4 lata temu

Green screen – jak działa magia zielonego ekranu?

 

Green screen, czyli zielone tło, to dziś nieodzowny element każdego profesjonalnego, jak i domowego studia filmowego. Niezależnie od tego czy zajmujesz się zawodowo produkcją wideo, czy też prowadzisz we własnym zakresie swój autorski kanał na YouTube, zielone tło to element wyposażenia, który wcześniej czy później zagości w Twoim studiu. Jak działa green screen i do czego możesz go wykorzystać?

Jak działa green screen?

Technologia green screenu opiera się na prostym zabiegu wycinania tła z nagranego materiału po to by w jego miejsce podłożyć inne tło. Wykorzystując klucz chrominancji można bowiem usunąć z wideo dowolnie wybrany kolor. Dlaczego zatem zielony? Kolor zielony najlepiej kontrastuje z kolorem skóry, jest też rzadko wykorzystywany przez producentów ubrań itd. Innymi słowy, rzadko spotyka się rzeczy koloru zielonego, prawdopodobieństwo ich pojawienia się przez przypadek na planie jest niskie, mała jest więc szansa, że elementy planu zleją się z tłem. Klucz chrominancji może być wykorzystywany także przy usuwaniu innego koloru z materiału wideo, nieco rzadziej, ale stosunkowo często, zamiast zielonego stosuje się tło koloru niebieskiego tzw. blue screen.

Sceny walki

Nowoczesne produkcje filmowe, wykorzystujące szereg efektów specjalnych, nie obeszły by się bez green screenu. Dynamiczne sceny walki, szczególnie te pomiędzy superbohaterami, realizowane są właśnie na zielonym tle. To dzięki niemu bohater może latać, zawisnąć w powietrzu, czy kruszyć mury.

Sceny kaskaderskie

Zielone tło wykorzystywane jest także w scenach kaskaderskich. Coraz częściej, z uwagi na bezpieczeństwo aktorów, niebezpieczne sceny kręcone są w bezpiecznych warunkach studyjnych. Aktor zwisając z mostu wisi tak naprawdę nad zielonym tłem, które może znajdować się zaledwie kilkanaście centymetrów pod nim. Dzięki kluczowaniu tła, można w miejsce green screenu podstawić np. widok z 10 piętra, czy tuzin kłębiący się w morzu rekinów.

Dynamiczne tło

Zielone tło wykorzystywane jest także od niemal 90 lat w ujęciach, w których potrzebne jest dynamiczne tło, przemieszczające się za bohaterami. Sceny podróży, jazdy samochodem czy pociągiem, bardzo często kręcone są właśnie wykorzystując zielone tło, które rozwieszone jest za oknami pojazdów po to by wstawić w tym miejscu przemieszczający się obraz, imitując tym samym ruch pojazdu.

Pejzaże

Wielu z nas trudno w to wciąż uwierzyć, ale w dzisiejszych produkcjach wideo ogromne połacie zielone tła wykorzystywane są przy realizacji pejzaży. Ogranicza to mocno koszty produkcji, która wykorzystując naturalny plan zdjęciowy musiałaby przenosić się z jednej lokalizacji do drugiej, często z jednego kontynentu na drugi.

Wirtualne studia

Green screen wykorzystuje się także w dużo bardziej kameralnych realizacjach wideo. Zielone tło jest nieodzownym elementem przy produkcji tzw. wirtualnego studia telewizyjnego, czyli całkowicie wirtualnej przestrzeni studia, która stworzona jest przez grafika. Wirtualne studio pozwala zrealizować dowolną przestrzeń studia telewizyjnego, a przy tym nie wymaga aranżowania żadnych dodatkowych elementów planu.

Źródło: https://studio.streamonline.pl/