Odblaski czyli jak być bezpiecznym na drodze

 

Wypadki drogowe z udziałem pieszych ciągle jeszcze są czarnym punktem policyjnych statystyk. Mimo wielu akcji społecznych nadal wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że idąc wieczorem i w nocy poboczem, są dla samochodów po prostu niewidoczni. Zobaczmy zatem, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo na drodze.

Odblaski górą!

Elementy odblaskowe na ubraniach sportowych są niemal normą. Niewielkie wstawki odblaskowego materiału na plecach, przy guzikach, na rękawach nie tylko wyglądają ładnie, ale jednocześnie w nocy świecą, dzięki czemu dajemy szansę mijającym nas kierowcom na to, by nas wyminęli. Niestety takie wstawki nie są normą w ubraniach innego typu, dlatego w takich wypadkach warto sięgnąć po odblaski.

Różnorodność odblaskowych gadżetów może przyprawiać o zawrót głowy. Znajdziemy wśród nich odblaskowe opaski, które możemy założyć na rękę, nogę, ale również na plecak czy torebkę. Do klasyki należy brelok odblaskowy, który np. można zawiesić przy plecaku. Może to być również doskonały pomysł na gadżet reklamowy, który firma będzie rozdawać swoim klientom, nie tylko dbając o ich bezpieczeństwo, ale również budując swój wizerunek firmy troszczącej się o bezpieczeństwo swoich kontrahentów.

Kolor ma znaczenie

Oprócz elementów odblaskowych warto pamiętać również o tym, że nasze bezpieczeństwo zależy nie tylko od tego ile i jakich odblasków mamy na sobie, ale także to, w jakim kolorze jest nasze ubranie. Co prawda niektórzy twierdzą, że odblaski mogą załatwić wszystko, to jak mówią: „strzeżonego Pan Bóg strzeże”, dlatego wtedy, gdy tych elementów odblaskowych mamy niewiele, lepiej mieć na sobie jasne ubranie.

Nie namawiamy do tego, by wieczorem paradować w białych kurtkach, choć to dawałoby największą gwarancję bezpieczeństwa, to jednak każdy kolor, który będzie jaśniejszy od czerni i granatu, będzie w nocy lepiej widoczny. Nie ubierajmy się więc w szaro-bure ciemne kolory, ale postawmy na jaśniejsze barwy. Pomogą nam one nie tylko być lepiej widocznym na drodze, ale również pozytywnie wpłyną na nasze samopoczucie. Nie od dziś wiadomo, że psychologia koloru ma swoje naukowe uzasadnienie, więc warto ją wykorzystać i tutaj.

Czym skorupka…

Warto również pamiętać o tym, żeby już od najmłodszych lat wpajać dzieciom zasady bezpieczeństwa na drodze i zachęcać ich do noszenia odblasków. Wspomniany wyżej brelok odblaskowy czy opaska, to świetny sposób na to, by mieć coś fajnego przy plecaku szkolnym, ale równocześnie coś, co wspomoże naszą widoczność na drodze. W wielu szkołach prowadzone są akcje podhasłem „Odblaskowa szkoła” i dzieci uczą się o tym, że posiadanie elementów odblaskowych ma istotne znaczenie.

Więcej na: koszulkowy.pl