Jak samodzielnie zrobić sushi?

Posmakował Ci typowo japoński rarytas jakim jest kultowe i znane już praktycznie na całym świecie sushi? Jeżeli zdecydowanie zaliczasz się do grona jego zagorzałych miłośników, nie trać horrendalnych kwot na zamawiania tego dania na wynos, czy degustowania charakterystycznych kolorowych krążków w wytwornych restauracjach. Równie dobrze trochę Azji możesz urządzić sobie we własnym, domowym zaciszu, przygotowując sushi samodzielnie. W niniejszym artykule pokażemy Ci, jak to zrobić. Podpowiemy jakie składniki będą niezbędne i jak w praktyce stworzyć te mini przekąski dopieszczające podniebienie niejednego wyrafinowanego smakosza.

Co niezbędne?

Najpierw zgromadź wszelkie potrzebne Ci produkty. Wymagane będą na pewno warzywa w surowej postaci – marchewka, ogórki, papryka – w zależności od preferencji smakowych. Dodatkowo zakup wysokiej jakości skorupiaki i ryby. To te ostatnie stanowią podstawę sushi. Nie obejdzie się bez odpowiedniego doprawienia – zestaw przypraw stanowią zwłaszcza sól, wasabi, marynowany imbir, sos sojowy, czy cukier. Wszystkie wymienione dodatki, które są trudno dostępne w standardowych supermarketach, czy osiedlowych sklepikach spożywczych możesz zaś nabyć za pośrednictwem serwisów online, które proponują bardzo bogate wachlarze wyrobów typowo azjatyckich, sprowadzanych od oryginalnych producentów japońskich, wietnamskich, czy chińskich. Jednym z przykładów takiego sklepu www jest chociażby Harmonia Smaków, lecz w sieci można natrafić na sporą grupę podobnych punktów dystrybucyjnych. Zanim jednak w którymkolwiek z nich dokonasz zakupów, sprawdź, czy prezentują one sprawdzone produkty od markowych wytwórców, tak jak przykładowo Harmonia Smaków. Kiedy wszystkie artykuły spożywcze już masz, czas na akcesoria – matę bambusową, bądź gotowy zestaw do robienia sushi, który także znajduje się w wyżej wspomnianym sklepie Harmonia Smaków.

W jaki sposób przyrządzić?

Proces przygotowywania sushi zaczynamy od pokrojenia warzyw oraz skrupulatnego opłukania i ugotowania ryżu. Założenie jest, iż ryż ma być całkowicie miękki, więc zgodnie z instrukcją na opakowaniu należy gotować go kilkanaście – 20 minut. Jeśli chodzi natomiast o pocięcie jarzyn, to najlepiej zrobić z nich podłużne paseczki, które łatwo będzie zwinąć. Przy wykorzystywaniu paluszków krabowych, także bardzo modnych w sushi, zaleca się sprawdzenie, czy nie są za długie, albo – co często się zdarza – zbyt krótkie. Gotowy ryż odcedzamy i wsypujemy do miseczki, w osobnym naczynku natomiast powinno znaleźć się trochę octu ryżowego – nie podajemy konkretnie, bo to kwestia indywidualna, uzależniona od Twoich kubków smakowych. Nie wiesz co to za odmiana octu? Nie obawiaj się, w sklepach z artykułami do przyrządzania sushi, typu wymieniany już Harmonia Smaków, na pewno zaopatrzysz się w tego rodzaju wyrób. Do octu dodaj cukier i sól, a później zmieszaj miksturę z ryżem. Rozłóż arkusz wodorostów na macie z bambusa i na mniej więcej dwie trzecie glonów nanieś ryż, próbując robić to na tyle ciasnawo, aby nie pozostały wolne przestrzenie. Na brzegach powinny znaleźć się paseczki ryb czy owoców morza. Następnie delikatnie i dokładnie zwijaj matę, kierując się do środka i lekko dociskając jej krawędź do ryżu, aby zawartość nie wypadła. Po zakończeniu rolowania z matą, odkładamy ją i powstałą roladę tniemy na mniejsze kawałeczki.