5 lat temu

Jak wyglądają testy do Straży Granicznej?

Praca w Straży Granicznej to bardzo stabilny zawód, który oferuje wysoką pensję oraz liczne benefity. Jednak zazwyczaj jest to okupione koniecznością przeprowadzki do miejsca pracy. J Jak wyglądają egzaminy do Straży Granicznej? Co koniecznie trzeba wiedzieć?

Praca w Straży Granicznej

Wszyscy kandydaci muszą spełnić jednakowe wymogi, żeby móc przystąpić do rekrutacji. Po akceptacji ich aplikacji muszą przystąpić do testu sprawnościowego oraz testów do Straży Granicznej. Następnie musisz zaliczyć testy do Straży Granicznej na które składa się egzamin sprawnościowy oraz psychotesty.

Jakie są wymogi wobec kandydatów do SG?

 • Polskie obywatelstwo;
 • Nieskazitelna opinia oraz brak zatargów z prawem;
 • Korzysta z pełni praw obywatelskich;
 • Co najmniej wykształcenie średnie;
 • Odpowiednie warunki fizyczne i psychologiczne do podjęcia służby.

Co może zwiększyć Twoje szanse w trakcie rekrutacji?

 • Prawo jazdy kategorii B oraz inne;
 • Znajomość wielu języków;
 • Dodatkowe umiejętności związane ze sztukami walki, paramedycyną oraz sportem;
 • Doświadczenie w służbach mundurowych.

Jak wyglądają testy do SG?

Egzaminy dzieli się na dwa główne etapy – psychotesty oraz testy ogólne. Obie części dzielą się na trzy podetapy. Każda część egzaminów pozwala rekrutującym ocenić zdolność kandydata do podjęcia służby w Straży Granicznej.

ETAP I – Psychotesty

 1. Rozmowa kwalifikacyjna

Podczas tego etapu musisz przekonać komisję, że nadajesz się do podjęcia pracy w tym zawodzie. Oceniana jest głównie umiejętność formułowania składnych myśli oraz umiejętności interpersonalne. Jedno ze standardowych pytań dotyczy motywacji podjęcia służby w Straży Granicznej. Pojawia się ono zawsze, więc przygotujcie wcześniej odpowiedź.

 1. Badania psychologiczne

Ten etap ma na celu poznanie osobowości kandydata oraz jego pozytywnych i negatywnych cech. Oceniana jest również inteligencją kandydata na podstawie rozwiązywanego testu.

 1. Badania psychofizjologiczne

Badana będzie odporność na stres, czas reakcji oraz zdolności do podejmowania działania w stresujących sytuacjach.

ETAP II – Test wiedzy ogólnej, językowy i test sprawnościowy

 1. Test wiedzy ogólnej

Pytania dotyczą szerokiego zakresu wiedzy o funkcjonowaniu aparatu państwa oraz historii Polski. Aktualne i opracowane arkusze znajdziecie na stronie Odpowiedzi.com.pl.

 1. Test językowy

Każdy kandydat może wybrać język, który chce zdawać na egzaminie. Warto umieć porozumiewać się w języku jednego z przyległych do naszych granic krajów.

 1. Test sprawnościowy

Sprawność fizyczna jest bardzo istotna w pracy strażnika granicznego. Oprócz inteligencji musi cechować się nieprzeciętną siłą oraz kondycją, które przydają się w codziennej pracy.