Australia, raj dla podróżników

 

Marzeniem wielu osób stają się wyjazdy w piękne i odległe miejsca. Jednym z nich jest na pewno leżąca w znacznym oddaleniu od Polski Australia. Różnorodna kultura i niepowtarzalne krajobrazy sprawiają, że jest to kontynent zdecydowanie warty odwiedzenia. Wszyscy podróżnicy będą z zachwytem przemierzać lasy deszczowe, czerwone pustynie, a także podziwiać rafy koralowe oraz wspaniale rozwinięte miasta.

Formalności związane z wyjazdem do Australii

Zanim zacznie się planować swoją wymarzoną podróż, trzeba pamiętać o tym że pierwszym krokiem jest zawsze aplikacja o wizę (w tym wypadku nie biznesową, a turystyczną). Kiedy posiada się ważny paszport (umożliwiający wjazd na teren Australii), taki wniosek można bez problemu złożyć przez internet, na stronie https://evisa.express/pl/australia. Nie potrzeba tutaj żadnych innych dokumentów. Wydana wiza do Australii będzie dokumentem elektronicznym, który zostanie automatycznie połączony z numerem konkretnego paszportu. Nie trzeba więc martwić się o jej wydruk (choć można go oczywiście wykonać i zabrać ze sobą w podróż).

Które miejsca mogą w Australii zainteresować najbardziej?

Kraj ten jest pełen tak różnorodnych zjawisk przyrodniczych, że tak naprawdę nie da się zobaczyć ich wszystkich w trakcie jednej podróży. Można jednak próbować – albo starać się odwiedzić ten kontynent na półkuli południowej przynajmniej kilka razy, bo naprawdę warto. Najbardziej nietypowymi, a więc wartymi zobaczeniami miejscami są:

– Wielka Rafa Koralowa. To miejsce, które wielu osobom z Australią kojarzy się najbardziej i jest prawdziwym rajem dla miłośników nurkowania. Rafa ta (która jest największą strukturą żyjąca na świecie), znajduje się przy północno-wschodnim wybrzeżu kraju i rozciąga się aż na 344 000 km kwadratowych. Można w niej znaleźć 600 gatunków koralowców i aż ponad 1500 gatunków ryb.

– Park Narodowy Purnululu. W parku tym podziwiać można grupę skalnych formacji, które swym kształtem przypominają ogromne ule. jest to pozycja na liście dziedzictwa UNESCO.

– Uluru, czyli znajdujący się samym sercu kontynentu największy monolit świata, który stoi na suchej równinie. Brytyjczycy nazwali to miejsce górą Ayers Rock, jednak w ostatnim czasie zdecydowano się powrócić do pierwotnej nazwy Uluru, które oznaczało święte miejsce Aborygenów.

– Różowe jezioro Hillier. Jest to prawdziwy ewenement przyrodniczy i do dziś tak naprawdę nie wiadomo, co wpływa na kolor wody. W słonej wodzie jeziora można się bezpiecznie kąpać, gdyż żaden ze znajdujących się w niej minerałów nie jest szkodliwy. Różowe jezioro leży na wyspie Middle – na południowym wybrzeżu Australii.

– Great Ocean Road. To trasa w południowym stanie o nazwie Wiktoria, pomiędzy miastami Torquay i Warrnambool,. Jest warta podróży ponieważ umożliwia podziwianie grupy monolitów nazwanych „12 Apostołami”.

– Góry Błękitne, które znajdują się w stanie New South Wales. Ich nazwa wzięła się stąd, że opary rosnącego tam eukaliptusa są przyczyną wiecznej, niebieskiej mgły.

Są to jedne z najbardziej charakterystycznych miejsc w Australii, ale tak naprawdę stanowią tylko ułamek tego, co warto zobaczyć i odwiedzić na tym niezwykłym kontynencie.

Podróżniczy raj: Australia

Jest to miejsce wyjątkowe pod wieloma względami, także dlatego, że stanowi zarazem kontynent jak i państwo. Tym co może przyciągnąć turystów jest na pewno przyroda, która odznacza się prawdziwą różnorodnością. Zarówno ta dzika, jak i bardziej uporządkowana. Jednym z najciekawszych na świecie miejsc tego typu jest na przykład Królewski Ogród Botaniczny w Melbourne i oczywiście wspomniana już

Wielka Rafa Koralowa – przyciągająca podróżników z całego świata. Niespotykana nigdzie indziej niż w Australii fauna i flora, jest wynikiem izolacji kontynentu. Dzięki temu tylko tu można zobaczyć kangury, misie koala czy też psy Dingo. Wśród wyjątkowych roślin wymienić można zaś eukaliptusy i akacje karłowate. Na kontynencie australijskim jest też najwięcej pustyń (w odniesieniu do innych kontynentów), a Pustynia Australijska to druga – co do wielkości – pustynia świata. Niezwykłym miejscem: z jedną z dziesięciu najpiękniejszych plaż na kuli ziemskiej – o nazwie Wineglass Bay, jest dzika wyspa Tasmania. Słynie ona również

z diabłów tasmańskich, czyli słabo widzących, sympatycznych padlinożerców. Oprócz bogactwa przyrodniczego, w kraju tym trzeba docenić również ścieranie się tradycji i nowoczesności, co przedstawia się zarówno w podejściu do życia ludzi (bogactwo ras i narodowości), a także w sposobie tworzenia budowli. Warto wiedzieć, że w Australii status miasta nadaje się tylko największym miejscowościom, stąd też wydaje się, że jest ich tam niewiele.

Najbardziej znaczącymi są stolica kraju – Canberra, Sydney – gdzie znajduje się słynna Opera (którą można podziwiać ze szczytu mostu Harbour Bridge), a także Melbourne. Wszystkie wspomniane, oraz wiele innych miejsc, sprawiają że Australia jest prawdziwym podróżniczym rajem, zarówno w zakątkach dzikich, jak i tych odznaczających się prawdziwą nowoczesnością.