4 lata temu

Grzyby mogą zmniejszyć problemy z pamięcią

grzyby

Starsi mężczyźni i kobiety, którzy jedli grzyby kilka razy w tygodniu, podlegali mniejszemu ryzyku rozwoju łagodnych zaburzeń poznawczych.

Grzyby – czy pomagają na pamięć?

Jedzenie grzybów może zmniejszyć ryzyko łagodnych zaburzeń poznawczych lub M.C.I.  To ostatnie to z kolei rodzaj upośledzenia pamięci, które często jest prekursorem choroby Alzheimera.

Naukowcy z Singapuru wykorzystali dane dotyczące 663 chińskich mężczyzn i kobiet w wieku powyżej 60 lat. W tym celu w wywiadach indywidualnych zapisywali informacje o diecie, w tym odpowiedzi na pytania o sześć rodzajów powszechnie spożywanych grzybów. Później oceniali funkcje poznawcze za pomocą szczegółowych wywiadów ustrukturyzowanych. A następnie – szeroko stosowanych testów ostrości umysłu. I co z tego wynikło?

Grzyby pomagają!

Naukowcy sprawdzili wiele czynników zdrowotnych, behawioralnych i społeczno-ekonomicznych. W tym dietę: spożycie mięsa, zielonych warzyw, owoców i orzechów. I wtedy odkryli coś niezwykle ciekawego. W porównaniu z tymi badanymi, którzy spożyli mniej niż jedną porcję pięciu uncji grzybów tygodniowo, badani, którzy spożyli od jednej do dwóch takich porcji, wykazywali o 43 procent mniejsze ryzyko, jeśli chodzi o wystąpienie M.C.I. Natomiast ludzie, którzy jedli więcej niż dwie porcje, mieli aż o 52 procent mniejsze ryzyko zachorowania na to schorzenie! Następnie badanie zostało opublikowane w Journal of Alzheimer’s Disease.

 

grzyby

Dlaczego grzyby ratują pamięć?

Przyczyny takiego działania nie są jasne, ale wiadomo, że grzyby zawierają różne przeciwutleniacze, które mogą hamować gromadzenie się w mózgu beta-amyloidu i białek. Te z kolei są cechami charakterystycznymi dla rozwoju choroby Alzheimera.

Na podstawie wspomnianych informacji, autorzy wnioskują, że konsumpcja grzybów może być potencjalnym środkiem profilaktycznym w celu spowolnienia spadku funkcji poznawczych i neurodegeneracji u osób starszych. Z tego wynika jedno: czas na grzybobranie!

 

Na podstawie: PsycPort/The New York Times