3 lata temu

Weekend na północy Polski – 6 ciekawych miejsc

 

Szukasz takiego miejsca na weekend, które niekoniecznie jest znane? Jeśli planujesz weekend na północy Polski, koniecznie zapoznaj się z naszymi propozycjami, dzięki którym wypoczniesz w miejscach niekoniecznie oblężonych przez tabuny turystów. Weekend w Polsce może być ciekawy!

Szukasz takiego miejsca na weekend, które niekoniecznie jest znane? Jeśli planujesz weekend na północy Polski, koniecznie zapoznaj się z naszymi propozycjami, dzięki którym wypoczniesz w miejscach niekoniecznie oblężonych przez tabuny turystów.

Zachodniopomorskie – odkryj je na nowo!

Nadmorska Kolej Wąskotorowa

Jej historia sięga 1896 roku, kiedy to odbył się jej pierwszy kurs na trasie Gryfice – Niechorze. Przez długie lata kolej wąskotorowa była głównym środkiem transportu zbiorowego dla turystów pragnących dotrzeć do popularnych miejsc wypoczynkowych, lecz została ostatecznie wyparta przez samochody.

Czy wiesz, że Nadmorską Kolejką Wąskotorową zainteresowali się nawet… Kenijczycy? W latach 90., gdy PKP próbowało sprzedać kolej, oferta kupna przyszła aż z Afryki. Ostatecznie jednak kolejki nie sprzedano, a liczne programy rewitalizacji przyczyniły się do jej odrestaurowania, dzięki czemu dziś stanowi wartą uwagi atrakcję turystyczną, z której pomocą można podziwiać krajobrazy województwa zachodniopomorskiego.

Krzywy Las

Ponad 100 drzew w jednym miejscu, wygiętych pod kątem 90 stopni nad ziemią… Czy to czary? Dla stworzenia magicznego klimatu można by powiedzieć, że tak, lecz historia jest trochę bardziej przyziemna. Drzewa zostały posadzone na kilka lat przed II wojną światową przez okolicznych stolarzy, którzy podcięli sadzonki i wygięli je w stronę północną, by uzyskać z nich później elementy do budowy mebli. Jednak w wyniku wojennego zamieszania mebli z nich nigdy nie wykonano. Tak więc nietypowo zakrzywione drzewa można podziwiać do dziś.

Pomorskie – śladami kultury rzymskiej i naukowych eksperymentów

Kamienne Kręgi

Na początku naszej ery, prawdopodobnie w latach 70. I wieku, na tereny należące dziś do Polski, przybyli Goci. Według badań spędzili oni tu około 150 lat. Pozostałością po nich są liczne grobowce, umiejscowione właśnie w kamiennych kręgach. Odkryto tutaj aż 600 grobów, w których podczas badań odnaleziono rzymską ceramikę i tradycyjne ozdoby. Miejsce to jest warte uwagi ze względu na cykliczne imprezy związane z kulturą Gotów. Podczas pokazów możesz odkryć ówczesną modę gotycką, skosztować wyjątkowych potraw, czy też spróbować swoich sił w garncarstwie. Kręgi znajdują się na terenie rezerwatu przyrodniczego w Odrach.

Eksperymentarium w Chojnicach

Gdy już zapragniesz wrócić do współczesnych czasów, koniecznie odwiedź w tym celu Chojnice, w których poznasz interaktywną wystawę, ukazującą relacje pomiędzy człowiekiem a naturą. Dzięki licznym doświadczeniom, angażującym zdolności manualne, intelekt i zmysły, odbędziesz interesującą podróż, dzięki której dowiesz się, jak na przestrzeni lat zmieniały się Chojnice pod wpływem działalności człowieka.

Warmińsko-Mazurskie – nie tylko jeziora

Reszel

Reszel jest jednym z niezwykle pięknych miasteczek, znajdującym się na obrzeżach Pojezierza Mrągowskiego, przy umownej granicy pomiędzy Warmią i Mazurami. Jest to miejsce idealne, jeśli zamierzasz wypocząć i nacieszyć się naturą, a także podziwiać urokliwe zabytki.

Obok starego miasta, zamku i kościołów, wartym uwagi miejscem jest niezwykle piękny, gotycki most nad rzeką Sajną. Jego wyjątkowość polega na tym, że jest to jedyny w kraju most, który wybudowano z cegły. Co ciekawe, niegdyś w konstrukcji mostu znajdowały się pomieszczenia, które były wykorzystywane jako cele więzienne. Dziś jednak na szczęście jest to miejsce idealne na romantyczny spacer, który warto zakończyć zejściem do Zielonej Doliny, czyli parku miejskiego, na którego terenie wytyczono m.in. ścieżkę ekologiczno-dydaktyczną.

Szlak Turystyczny “Poznaj Mrągowo”

Jesteś w Mrągowie i nie wiesz, co zwiedzić? Udaj się zatem w podróż szlakiem turystycznym! Jego trasa wyznaczona jest przez symbol niedźwiedziej łapki na białym tle. Podczas spaceru szlakiem możesz poznać takie obiekty, jak Wielki Oz Mrągowski, czyli twór geologiczny, stworzony w wyniku ruchu lodowców, na którym znajduje się Wieża Bismarcka. Dalej możesz podziwiać piękne dęby piramidalne, Plac Jana Pawła II czy też Strażnicę Bośniacką i słynną, Mrągowską Syrenkę.

Weekend w Polsce może być ciekawy!

Mikrowyprawy to forma podróży zdobywająca sobie rosnącą popularność – warto zatem z tego skorzystać i oddać się szaleństwu podróżowania za symboliczny uśmiech. Wyprawy takie nie są drogie, a pozwalają odkryć okoliczne tereny w zupełnie nowej odsłonie. Jeśli dzięki nam udało Ci się zaplanować weekend na północy Polski, weź niezbędne drobiazgi i ruszaj w drogę. Jeśli masz braki w ekwipunku – zajrzyj do naszego sklepu internetowego Addnature.