Życie w domu opieki – stereotypy i fakty

Zdarza się, że nie możemy zapewnić odpowiedniej opieki swojemu rodzicowi, dziadkowi, babci i zaczynamy rozważać skorzystanie z usług domu spokojnej starości. Wtedy budzą się zakorzenione gdzieś głęboko stereotypy.

Z czym kojarzy się dom opieki?

W naszym polskim społeczeństwie nazwa „dom starców” niesie raczej negatywny wydźwięk. Zupełnie jak macocha, czy konkubent. W zasadzie już samo określenie kogoś starcem, jest raczej nietaktem, bądź nieuprzejmością. Inną nazwą, z jaką coraz częściej się spotykamy jest „dom spokojnej starości” lub „dom opieki”. Brzmią lepiej, ale jak nam się kojarzą? Wiąże się to z wieloma stereotypami, jednak większość rodaków uznaje, że oddanie kogoś bliskiego w takie miejsce jest bezduszne, porównywalne do posłania własnego potomka do domu dziecka, albo wyrzucenia niepotrzebnego mebla na śmietnik.

Ludzie, którzy decydują się na umieszczenie rodzica, cioci, dziadka, brata, czy innego członka rodziny w domu opieki, zwykle nie mają innego wyjścia i spędzają mnóstwo czasu na walce z myślami, a następnie życie z wyrzutami sumienia za podjęcie takiej, a nie innej decyzji. Tym, co nie pomaga takim osobom, a wręcz pogrąża ich, są media. Bądźmy szczerzy, media i ich dzisiejszy zakres, pokazują nam bardzo dużo złych wiadomości na każdy temat. One sprzedają się przecież najlepiej. Obraz otaczającego nas świata staje się przez to bardziej przerażający niż 30 lat temu, kiedy również zdarzały się wypadki, rozboje, włamania, prześladowania i nadużycia, ale przekazywano je sobie głównie pocztą pantoflową, której zasięg stanowił jedynie niewielki procent tego, który posiada internet. Źli ludzie trafią się wszędzie. Nie da się ukryć, że istnieją domy opieki, w których nie dzieje się dobrze, dlatego tak ważne jest dogłębne sprawdzenie konkretnego miejsca i pozyskania o nim jak najwięcej opinii.

Czym charakteryzuje się dobry dom starców?

Tym, co jest najważniejsze w tego typu placówce, to stawianie dobra i bezpieczeństwa pensjonariuszy na pierwszym miejscu. Właściciele, którzy traktują dom opieki wyłącznie jako sposób na biznes, nigdy nie dadzą z siebie tyle, co ci, którzy wykonują swoją pracę z sercem. Empatia to podstawowa cecha, jaką muszą się charakteryzować również dobrzy opiekunowie. Właściciel wraz z pracownikami powinni zadbać o to, by dać tym starszym, często samotnym na co dzień osobom poczucie bycia kimś ważnym, wartościowym. Sprawić, że nie będą się bali przyszłości. Obecności rodziny w życiu seniora nie sposób przecenić. Jak najczęstsze odwiedziny zawsze są na wagę złota, ale osoby, z którymi nasza mama, tata będzie miała kontakt każdego dnia, muszą być odpowiednio przeszkolone i doświadczone.

Na szczególną uwagę zasługują chorzy na Alzheimera. W przypadku takiej osoby, koniecznym jest upewnienie się, że ośrodek przygotowany jest na opiekę nad chorym i zajmie się nim odpowiednio wykwalifikowany personel, zapewniając maksimum bezpieczeństwa.

Aktualnie dobre domy opieki mają w swojej ofercie szeroki wachlarz zajęć, które pozwalają zdobywać i rozwijać pasje, nawiązywać nowe znajomości i zapewnić ciekawe spędzanie czasu.

Przy wyborze kierujmy się lokalizacją ośrodka, by pozwalała na częste odwiedziny, ale również zapewniała świeże powietrze i najlepiej piękne okoliczności przyrody, w których przyjemnie będzie oddawać się spacerom. W świetnych miejscach znajdują się Domy Opieki Arkadia. Polanica Zdrój, Ścinawka, Opolnica i Zagórze to miejscowości na Dolnym Śląsku, których piękno kusi i urzeka.

Najlepszym wyznacznikiem dobrego domu, są zadowoleni mieszkańcy. Jeśli panuje wśród nich dobra atmosfera, są uśmiechnięci i szczęśliwi, na pewno dadzą lepszą wizytówkę niż jakakolwiek piękna strona internetowa i reklama w telewizji.