6 lat temu

Trans i opętanie – jak to wygląda?

Jakiś czas temu pisaliśmy o możliwych przyczynach wystąpienia tajemniczego zjawiska transu i opętania. Jak może jednak wyglądać ta niespecyficzna i przerażająca choroba psychiczna? Po czym rozpoznać trans i opętanie?

Specyfika opętania

Naukowcy i klinicyści są zgodni: nie ma jednego charakterystycznego objawu transu i opętania. Pod tę kategorię diagnostyczną, często modyfikowaną w kryteriach medycznych, podchodzą więc bardzo różne symptomy. Choć specjaliści są otwarci na różnorakie hipotezy w przypadku zaburzeń o nie do końca wyjaśnionym podłożu, wiele z nich ma podłoże neuro- lub psychologiczne. Stąd tak ważne jest skierowanie cierpiącego do psychologa, psychiatry i neurologa, nim skorzysta się z pomocy duchowej w postaci księdza egzorcysty. Często bowiem trans i opętanie okazuje się specyficznym rodzajem epilepsji lub skomplikowanym przypadkiem zaburzeń osobowości. Jednak nie wszystkie przypadki choroby tak łatwo wyjaśnić, odwołując się do zdobyczy medycyny. Tym bardziej należy otoczyć chorego opieką i troską – jego komfort psychiczny jest niezmiernie ważny w procesie leczenia.

Jak wygląda trans i opętanie?

Objawy transu i opętania można podzielić na trzy kategorie: mentalne, fizyczne i dotyczące otoczenia chorego. Zmiany mentalne to najczęściej: doświadczanie obcych lub po prostu wielu tożsamości, nagłe zmiany nastroju i cech osobowości, rozpoznawanie myśli innych (zdolność telepatii) i myśli prorocze, przerwy w pamięci, katatonia, przerażające koszmary, zmiana nawyków, diety lub rytmów dobowych, dziwne zachowania, brak kontroli (na przykład oddawanie moczu pod siebie, obsesje seksualne). Zmiany fizyczne to zazwyczaj zmiana sposobu chodzenia (na przykład na ślizganie się), nadludzka siła podczas ataków, napisy lub symbole w postaci siniaków i nacięć, zmiana tembru głosu, koloru oczu (na przykład na czarne), zmiana temperatury ciała, sztywność oraz bełkotliwe ruchy, krzyki i gesty. Do zmian w otoczeniu należą obserwacje lewitowania przedmiotów, ich znikanie (szczególnie dotyczy to przedmiotów religijnych), podmuchy wiatru mimo zamkniętych drzwi i okien, psująca się elektryczność, stukanie, pukanie i drapanie, rozmazujące się kontury postaci, przerażenie obecnych zwierząt i uczucie bycia obserwowanym przez świadków. To wszystko wygląda naprawdę przerażająco!

Trans i opętanie – jak z tego wyjść?

Leczenie transu i opętania, zwłaszcza będącego pochodną zaburzeń osobowości, jest niezwykle żmudne. Najczęściej obejmuje wieloletnią psychoterapię oraz – wspomagająco – farmakoterapię, umożliwiającą redukcję fizycznych objawów. Trudności często wynikają z braku możliwych do zrozumienia powodów występowania takich objawów. Często ulgę wierzącemu chorego przynoszą także egzorcyzmy – jako forma oczyszczenia i przekonania o odejściu sił zła z jego duszy. Zawsze jednak powinny być poprzedzone staranną konsultacją specjalistów-medyków; inaczej mogą doprowadzić do pogorszenia się stanu osoby cierpiącej na trans i opętanie.

 

Na podstawie: Radoń S. Opętanie i egzorcyzm w świetle badań antropologicznych i neurologicznych. Studia Religiologica, 2014. 2:105-123.