4 lata temu

Czym jest sieć 5G i co nam oferuje?

Nie wyobrażamy sobie dzisiaj świata bez kontaktu na odległość. Życie online rozkwita. Pracujemy zdalnie, prowadzimy wirtualne spotkania towarzyskie, prezentujemy swój biznes w sieci, wymieniamy się informacjami czy usługami dzięki zrzeszaniu się na tematycznych grupach internetowych. Tak duża intensywność komunikacji wymaga ulepszenia narzędzi, dzięki którym może się ona realizować. To w odpowiedzi właśnie na te potrzeby powstała sieć 5G.

 

5G – co to znaczy?

Sieć 5G jest nową generacją sieci komórkowej. Litera G to skrót od angielskiego słowa “generation”. Cyfra pięć mówi o tym, że tych oprócz pierwszej sieci, 1G, która na terenie Polski pojawiła się z początkiem lat 90., powstały jeszcze trzy kolejne; 2G, 3G  i aktualna 4G, którą 5G zaczyna bardzo powoli zastępować. Każda kolejna generacja sieci była krokiem naprzód i dotyczyła ulepszeń w technologii bezprzewodowej komunikacji za pomocą fal radiowych. Innymi słowy, sieć 5G, czyli piątej generacji, to najnowocześniejsza technologia komunikowania się za pomocą wszelkich urządzeń, takich jak telefon, smartfon czy komputer.

Co wpływa na nowoczesność 5G?

Wiemy już, że piąta generacja sieci jest najnowocześniejsza. Jednak aktualnie, w roku 2020. kiedy wciąż przeważa 4G, mało kto zauważa jakiekolwiek mankamenty w działaniu internetu czy sieci komórkowej. Dlaczego nowsza generacja jest zatem tak bardzo pożądana i w czym wyprzedza poprzedniczkę? Czy jakość komunikacji naszych urządzeń może być jeszcze lepsza? Otóż okazuje się, że tak, i to na niespotykaną dotąd skalę.

1 . Zwiększa się przepustowość sieci, czyli prędkość transferu danych. To od niego zależy jak szybko ściągać się będą wszelkie pliki. W rezultacie, wpływa przykładowo na to,  jak szybko zapiszemy załącznik z e-maila, jak płynnie wyświetlać będą się filmy na platformie VOD,  czy jak sprawnie będą się otwierać poszczególne strony internetowe. Mówi się o prędkościach do 20Gb/s przy pobieraniu danych, co jest kilkadziesiąt razy bardziej imponującą prędkością niż teraz.

2. Sieć ta jest w stanie wytrzymać dużo większe obciążenie niż obecnie, czyli obsłużyć na raz więcej urządzeń. Na 1 kilometr kwadratowy będzie to nawet milion urządzeń podpiętych do sieci. Dodatkowo, wszystkie te urządzenia będą mogły się ze sobą komunikować bardzo szybko, co oznacza wysoką responsywność całej sieci. Zwiększona wytrzymałość na obciążenie i wysoka responsywność to pole dla powstawania kolejnych nowinek technologicznych: inteligentnych domów, przedmiotów codziennego użytku sterowanych z poziomu online itp.

3. Z kwestią responsywności wiąże się fakt, że urządzenia w sieci 4G reagują z pewnym opóźnieniem, najczęściej rzędu 30ms. Sieć 5G drastycznie redukuje opóźnienie – do nawet 1 ms –  co otwiera drzwi do szukania zaawansowanych rozwiązań technologicznych dla wielu branż. Przykładowo, dla medycyny. Tak niskie opóźnienie to możliwość operowania pacjenta zdalnie, za pomocą robotów. Czyż nie brzmi to imponująco?

Trzeba przyznać, że sieć piątej generacji jest pierwszym krokiem do zupełnie nowej rzeczywistości. Choć na ten moment niejednokrotnie ciężko nam to sobie jeszcze wyobrazić, jej możliwości pokazują nam zupełnie nowy kierunek w rozwoju cywilizacji. Jeszcze parę lat temu drony nie były zbyt popularnymi urządzeniami, dziś są sporą częścią rynku technologicznego. Podobnie będzie z kolejnymi dobrodziejstwami techniki, których wdrożenie w codzienność będzie możliwe dzięki 5G. Autonomiczne samochody, lekarze – roboty, czy urządzenia, które same wybudują dom – to możliwy scenariusz na nie tak odległą przyszłość.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Datalab, oferującą profesjonalne odzyskiwanie danych i pierwszą pomoc w uszkodzeniach dysków i innych nośników danych.