby robić to mądrze i bezpiecznie.