Kierunek Grodno – jedno z najpiękniejszych miast na Białorusi

Brakuje Ci pomysłu na udany weekend? Nie wiesz, gdzie udać się w następną podróż? Wybierz się do malowniczego, położonego nad Niemnem, Grodna. Tuż przy polskiej granicy znajduje się białoruska metropolia, która ma nam do zaoferowania nie tylko historyczne budowle i starodawną architekturę. Grodno zaskoczy nas bogactwem możliwości i niepowtarzalnym klimatem, który na pewno oczaruje niejednego z nas.

Metropolia z historią

Choć Grodno nie jest najpopularniejszym kierunkiem wyjazdowym, to wybieramy go znacznie częściej niż Mińsk i Brześć. Wielką szkodą byłoby nieodwiedzenie tej rozwijającej się metropolii, która oferuje nam rzesze atrakcji. Znajdą tu coś dla siebie nie tylko miłośnicy historii, którzy mogą odwiedzić miejsca związane z historią Polski i Białorusi, lecz także smakosze lokalnej kuchni – szerokie zaplecze gastronomiczne miasta na pewno zachwyci nas różnorodnością. Do tego piękna architektura i przyjaźni miejscowi – Grodno zdecydowanie trzeba odwiedzić.

Co warto zobaczyć w Grodnie?

Przed wyjazdem do Grodna warto ustalić plan wycieczki i wypisać miejsca, które będziemy chcieli odwiedzić. Dzięki takiemu rozwiązaniu oszczędzimy czas oraz będziemy mieli pewność, że nie umkną nam najistotniejsze atrakcje. Na naszej liście na pewno nie może zabraknąć:

  • Starego i Nowego Zamku – obowiązkowe punkty na mapie Grodna. Stary Zamek został wybudowany w XI wieku i od tamtej pory regularnie rezydowali w nim dawni polscy królowie. Z kolei Nowy Zamek służył jako rezydencja ostatnich władców I Rzeczypospolitej. Dzisiaj mieści się tutaj Grodzieńskie Państwowe Muzeum Historyczno-Archeologiczne.
  • Ulicy Sowietskaja – najbardziej znana ulica i deptak w Grodnie. Uwagę przykuwają malownicze kamieniczki i oryginalna architektura. To tutaj znajdują się znane kawiarnie, restauracje oraz sklepy. Warto tu spędzić nieco czasu, próbując lokalnej kuchni lub przechadzając się po sąsiednich uliczkach.
  • Cerkwi św. Borysa i Gleba – do dzisiaj przetrwały trzy z jej oryginalnych ścian. Najstarsza wzmianka o świątyni pochodzi z 1183 roku. Uwagę przykuwają szczególnie niebieskie, zielone i czerwone kamienie, które zdobią jej ściany. Warto zajrzeć także do środka, w którym będziemy mogli podziwiać ikony pochodzące z różnych okresów.
  • Batorówki – okazały pałac i bazylika katedralna im. Franciszka Ksawerego, której fundatorem był król Stefan Batory. Budynki znajdują się u zbiegu ulic Karola Marksa i Stefana Batorego. Wnętrze bazyliki utrzymane jest w stylu barokowym. Obecnie w pałacu odbywają się zajęcia studentów Akademii Medycznej.
  • Muzeum Elizy Orzeszkowej – znajdujące się w domu pisarski „Nad Niemnem”. Prawdziwa gratka dla miłośników literatury i historii. Zwiedzający mogą obejrzeć ekspozycję poświęconą pisarce, w skład której wchodzą zbiory księgarskie, należące do Orzeszkowej, przekłady jej książek oraz sprzęty codziennego użytku pochodzące z XVIII i XIX wieku.

Podróżuj komfortowo

Jak dostać się do białoruskiego miasta nad Niemnem? Najlepiej dogodnym połączeniem kolejowym, które pozwoli nam uniknąć czekania na granicy i ominąć kolejki. Pociągiem do Grodna dojedziemy szybko i w komfortowych warunkach. Wygodne miejsca i przestronne przedziały sprawią, że podróż będzie naprawdę przyjemna.

Już od 4 września PKP Intercity będzie zapewniać codzienne połączenia kolejowe do Grodna. W praktyce oznacza to, że możemy zaplanować naszą podróż w wybrane przez nas dni tygodnia i z łatwością dopasować wyjazd do naszego urlopu. Do białoruskiego miasta nad Niemnem dotrzemy bezpośrednio relacją Grodno – Warszawa lub połączeniem z Krakowa bądź Białegostoku. W jaki sposób kupić bilety? Wystarczy odwiedzić stronę przewoźnika PKP Intercity, wybrać interesujące nas miasto wyjazdu i destynację, a następnie zarezerwować bilety za pomocą systemu. Następnie pozostaje już tylko pakowanie i odliczanie dni do wyjazdu!

Chcesz wybrać się w podróż pociągiem do Grodna? Zajrzyj na stronę PKP Intercity i kup bilet w promocyjnej cenie!