Kiedy wprowadzić książki w życie dziecka?

Każdy rodzic na swój sposób stara się wzbogacać życie swojego dziecka. W miarę możliwości robi wkład nie tylko w jego rozwój fizyczny, ale, co bardziej znaczące, psychiczny. Warto przemyśleć niektóre etapy rozwoju dzieci i wybrać najlepszy czas na jego edukację.

Najważniejsze etapy rozwoju dzieci

Najtrudniejszy okres rozwoju fizycznego dziecko przeżywa będąc jeszcze w brzuchu matki. Jest to niezwykłe, gdyż w ciągu 9 miesięcy ciało człowieka rozwija się na tyle, by móc przyjść na świat i samodzielnie funkcjonować. Nie jest tak, że żyjąc w brzuszku matki dziecko nie rozwija się psychicznie. Od samego początku krzepną jego zmysły i rozbudowują się różne obszary mózgowe. Już w 10. tygodniu ciąży mózg jest złożonym mechanizmem, który nie zatrzymuje swojego rozwoju ani na chwilę.

Pierwszy rok życia po urodzeniu dziecka jest również ważny, gdyż jest to początkowy etap wielkich zmian w organizmie. Następuje moment zwiększania się mózgu prawie trzykrotnie, aby w wieku pięciu lat móc osiągnąć rozmiar dorosłego. Dzięki temu szybkość przetwarzania informacji przez dziecko jest błyskawiczna – wyjaśnia to ogromną potrzebę snu u noworodków.

Każde nowo narodzone dziecko po roku życia próbuje chodzić, zapewniając sobie potrzebę poznawania światu. Dotykając wszystkiego, co się spotka na drodze dzieci rozwijają swoje umysły. W wieku dwóch lat są świadome siebie, mogą reagować na polecenia i rozumieć rozmowy toczące się obok, zaczynają powoli wypowiadać pierwsze słowa, a nawet proste zdania. Od tego momentu rozwój dziecka nieco zwalnia. Jest to fajny czas na zaszczepienia dobrej opinii o książkach. Kolorowanki, książki z dziurami, wysuwającymi się elementami, jaskrawymi obrazkami jak najbardziej się nadadzą na ten okres życia dziecka.

W wieku pięciu lat dziecko jest głodne wiedzy. Zadając mnóstwo pytań chce usłyszeć wyczerpujące wyjaśnienia. Każdy rodzic wcześniej czy później doświadcza tego. Żeby poradzić sobie z dorastającym człowiekiem, który pragnie wiedzieć dosłownie wszystko jest potrzebna skuteczna pomoc…

Jak można pomóc w rozwoju dziecka?

Czasami nawet dorosły człowiek nie potrafi wyjaśnić dzieciom prostych rzeczy. Dlatego warto zaopatrzyć się w różnogatunkowe książki i encyklopedie. Dzieciaki bez wątpienia je polubią i, możliwe, że będą nosić je ze sobą i dzielić się nabytą wiedzą z przyjaciółmi. Książka to najlepszy przyjaciel dziecka dlatego, że ukrywa w sobie coś innego, nowego i ciekawe, coś, co zdobędzie uwagę dzieciaka na długie chwile. Zawarte w książkach proste wyjaśnienia, ilustracje i niewidzialne do tej pory fakty rozwijają fantazję u dzieci, wyzwalają postawę twórczą, pobudzają u nich naturalną ciekawość świata.

Nie każda książka powinna być z kategorii naukowej. Również dobrze na rozwój dzieci będzie wpływać literatura przygodowa, bądź historyczna, albo nawet wierszowana.

Obecnie istnieje mnóstwo rodzai książek dostępnych dla dzieci w każdym wieku.Nastawione na rozwój podstawowej wiedzy u dzieci książki przygodowe w fantastycznie ciekawy i prosty sposób tłumaczą tę wiedzę. Za pomocą ilustracji i niezbyt złożonych opisów dziecko szybko się nauczy pór roku, świąt, a nawet praw i obowiązków dzieci. Na przykładach bohaterów dzieci będą uczyć się dobrych zachowań wobec siebie i wobec rodziców, szacunku i tolerancji dla obcych.

Coraz częściej rodzice sięgają po całe zestawy, do których dołączane są płyty do przesłuchania zadań, karty pracy, książki z ilustracjami bardzo dobrej jakości, Takie pakiety dają możliwość rozwinąć się samodzielnemu myśleniu i logice u dzieci. Jedną z fajnych online-księgarni, która posiada w sprzedaży pakiety i można ją polecić rodzicom jest https://ksiegarnia-edukacyjna.pl/pol_m_Przedszkole_Szesciolatki_Olek-i-Ada_Pakiet-9736.html.

Aby nie obawiać się, że coś może ominąć nasze dzieci w okresie dorastania warto zainwestować w ich podstawową edukację.