3 lata temu

Największe atrakcje turystyczne Lizbony

Lizbona

Lizbona co roku przyciąga rzesze turystów pragnących zakosztować uroków tego niezwykłego, zabytkowego miasta położonego u ujścia rzeki Tag do Oceanu Atlantyckiego. Bogata historia miasta, na którą składa się m.in. kilkuwiekowe panowanie Maurów i kolonialne podboje Portugalii są widoczne zwłaszcza w najstarszych dzielnicach miasta, takich jak słynna Alfama. Ale Lizbonę warto odwiedzić także by zakosztować nocnego życia, wysłuchać na żywo muzyki fado lub przejechać się słynnym żółtym tramwajem linii nr 28.

 

Jakie zabytki warto zwiedzić w dzielnicy Alfama?

Jak wspominaliśmy na wstępie, najstarszą dzielnicą Lizbony jest położona nad skalistym brzegiem Tagu Alfama. Mimo trzęsienia ziemi z 1755 roku, które spustoszyło miasto i zrujnowało wiele zabytkowych budowli, Alfama przetrwała w nienaruszonym stanie i do dziś można podziwiać zabudowę mauretańską w jej krętych i stromych uliczkach. To w tej części miasta zlokalizowane są warte odwiedzenia zabytki Lizbony, o których kilka słów poniżej. Więcej propozycji zwiedzania Lizbony znajdziesz na doportugalii.pl.

Katedra Sé

Słynna lizbońska katedra została wybudowana w stylu późnoromańskim, a jej budowniczym przyświecał cel upamiętnienia wyzwolenia Lizbony spod panowania Maurów. Świątynia powstała na miejscu mauretańskiego meczetu. Przez wieki kilkukrotnie była przebudowywana i obecnie łączy w sobie ślady różnych stylów, wśród których warto wyróżnić gotyckie krużganki. Z dachu budowli rozciąga się przepiękny widok na miasto.

Zamek św. Jerzego

Górujący nad miastem zamek został zbudowany przez Maurów na początku XII wieku i służył jako twierdza. Później rozbudowany przez portugalskich monarchów stanowił siedzibę królewską. Niestety budowla znacznie ucierpiała w trakcie trzęsień ziemi, które dotknęły Lizbonę. Odbudowany w połowie XX wieku po dziś dzień jest jedną z największych atrakcji, dostarczając niezwykłych wrażeń podczas oglądania panoramy miasta.

Zabytkowe atrakcje dzielnicy Belém

Dzielnica Belémpołożona jest w zachodniej części Lizbony u ujścia Tagu. Dawniej w tej części miasta znajdował się port, z którego portugalscy żeglarze wyruszali na wyprawy odkrywcze. To stąd wypłynął Vasco da Gama w poszukiwaniu morskiej drogi do Indii. Ślady żeglarskiej przeszłości Lizbony są nadal widoczne w Belém. W tej dzielnicy znajdują się także dwie wielkie atrakcje wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO – Klasztor Hieronimitów oraz Wieża Belém.

Klasztor Hieronimitów

Klasztor Hieronimitów powstał jako podziękowanie za udaną wyprawę Vasco da Gamy do Indii. Architektonicznie jest on najlepszym przykładem portugalskiego stylu manuelińskiego, łączącego w sobie cechy gotyku i renesansu. Na wspaniałym portalu można podziwiać między innymi postać Henryka Żeglarza. W klasztorze znajdują się groby zasłużonych dla Portugalii osób, m.in. króla Manuela I, który zainicjował budowę klasztoru, żeglarza Vasco da Gamy oraz najsłynniejszego portugalskiego poety Luísa de Camõesa.

Wieża Belém

Nieopodal Klasztoru Hieronimitów znajduje się wybudowana także w stylu manuelińskim Wieża Belém. W okresie imperium kolonialnego Portugalii wieża odgrywała rolę militarną i stanowiła punkt orientacyjny dla żeglarzy. Co ciekawe, pierwotnie wieża znajdowała się na środku koryta Tagu, a w wyniku trzęsienia ziemi w 1755 roku rzeka zmieniła bieg i obecnie wieża jest na prawym jej brzegu.

Inne atrakcje Lizbony

Nie sposób wymienić wszystkie atrakcje warte zobaczenia w Lizbonie. Na kilka słów zasługują zabytkowe windy lizbońskie, które w okresie rewolucji przemysłowej odgrywały ważną funkcję przenosząc pasażerów pomiędzy siedmioma wzgórzami, na których rozpościera się miasto. Najsłynniejszą spośród nich jest Elevador de Santa Justa (winda św. Justyny), która ma wysokość 45 metrów a jej konstrukcja jest wykonana w całości z żelaza. Goszcząc w pobliżu windy warto zwiedzić centralną dzielnicę miasta Baixa, z ciekawą zabudową klasycystyczną, która zastąpiła średniowieczne śródmieście Lizbony, zniszczone podczas trzęsienia ziemi. Odbudowę miasta upamiętnia łuk triumfalny Arco da Rua Augusta. Osobom zmęczonym podziwianiem zabytków, a szczególnie dzieciom poleca się wizytę w Oceanarium, gdzie w czterech zbiornikach wodnych zgromadzono bogactwo oceanicznej fauny i flory.