Błędy, jakie popełniasz przy wydawaniu książki

Kto z Was nigdy nie marzył o wydaniu własnej książki? Każdy miłośnik literatury na pewno przynajmniej raz w życiu myślał o tym, aby zmierzyć się z najlepszymi w tym fachu. Pierwsza myśl mówi nam, że wystarczy napisać książkę, zaproponować jej wydanie pewnemu wydawnictwu i gotowe! Jednak jak możecie się domyślić, sprawa wygląda całkowicie inaczej i nawet najlepiej zapowiadający się autorzy popełniają wciąż te same błędy! Dziś jednak damy wam kilka podpowiedzi, czego nie robić na waszej drodze do pierwszej publikacji!

Co chciałby zobaczyć wydawca?

Zaczniemy od najbardziej podstawowej kwestii, czyli od momentu, w którym powinniśmy skontaktować się z naszym potencjalnym wydawcą. Wydaje się to bardzo prostą kwestią, jednak zdziwilibyście się, gdybyście ujrzeli, ilu aspirujących autorów planuje takie przedsięwzięcie już po napisaniu pierwszych kilku rozdziałów! Jak myślicie, czy ktoś będzie zainteresowany taką propozycją od Was? Jak mówi Wojciech Gustowski, redaktor naczelni Wydawnictwa Novae Res: „… Ciężko jest ocenić potencjał marketingowy autora, który wcześniej nie funkcjonował na rynku książki, nie sprzedał ani jednego egzemplarza powieści, nie ma znanego nazwiska ani własnych czytelników. Można ocenić walory artystyczne dzieła, atrakcyjność fabuły, określić grupę docelową, dystrybutorów i księgarnie, które mogą być zainteresowane literaturą danego typu…” (źródło: http://rynek-ksiazki.pl/czasopisma/novae_res_opinie/). Dlaczego więc nie pomóc wydawnictwu w tak prosty sposób, jakim jest dostarczenie ostatecznej wersji naszej książki?

W jakiej formie?

Skoro już wiecie, że wypada dostarczyć pełną wersję naszego magnum opus, zastanówmy się, w jakiej formie powinniśmy ją dostarczyć. Oczywiście nie róbmy tego w wersji papierowej, gdyż:

a) jest to bardzo nieekologiczne,

b) praktyczność tego rozwiązania sięga niemalże zera.

Znacznie lepszym wyjściem będzie dostarczenie roboczej wersji w formacie na przykład docx. Chwila moment — jak to? Nie lepiej zabezpieczyć swoje interesy w prosty sposób przy pomocy formatu pdf? Otóż nie do końca, gdyż wydawcy nie zależy na kradzieży Twojego dzieła, mimo że moglibyśmy się tego obawiać. Dokument Microsoft Word pozwala w prosty sposób nanosić poprawki, ale także – ocenić potencjalne koszty druku i wydania jednego egzemplarza książki.

Czas na przedstawienie naszej pracy

Napisaliście więc swoją książkę, przygotowaliście ją w taki sposób, aby nasz potencjalny współpracownik mógł nanieść ewentualne poprawki i sugestie… czas więc na przedstawienie jej odpowiedniemu wydawnictwu. Czasami jednak nie pamiętamy, że nie każde z nich może być zainteresowane tym, co mamy do zaoferowania. Zwykle takie miejsca specjalizują się w konkretnej dziedzinie – jedne wydawać będą tylko poezję, a inne skupią się wyłącznie na przykład literaturze popularnonaukowej. Zróbmy dokładny research, a nasza oferta wydania książki nie skończy w folderze „Kosz”!

Podsumowanie

Wydanie własnej książki nigdy nie było prostsze niż teraz! Mimo tego często zdarza się, że nadal popełniamy te same błędy, podyktowane niewiedzą i brakiem rozeznania rynku. Mamy nadzieję, że po dzisiejszym artykule, wasze wątpliwości zostaną rozwiane. Tak więc młodzi pisarze — łapcie za pióro i do pracy!