3 lata temu

Pełnia i częściowe zaćmienie Księżyca

Pełnia i częściowe zaćmienie Księżyca

19 listopada nastąpi pełnia i częściowe zaćmienie Księżyca. To jedno z najdłuższych zjawisk tego typu w ostatnim tysiącleciu.

Do zaćmienia dochodzi podczas pełni, gdy Księżyc, Ziemia i Słońce ustawiają się w jednej linii. Planeta blokuje światłu słonecznemu dostęp do Księżyca, przez co jego część pozostaje w cieniu. Tym razem oświetlona będzie tylko dolna krawędź Księżyca, a część tarczy stanie się czerwonawa.

Ponieważ Księżyc jest blisko apogeum, będzie to najdłuższe zaćmienie w okresie około 1000 lat. Łącznie będzie trwać około sześciu godzin i maksymalnie 97% tarczy pozostanie w cieniu.

Zaćmienie półcieniowe rozpocznie się o godzinie 7.02, a o 8.18 dojdzie do zaćmienia częściowego. Najwięcej tarczy zasłonięte będzie o 10.02. Częściowe zaćmienie zakończy się o 11.47, a całe zjawisko przestanie być widoczne o 13.03.

W Ameryce Północnej zjawisko będzie widoczne przez cały czas, a nie pokaże się w większości Afryki, na Bliskim Wschodzie oraz w części Europy Wschodniej. W Polsce zobaczymy je w zachodnich regionach, ale tylko na początku.

Następne zaćmienie Księżyca nastąpi 16 maja 2022 r.