Jak bezpiecznie korzystać z internetu? Porady dla młodzieży
Im więcej codziennych czynności przenosimy do sieci, tym więcej naszych danych może trafić w niepowołane ręce. Sprawdź, czego nie udostępniać w internecie, żeby uchronić się przed atakiem cyberprzestępców.
Z internetu korzystamy na co dzień. Nie tylko po to, żeby rozmawiać z bliskimi, którzy mieszkają daleko od nas, ale też po to, żeby robić zakupy, zdobywać nowe umiejętności, obserwować znane osobistości w mediach społecznościowych i komentować zdjęcia czy posty znajomych. Lubisz być online i załatwiać sprawy jednym kliknięciem myszki? To świetnie, ale czy wiesz o zagrożeniach, jakie się z tym wiążą?
Jakie zagrożenia płyną z sieci?
- Twój komputer, telefon albo inny sprzęt mogą zostać zaatakowane przez wirusa.
- Możesz paść ofiarą cyberprzemocy, czyli hejtowania, włamania na konto i kradzieży tożsamości albo upublicznienia prywatnych zdjęć twoich i twoich bliskich.
- Zawierając znajomości przez internet, nigdy nie masz pewności, kto jest po drugiej stronie.
- Nieświadomie możesz rozsyłać wirusy lub aplikacje spamerskie, które szybko roznoszą się po sieci i mogą mieć poważne konsekwencje.
- Możesz stać się ofiarą phishingu, czyli wyłudzenia pieniędzy lub danych do logowania.
Dlaczego wirusy są tak niebezpieczne?
Wirusy są jednym z największych internetowych zagrożeń. Mogą trafić na twój komputer, jeśli klikniesz w podejrzany link albo otworzysz maila z nieznajomego adresu. Połączenie z internetem nie jest jednak niebezpieczne – wirusa możesz pobrać nawet poprzez podłączenie pendrive’a, który pochodzi z nieznanego źródła. Wirusy m.in. niszczą dane zgromadzone na dyskach, kradną poufne informacje i historię przeglądania oraz rozsyłają spam w twoim imieniu.
10 rad, jak bezpiecznie korzystać z internetu
- Systematycznie aktualizuj swoje oprogramowanie oraz programy antywirusowe.
- Nie pobieraj danych z nieznanych źródeł.
- Nie podawaj swoich danych na stronach, które nie mają szyfrowanego połączenia. Korzystaj ze sklepów online, które obok adresu www mają zamkniętą kłódkę.
- Używaj trudnych do odgadnięcia haseł i nigdy nie stosuj tego samego hasła do dwóch różnych kont.
- Wszędzie tam, gdzie to możliwe, korzystaj z dwustopniowej weryfikacji, tak, żeby podczas logowania nie podawać tylko hasła, ale również np. kod sms.
- Nie korzystaj z ogólnodostępnego Wi-Fi w miejscach publicznych do logowania się do poczty, serwisów społecznościowych czy do wykonywania transakcji.
- Korzystaj ze stron internetowych, które są bezpieczne dla osób w twoim przedziale wiekowym.
- Zabezpiecz telefon hasłem lub odciskiem palca, żeby nie mogły odblokować go przypadkowe osoby.
- Wyłączaj GPS w aplikacjach, kiedy już nie jest ci potrzebny.
- Zmień ustawienia prywatności w mediach społecznościowych. Ustaw m.in. widoczność postów i zdjęć tylko dla znajomych.
Tekst powstał przy współpracy z Noizer.pl.