5 lat temu

Naukowcy odkryli kolejne pozytywne skutki czasowej dezaktywacji Facebooka

Martwisz się, że spędzasz zbyt wiele czasu w mediach społecznościowych? Nowe badania nie pozostawiają wątpliwości: rezygnacja ze stale włączonego Facebooka ma dobroczynne skutki.

Problemy z Facebookiem

Istnieje wiele powodów, aby unikać spędzania zbyt wiele czasu na Facebooku. Od wątpliwego traktowania naszej prywatności, po głośne obawy o dopuszczanie się tam manipulacji politycznych wpływających na poglądy użytkowników. A według tego, co wykazują najnowsze badania, może być jeszcze więcej korzyści z rzucenia lub ograniczenia Facebooka.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda i New York University odkryli bowiem, że dezaktywacja Facebooka pomogła niektórym użytkownikom zmniejszyć ogólną aktywność online i zwiększyć aktywność w trybie offline: w tym nawiązać kontakty z rodziną i przyjaciółmi, a także zmniejszyć polaryzację polityczną.

Wartościowe dane na Facebooku

W badaniu sprawdzono losową próbę 2844 użytkowników – za pośrednictwem reklam wyświetlanych na Facebooku. Około połowie z nich zaoferowano 102 USD – to mniej więcej wartość danych każdego użytkownika serwisu na Facebooku – w zamian za dezaktywację ich profili na cztery tygodnie. Mieli to zrobić tuż przed wyborami w USA, w połowie listopada 2018 r. Okres dezaktywacji kończył się wkrótce po wyborach. Grupa kontrolna nie dostała pieniędzy.

Wyniki eksperymentu są zachęcające: uczestnicy, którzy dezaktywowali swoje konta, zyskali dziennie średnio o godzinę wolnego czasu więcej. Niektórzy użytkownicy oglądali więcej telewizji, inni spędzali czas z rodziną i przyjaciółmi.

Grupa, która dezaktywowała konta, również „rzadziej twierdziła, że ​​śledzi wiadomości o polityce lub prezydencie i była mniej zdolna do prawidłowego odpowiadania na pytania dotyczące ostatnich wydarzeń”. Tak twierdzą autorzy artykułu. Można więc sądzić, że badani sięgali po bardziej relaksujące treści.

Nasyceni polityką

Warto brać te wyniki z lekkim przymrużeniem oka – wspomniane wybory w połowie w 2018 r. były wyjątkowo agresywnie, jeśli chodzi o kampanie reklamujące kandydatów.  Rezultaty eksperymentu nie są jednak zbyt zaskakujące. W końcu już wiedzieliśmy, że spędzanie czasu z bliskimi doprowadzi do zdrowszego i szczęśliwszego życia. Tymczasem dzięki czasowej dezaktywacji Facebooka  – zwłaszcza w czasie napiętej sytuacji w polityce – zyskujemy nieco więcej możliwości, by poświęcić chwilę bliższym.

Czy pozytywy płynące z korzystania z Facebooka przewyższają jego mroczne strony? To całkowicie zależy od Twojej definicji pozytywów. Pamiętaj jednak, że negatywy również istnieją.

 

 

Na podstawie: ScienceAlert

Allcott, H., Braghieri, L., Eichmeyer, S., & Gentzkow, M. (2019). The Welfare Effects of Social Media (No. w25514). National Bureau of Economic Research.