Jak wybrać szkolenie z zarządzania projektami?

Zarządzanie projektami jest istotne w każdym przedsiębiorstwie stawiającym na swój rozwój. Coraz więcej pracodawców kieruje swoich podwładnych na szkolenia z zarządzania projektami. Wierzą oni, że kierownicy wrócą po nich z głowami pełnymi pomysłów i będą umieli zoptymalizować działania w firmie i w poszczególnych projektach.

Aby tak się stało, trzeba przyjrzeć się dogłębnie ofercie firm szkoleniowych. Należy wybrać takie szkolenie, które będzie spełniało wszystkie wymagania i rzeczywiście będzie efektywne. Nie warto koncentrować się na tych, które opierają się tylko na wiedzy książkowej. Na co jeszcze zwracać uwagę podczas wyboru szkolenia z zarządzania projektami?

Dla kogo jest szkolenie?

Szkolenie z zarządzania projektami jest przygotowane z myślą o różnych grupach. W pierwszej kolejności na ofercie na tego typu kursy powinny zwrócić uwagę managerowie i kierownicy. Jednak jest to dobra propozycja również dla kadry zarządzającej. Szkolenie jest w zasadzie nieodzowne dla osób, które dopiero rozpoczynają karierę na stanowisku kierownika, a swoje obowiązki są wykonywać jak najlepiej.

Jaki jest zakres szkolenia?

Zastanawiając się nad tym, która firma szkoleniowa będzie najlepsza, trzeba zacząć oczywiście od zrobienia bazy firm, które oferują szkolenie z zarządzania projektami. Następnie trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, jaki jest cel zapisania siebie lub podwładnego na szkolenie. Inaczej podchodzi się do tego, jeśli zdobyć wiedzę chce osoba, która nie ma pojęcia o zarządzania projektami, a inaczej, kiedy chodzi o dokształcenie kogoś, kto od wielu lat jest kierowników. W części przypadków pracodawca chce, aby szkolenie pomogło w poukładaniu i usprawnieniu codziennego funkcjonowaniu firmy. W wielu przypadkach będzie istotne, by plan szkolenia pomógł usystematyzować dotychczasowe umiejętności i poruszał wiele kwestii praktycznych. Zatem kolejnym krokiem jest przeanalizowanie tego, co będzie objęte szkoleniem.

Kto prowadzi szkolenie?

Szkolenia mogą być prowadzone przez mniej lub bardziej doświadczone w zarządzaniu osoby. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, najlepiej zweryfikować, czy wszystkie warsztaty będą realizowane przez praktyków z wieloletnim doświadczeniem. Dzięki temu będzie można przeanalizować problemy, które mogą pojawić się w trakcie planowania i realizacji. Łatwiej tez o konsultacje, stanowiące podpowiedzi na temat tego, co stanowi kłopot w danej organizacji.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Ponieważ firmy szkoleniowe organizują szkolenia systematycznie, bardzo łatwo można zweryfikować opinie na ich temat. Poza tym warto zapytać, w jak licznych grupach są organizowane zajęcia i jak długo będzie trwało szkolenie. Dobry rozkład zajęć, doskonale przygotowany trener i praktyczne ćwiczenia, są gwarancją sukcesu! Im lepsze szkolenie zostanie wybrane, tym większe prawdopodobieństwo, że kierownik będzie w stanie poradzić sobie w trudniejszych sytuacjach. Będzie też wiedział, w jaki sposób zoptymalizować codzienną pracę w firmie.