3 lata temu

Tworzenie aplikacji na smartfon – od czego zacząć

Projektowanie aplikacji mobilnych jest obecnie stałym elementem pracy designerów, specjalistów UI/UX oraz programistów. Z racji istnienia różnych systemów operacyjnych, projektanci specjalizują się najczęściej w jednej platformie i tworzą produkty w oparciu o konkretne oprogramowanie, narzędzia itp. Sprawdź, od czego zaczyna się proces projektowy aplikacji na smartfonie i jak przebiega.

Jakie są najważniejsze narzędzia do projektowania aplikacji?

Projektowanie aplikacji iOS różni się od aplikacji tworzonych na Androida, dlatego projektanci współpracujący z deweloperami, korzystają z różnych narzędzi.

Wśród narzędzi do projektowania, najważniejsze platformy projektowe, które powinien znać każdy projektant aplikacji mobilnych to:

  • Google Material Desing,
  • iOS Human Interface Guidelines,
  • Windows Design.

Proces projektowania, który zaczyna się od czystej kartki w aplikacji graficznej, a kończy na gotowej, przetestowanej aplikacji jest dość złożony i wymaga zaangażowania różnych specjalistów. Dodatkowo każda platforma posiada inny dedykowany język oprogramowania.

Proces projektowania obejmuje kilka etapów i wykonuje się je w różnych narzędziach, w zależności od preferencji projektanta:

  • Programowanie aplikacji,
  • Projektowanie (Photoshop, Sketch, Illustrator)
  • Praca koncepcyjna (mockupy, moodboardy, wireframe’y)
  • Programowanie (Android – Java (Android Studio, iOS – Swift, Objective-C (Xcode), Windows Phone – C#, HTML, VB, C++ (Visual Studio)
  • Proces Certyfikacji (w sklepach AppStore, Windows Store, Google Play).

Proces projektowy – jak wygląda praca designera?

Praca designera nie obejmuje tylko posługiwania się narzędziami takimi jak Photoshop czy Sketch, ale z koniecznością posiadania rozległej wiedzy na temat ekosystemu platformy, dla której powstają aplikacje. Istotna jest współpraca z innymi członkami projektu, którzy badają zachowania, nawyki użytkowników oraz istotne elementy techniczne, stanowiące źródło przeszkód oraz możliwości.

W przeciwieństwie do interfejsów webowych, gdzie projektant nie jest ograniczony i posiada dowolność stylistyczną, podczas projektowania aplikacji natywnych specjalista jest zobligowany do przestrzegania stałych zasad i koncepcji projektowych. Wciąż istnieje możliwość stosowania się do trendów, ale wyobraźnia projektanta musi zatrzymać się nie tylko na granicy powierzchni ekranu, ale także wziąć pod uwagę elementy, które występują w procesie certyfikacji i są weryfikowane przez standardy sklepów takich jak AppStore czy Google Play.

Aplikacje mobilne – dlaczego warto je tworzyć?

Popularność aplikacji mobilnych wynika ze statystyk, które mówią, że obecnie na świecie istnieje już prawie 6 razy więcej urządzeń mobilnych, niż desktopów. Istotne są też zmieniające się przyzwyczajenia użytkowników – prawie 25% użytkowników internetu używa sieci, korzystając wyłącznie z urządzeń mobilnych. Dane z Polski pokazują, że największe rodzime serwisy pozyskują nawet połowę ruchu z urządzeń mobilnych.