Czym są antyoksydanty?

Antyoksydanty nazywane są inaczej przeciwutleniaczami. To substancje, które chronią organizm przed nowotworami, jednocześnie spowalniając procesy starzenia się. Antyoksydanty są niezwykle ważnym elementem diety antyrakowej. Silne działanie antyoksydacyjne mają witaminy A, E, C, karotenoidy oraz flawonoidy.

Antyoksydanty to związki chemiczne, które hamują reakcje utleniania w organizmie. Ich niewielkie dawki są w stanie powstrzymać powstawanie wolnych rodników, czyli cząsteczek z niesparowanym elektronem, a tworzą się one w wyniku oddychania komórkowego. Te wolne elektrony kradną elektrony od innych cząsteczek, a te od kolejnych. Ich umiarkowana ilość nie jest szkodliwa, ponieważ przekazują między sobą informacje, przez co bronią się przed bakteriami i wirusami. Jeśli natomiast mamy do czynienia z nadmierną ilością niesparowanych elektronów, choroby mnożą się. Tak powstają m.in. choroby układu krążenia, cukrzyca, nowotwory czy zwyrodnienia tkanki żółtej. Tym procesom są w stanie zapobiec właśnie przeciwutleniacze.

Źródło antyoksydantów

Nasz organizm jest w stanie sam wytworzyć przeciwutleniacze, jednak czasami trzeba mu w tym nieznacznie pomóc, dostarczając w diecie przeciwutleniaczy w odpowiedniej ilości. Witaminy A, E i C, o których już wspomnieliśmy, występują głównie pod postacią beta-karotenu, czyli tzw. prowitaminy A. Jednak przeciwutleniacze to nie tylko witaminy. To także substancje nieodżywcze, czyli flawonidy oraz karotenoidy. Oprócz samodzielnej funkcji redukcji wolnych rodników, wspierają w tym witaminy. Źródło karotenoidów to przede wszystkim zielone, pomarańczowe i żółte warzywa i owoce. Flawonoidy znajdują się w owocach, warzywach, orzechach, roślinach strączkowych, zielonej i czarnej herbacie, winie, kakao bez cukru, kawie i gorzkiej czekoladzie.

Sklep witaminyswanson.pl to źródło starannie wyselekcjonowanych suplementów, wśród których znajdują się te, o działaniu antyoksydacyjnym. Przynoszą znakomity skutek w suplementacji.