4 lata temu

Zarabianie pieniędzy na wideo – alternatywy dla YouTube

Wideo online to dziś coraz bardziej popularny kanał komunikacji dla firm i marek. Rosnące zainteresowanie platformami typu wideo na żądanie, a także do platformami do live streamingu sprawia, że coraz więcej firm przenosi swoje produkcje wideo, reklamy jak i programy, z telewizji do sieci, tworząc nowe strategie monetyzacji dla swoich projektów.
Jak do tej pory w naszym kraju większość niezależnych producentów wideo skupiało się wokół YouTube. Nic w tym dziwnego, bo to właśnie YouTube cieszył się w naszym kraju największą popularnością jako platforma wideo. Osoby, które szukają alternatywnych dla YouTube rozwiązań monetyzacji popularności swoich produkcji wideo szukać musiały rozwiązań na własną rękę. Mając tę świadomość w poniższym artykule przedstawiamy kilka alternatyw, które zainteresować mogą każdego, kto żyje z produkcji wideo dla Internetu.

YouTube

Według badań magazynu Bloomberg YouTube wciąż nie daje twórcom zysków na zadawalającym poziomie. Jak wynika z badań zaledwie 3% twórców generuje 90% wszystkich wyświetleń w YouTube. Dodatkowo monetyzacja zasięgu poprzez czerpanie zysku z reklam wyświetlanych na kanale zastrzeżona jest dla kanałów z ponad 1000 subskrybentów, które generują ponad 4000 godzin oglądania rocznie. Ograniczeń jest jednak więcej. Przede wszystkim YouTube w dalszym ciągu nie oferuje twórcom indywidualnych rozwiązań zarobkowania. Skorzystać mogą oni jedynie z programu umożliwiającego czerpanie zysków z reklam wyświetlanych na kanale lub opcji „wesprzyj mnie”, która umożliwia przekazanie datku dla twórcy. Właściciele kanałów na YouTube, dążąc do monetyzacji swojego zasięgu, bardzo często uciekają poza YouTube, zbierają pieniądze na platformach typu Patronite, w zamian za które udostępniają swoim darczyńcom prywatne materiały wideo, dostępne tylko dla nich. Model ten faktycznie się sprawdza, niemniej wymaga by przekierować swojego odbiorcę z jednej platformy na drugą (z YouTube na Patronite), a potem często na kolejną, gdzie obejrzeć może prywatne wideo. Do tego dołożyć trzeba także fakt, że kontakt z obsługą YouTube, w przypadku problemów natury technicznej, jest zasadniczo utrudniony.

Co jeśli nie YouTube?

Obecnie wyróżnić możemy dwa modele zarabiania na treściach wideo – płatność za subskrypcje i płatność za obejrzenie (pay per view), która nabiera na znaczeniu szczególnie, gdy planujemy live streaming.

Płatność za subskrypcje, to metoda z której korzystają serwisy typu VOD, na łamach których uzyskujesz dostęp do zamieszczonych na platformie materiałów wideo na określonych zasadach. Różnice poszczególnych subskrypcji mogą opierać się na miesięcznym limicie godzin oglądania lub na zróżnicowanym dostępie do wybranych programów, kategorii tematycznych.

Płatność za obejrzenie, to kolejna metoda umożliwiająca odpłatną dystrybucje treści wideo. Jak sama nazwa wskazuje dostęp do określonego materiału uzyskiwany jest po opłaceniu wskazanych przez dystrybutora kwot. Zwykle taka monetyzacja transakcyjna wykorzystywana jest przy dystrybucji wideo z jednorazowych wydarzeń typu koncert, konferencja, wydarzenie sportowe.

Na rynku dostępne jest wiele platform dedykowanych, ale coraz bardziej popularnym rozwiązaniem staje się budowa swoich własnych platform do VOD i live streamingu. Przykładem z naszego rynku mogą być firmy takie jak KSW, TheMuBa czy Fame MMA, które dystrybuują wideo za pomocą swoich własnych platform.

Dla kogo?

Obie wskazane powyżej metody są idealne dla firm, które regularnie tworzą i publikują nowe treści, a także mają na swoim koncie produkcje cieszące się popularnością mimo upływu czasu. Własna platforma daje szereg nowych możliwości m.in.:

  • Zaawansowany player z funkcją multigrid
  • Czat na żywo
  • Tworzenie pakietów subskrypcji i PPV
  • Tworzenie promocji i programów rabatowych
  • Obsługa płatności w wielu walutach
  • Różne metody płatności PayPal, karta kredytowa
  • Wyświetlanie reklam
  • Obszerne raporty sprzedażowe

Tworzysz własne materiały wideo, masz na koncie pokaźną bibliotekę interesujących filmów, obszerne grono wiernych widzów, zastanawiasz się nad tym jak możesz monetyzować swoją popularność, a może masz zupełnie nowy pomysł, który idealnie współgra z jednym z omawianych powyżej modeli płatności? Wykorzystaj możliwości jakie daje własna platforma VOD.

Autor: https://streamonline.pl/