Dron – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Drony to urządzenia latające, których sterowanie odbywa się zazwyczaj w sposób zdalny. Niektóre współczesne modele są w stanie także pływać oraz jeździć po gruncie. Wyróżnia się kilka rodzajów dronów, od amatorskich przeznaczonych do zabawy, po militarne. Wzrastającą popularnością cieszą się również profesjonalne drony przeznaczone do filmowania. Warto bowiem wiedzieć, że większość z nich wyposażona jest w kamerę, która pozwala robić zdjęcia oraz nagrywać krótkie filmiki z lotu ptaka. Wybór dronów na rynku jest bardzo duży, czym więc kierować się podczas zakupu?

Zastosowanie dronów

Wymienia się dwie, podstawowe kategorie zastosowania dronów: filmowanie oraz rozrywka. Drony amatorskie przeznaczone do rozrywki mogą przyjmować formę zabawek, jak również nieco bardziej zaawansowanych modeli z górnej półki cenowej. Służą jednak przede wszystkim do latania i ewentualnie do robienia amatorskich zdjęć. Drony profesjonalne wyposażone są w lepszej jakości kamerę, dlatego też zastosowanie odnajdują przede wszystkim w reklamie oraz w przemyśle filmowym. Przy ich wykorzystaniu możliwe staje się nagranie ciekawych ujęć z lotu ptaka.

Jak należy użytkować drona?

Korzystanie z dronów podlega w Polsce określonym przepisom. Ważne jest, aby podczas lotu, dron pozostał w naszym zasięgu wzroku. Co więcej, nie może stwarzać zagrożenia dla innych ludzi, co oznacza, że musi znajdować się w odległości przynajmniej 30 metrów od pozostałych osób i minimum 100 metrów od zabudowań i pojazdów. Warto także wiedzieć, że korzystać nie należy z nich na terenie lotnisk czy kopalń.

Ile kosztuje dron?

Do pewnych ograniczeń przy zakupie zaliczyć można z pewnością nasz budżet. Drony nie należą do tanich urządzeń, zwłaszcza jeżeli nam na lepszych parametrach. Za drony zabawki dedykowane głównie dla dzieci zapłacimy mniej więcej ok. 100 złotych. Dron z kamerą HD kosztuje już jednak znacznie więcej, a cena może sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Niemniej za ok. 500-600 złotych powinniśmy znaleźć już całkiem przyzwoity model, który pozwoli nam wykonywać zdjęcia w przyzwoitej rozdzielczości. Zdecydowanie najpopularniejsze są drony latające, jednak w sklepach znajdziemy także urządzenia jeżdżące i pływające. W większości przypadków ich cena będzie nieco niższa. Poza ceną, należy zwrócić uwagę również na zasięg drona i czas pracy na jednym ładowaniu. Zazwyczaj nie przekracza on kilkunastu-kilkudziesięciu minut.

Z pewnością niezbędny będzie również moduł GPS, który okaże się nieoceniony w przypadku konieczności lokalizacji naszego urządzenia.

Dron to urządzenie, które przysporzyć może wielu godzin rozrywki, zapewne dlatego tak chętnie sięgają po niego osoby w różnym wieku. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, zapoznajmy się z jego parametrami. Dzieciom polecane są zwłaszcza drony ze specjalną osłonką, która zapobiega uszkodzeniom powstałym na skutek upadku lub zderzenia.