Czy lokalizatory GPS przydają się w życiu?

Wielu z nas szuka coraz to nowszych rozwiązań, które pomogą ogarnąć mu natłok codziennych obowiązków. Na pewno każdemu znane są lokalizatory GPS, które zazwyczaj kojarzą się jedynie z nawigacją samochodową. Jednak to tylko jedno z ich możliwych zastosowań. Jeśli jesteście ciekawi, w jakich innych sytuacjach lokalizatory GPS przydają się w życiu, zapraszamy do naszego artykułu.

Lokalizatory GPS – co to?

Decyzja o stworzeniu satelitarnego systemu nawigacyjnego Global Positioning System zapadła w latach 70-tych ubiegłego wieku w USA. Na samym początku, jak wiele zresztą urządzeń, które stosujemy na co dzień, miała służyć celom wojskowym. Marynarka Stanów Zjednoczonych bowiem wykorzystywała je do śledzenia okrętów podwodnych. Jednak ich niesamowita skuteczność i precyzja, pozwoliła znaleźć im zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki, poprawiając tym samym wydajność, bezpieczeństwo i redukcję kosztów.

Cały system złożony jest z sieci satelitów, które wysyłają sygnały do nadajników GPS, które pozwalają na bardzo precyzyjne określenie ich położenia, w dowolnym miejscu na świecie. Ich działanie opiera się na pomiarze czasu, w jakim sygnał dociera do odbiornika. Tu różnica, pomiędzy jego wysłaniem, a jego odebraniem przez odbiornik, pozwala określić lokalizację. Są one bardzo dokładne, a granica błędu wynosi zaledwie kilka metrów. Dzięki nim można ustalić położenie, ale również prędkość i kierunek ruchu, wybranego przez nas obiektu, którym mogą być ludzie, zwierzęta, samochody, czy telefony.

W jaki sposób działają lokalizatory GPS?

Aby móc świadomie wykorzystywać w życiu codziennym, wszystkie techniczne nowinki, warto zapoznać się z tym, jak one działają. Lokalizatory mają wbudowany moduł GPS, który namierza wybrany obiekt przy pomocy satelity. Zazwyczaj, umieszczony jest on we wnętrzu pojazdu lub w telefonie. Informacje odebrane z satelity, na temat jego położeniu, trafiają następnie przez sieć na serwer. Później, odpowiednio przygotowane i opracowane dane, przekazywane są użytkownikowi tego urządzenia. W przypadku gdy lokalizator GPS znajduje się poza zasięgiem sieci, dane zostają zapisane w pamięci wewnętrznej, a otrzymamy je w chwili, gdy znowu będziemy mieć do niej dostęp.

Czy lokalizatory GPS przydają się w życiu?

Oczywiście, że tak! Lokalizatory GPS są nie tylko bardzo chętnie wykorzystywany w branży logistycznej. Ze względu na swoje małe rozmiary mogą być odpowiednio zastosowane w codziennym życiu, jak? Przedstawimy tu ich kilka ciekawych zastosowań – będziemy bazować ofercie lokalizatorów GPS z: https://www.alfatronik.com.pl/lokalizatory-gps-alfatrack-c-9.html.

Lokalizatory GPS dla dzieci

Bezpieczeństwo dziecka jest dla każdego rodzica sprawą priorytetową. Szczególnie, jak samo wraca ze szkoły, czy też opiekuje się nim nowa niania, co do której, nie mamy jeszcze pełnego zaufania. Wiąże się to z ogromnym stresem, zwłaszcza kiedy dziecko nie odbiera od nas telefonów, a my martwimy się czy na pewno nie stało mu się nic złego. W takim przypadku, niezawodny okaże się lokalizator GPS.

W opiece nad dziećmi, idealnie sprawdzi się, lokalizator w breloku Qstarz BT-Q1300S. Dzięki niewielkim rozmiarom, nie będzie przeszkadzał maluchowi, ani nie wzbudzi niczyich podejrzeń. Daje on możliwość zapisu całej przebytej trasy, natomiast jego czas pracy to 12 godzin, a precyzja lokalizacji wynosi aż do 5 metrów.

Lokalizatory GPS dla osób starszych i chorych

W taki sam sposób możemy kontrolować miejsce pobytu swoich rodziców w podeszłym wieku, czy też chorych członków rodziny. Szczególnie tych, u których pojawiły się już objawy demencji, czy też Alzheimera. Osoby takie wymagają od nas dużej troski i uwagi, jednak nie zawsze mamy tyle czasu, aby sprawować nad nimi całodobową opiekę.

Idealnym sposobem, na zmniejszenie ryzyka ich zaginięcia, może okazać się lokalizator GPS w smartwatch’u. Posiada on funkcję komunikacji głosowej i tekstowej, dzięki czemu możemy podsłuchać co dzieje się w jej otoczeniu. Jednak to nie wszystko, wyposażony jest on także w pulsometr, monitor snu, krokomierz, czujnik upadku i przycisk SOS. Umożliwia to szybkie połączenie z numerem alarmowym, w przypadku napadu lub złego samopoczucia.

Lokalizatory GPS dla zwierząt

Nasze niesforne, czworonożne pupile, mogą przysporzyć nam wiele strachu, komu bowiem nie zdarzyła się choć raz ich ucieczka? Nie należy to do komfortowych sytuacji, ponieważ to my odpowiadamy za ich zdrowie i życie. Dlatego już teraz warto pomyśleć o obroży z GPS – lokalizator dla psa, która ma promocyjną cenę 390,00 zł. Dzięki niej, będziemy mogli monitorować położenie swojego pupila, z dokładnością do 5 metrów.

Lokalizatory GPS dla firmy

Jeśli prowadzimy firmę, to koniecznie zainwestujmy w system lokalizacji GPS z lokalizatorem GL-300. Jest on przeznaczony do śledzenia pojazdów lub osób, a informacje na temat ich położenia dostarcza nam w czasie rzeczywistym na dedykowaną platformę. Co dzięki niemu zyskamy? Przede wszystkim kontrolę pojazdów, w tym monitoring paliwa, co pozwoli na większą jego oszczędność. Również poprawi to wydajność pracowników, a także umożliwi analizę wielu czynników optymalizujących koszty, takich jak chociażby: liczbę postojów, długość trasy, czy kontrolę temperatury ładunku.

Jak widać lokalizatory GPS mogą okazać się przydatne w życiu codziennym. Dzięki nim możemy zaoszczędzić dużo czasu, pieniędzy, a co najważniejsze niepotrzebnego stresu. Dlatego nie ma co czekać i już dziś dobierzcie go stosownie do swoich potrzeb.