Mata edukacyjna: 5 zalet, które sprawiają, że jest to obowiązkowe akcesorium każdego dziecka

Zabawki edukacyjne to ulubione zabawki wszystkich rodziców. Kochamy je kupować, bo wiemy, że wpływamy pozytywnie na rozwój naszego malucha. Pierwszą zabawką tego typu powinna być mata edukacyjna. Dlaczego? Oto 5 powodów, dla których mata to tzw. must have dla każdego świadomego rodzica.

1. Bezpieczne miejsce do zabawy

Rozłożona mata edukacyjna to idealne miejsce do zabawy dla każdego niemowlaka. Nie musi ono mieć własnego pokoju, ani specjalnie wydzielonej przestrzeni. Matę można rozłożyć w dowolnym miejscu podłogi i gotowe. Jeżeli mamy w domu podłogę wykonaną z twardych i zimnych płytek, to pod matą powinien znaleźć się koc lub dywanik. Nie jest to jednak szczególnie skomplikowane. Nie ma szans na to by dziecko z maty spadło i zrobiło sobie krzywdę.

Powierzchnię maty łatwo utrzymać w czystości. Niektóre modele, dostępne w renomowanych sklepach, na przykład w https://zabawkaiwyprawka.pl/zabawki/maty-edukacyjne, mają funkcję postawienia brzegów i stworzenia minikojca. To dodatkowe zabezpieczenie, które powstrzyma dziecko przed wyruszeniem na podbój świata. Przy okazji, zabawa na macie to świetna szansa na odpoczynek dla rodziców, którzy w tym czasie nie muszą trzymać malucha na rękach.

2. Rozwój koordynacji wzrokowej

Mata edukacyjna wymusza na maluszku określone zainteresowania. Ogląda on otaczające go zabawki i powierzchnie samej maty i z czasem zaczyna dostrzegać coraz więcej szczegółów. Dziecko uczy się, widzieć odległości i rozpoznawać je. Z czasem nawet jest w stanie ocenić, czy do danej rzeczy dosięgnie, czy nie. Rozwój koordynacji łatwo rozpoznać po tym, że dziecko wyciąga rączki dokładnie do zabawek. Niemowlę uczy się tego, jak ważny jest wzrok i jakie daje możliwości.

3. Rozwój motoryki

Mata edukacyjna to pierwszy plac zabaw dla małego akrobaty. Może ona na niej swobodnie obracać się z boku na plecki i brzuszek. To idealne miejsce do poznawania możliwości motorycznych własnego ciała. Zabawki rozmieszczone na macie oraz na pałąkach nad nią są tylko dodatkowym bodźcem pobudzającym do aktywnego poznawania świata. Maluch obserwuje lśniące lusterka albo piszczałki i grzechotki. Chce je dotykać i poznać bliżej. Z czasem, trening przynosi efekty. Maluch już nie tylko próbuje złapać zabawki, ale faktycznie to robi… a z każdym powtórzeniem robi to coraz pewniej i sprawniej.

Mata edukacyjna to dobre miejsce dla ćwiczenia kręgosłupa. Dziecko ułożone na brzuszku podnosi się i prostuje, bo jest otoczone ciekawymi zabawkami. W tej pozycji widzi je lepiej niż leżąc na plecach. Wiele niemowląt nie przepada za pozycją na brzuszku, ale utrzymywanie jej jest konieczne dla dalszego prawidłowego rozwoju. Ćwiczenie kręgosłupa wpływa na wzmocnienie tułowia. Z czasem przekuje się to w umiejętność samodzielnego siadania, a później też chodzenia.

4.Pobudzenie zmysłów

Maty edukacyjne bardzo silnie wpływają na zmysły dziecka. Zabawki wyposażone są w piszczałki, grzechotki lub lusterka. Niektóre elementy szeleszczą, inne błyszczą. Wszystko jest kolorowe i wykonane z materiałów o różnych fakturach. Sprawia to, że równocześnie wzrok, słuch i dotyk malucha mają, co robić. To świetny trening, który nie może się znudzić.

Niektórzy producenci proponują maty edukacyjne wykonane z materiałów dobranych kontrastowo. Według niektórych badań, niemowlęta najlepiej widzą czarny, biały i czerwony. Maty kontrastowe są polecane szczególnie dla noworodków oraz młodszych niemowląt. Starsze dzieci bardziej docenią wielobarwne modele, których pełna paleta kolorów nie przytłoczy.

5. Można zabrać ją wszędzie

Maty edukacyjne nie mają zbyt dużych rozmiarów. Bez większych problemów, można złożyć je w zgrabną kostkę i zapakować do torby podróżnej. Maluszek może korzystać z niej poza domem bez obaw o higienę. Ponadto, przestrzeń tworzona przez matę jest dla malucha znajomym miejscem, które pomoże w ograniczeniu niepotrzebnego stresu. To po prostu taki kawałek domu, który można wszędzie wziąć ze sobą. A jeśli mata pobrudzi się w podróży, to wystarczy wrzucić ją do pralki. To bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie.