6 lat temu

Naukowcy i wynalazcy pokonani przez swoje odkrycia

Wynalazcy to niekiedy szaleńcy, jednak jeśli ich przewidywania odniosą sukces, stają się bohaterami. W historii nie brakuje przykładów wynalazców pokonanych przez ich własne wynalazki i pomyłki.

Wielu eksperymentatorom ryzyko się opłaciło, jednak czy ktoś z was słyszał o tych, którzy w swoich eksperymentach ponieśli największą porażkę…?

1.

TITANIC

Thomas Andrews był głównym architektem Titanica i jego osobistym zaszczytem było odbycie podróży do Ameryki w czasie dziewiczego rejsu.

Andrews był świadomy słabości Titanica i skutków ewentualnego zderzenia z górami lodu, dlatego początkowo zakładał, że statek powinien mieć podwójny kadłub i być wyposażony w czterdzieści sześć łodzi ratunkowych, a nie jedynie dwadzieścia, które finalnie zostały wykonane. Inwestycje te zostały jednak wstrzymane ze względu na ograniczenie kosztów.

Gdy Titanic uderzył w górę lodową 15 kwietnia 1912 r., Andrews bohatersko pomagał dostać się ludziom na łodzie ratunkowe. Ostatni moment, kiedy go widziano, to gdy płakał w palarni pierwszej klasy. Jego ciała nigdy nie odnaleziono.

2.

bullock

William Bullock był wynalazcą pierwszej nowoczesnej prasy drukarskiej. Podczas instalacji maszyny w Philadelphia Public Ledger Bullock próbował nałożyć pasek na rolkę prasy, kopiąc ją nogą, jednak w efekcie jego noga została zmiażdżona przez poruszający się mechanizm. Szybko rozwinęła się gangrena i nogę trzeba było amputować. Podczas operacji 12 kwietnia 1867 r. Bullock zmarł z powodu powikłań.

3.

rozier

Jean-Francoise Pilatre de Rozier był francuskim chemikiem i nauczycielem fizyki, jak również prawdziwym ojcem lotnictwa. Dokonał pierwszego lotu balonem napędzanym gorącym powietrzem w 1783 r. Był również pierwszym, który eksperymentował z użyciem wodoru jako środkiem napędu. Testy przeprowadzał, „łykając” wodór i wydmuchując go nad otwarty płomień. Po utracie włosów i brwi zrezygnował jednak z wodoru jako zbyt lotnej substancji – co później twórcy Hindenburga potwierdzili w swoim tragicznym locie.

W dniu 15 lipca 1785 r. de Rozier usiłował przekroczyć kanał La Manche swoim balonem. Rozbił się, zabijając siebie i swoich pasażerów.

4.

slotin

Louis Slotin amerykański fizyk jądrowy, który pracował nad projektem Manhattan. Po wojnie Slotin nadal eksperymentował z plutonem i przypadkowo zainicjował w laboratorium reakcję rozszczepienia, która uwolniła silny wybuch promieniowania. Zdając sobie sprawę z tego, co uczynił, bohatersko zasłonił materiał swoim ciałem, podczas gdy inni rozpoczęli ewakuację. Zmarł 30 maja 1946 r., dwa tygodnie po ekspozycji.

5.

roper

Sylvester H. Roper był pierwszym na świecie wynalazcą motocyklu. Nazwał go velocipedem i w rzeczywistości był to rower przerobiony na napęd silnikiem parowym. 1 czerwca 1896 r. Roper testował urządzenie na rowerowym torze wyścigowym, osiągając prędkość ponad sześćdziesięciu kilometrów na godzinę.

Nagle podczas jazdy zmarł. Sekcja zwłok wykazała, że przyczyną śmierci był atak serca, ale nie wiadomo, czy to on spowodował wypadek, czy odwrotnie. Miał siedemdziesiąt dwa lata.

6.

hunley

Horace Lawson Hunley pracował nad prototypami łodzi podwodnej. Jego pierwszy model uwięził pod wodą siedmiu marynarzy i doprowadził ich wszystkich do śmierci. Po tej tragedii Hunley powrócił do deski kreślarskiej i opracował nowy, ulepszony model o wdzięcznej nazwie H.L. Hunley, którego mianował się kapitanem.

W dniu 15 października 1863 r. Hunley testował ulepszoną wersję u wybrzeży Charleston w Południowej Karolinie. Niestety łodzi znowu nie udało się wyjść na powierzchnię, co kolejny raz doprowadziło do zabicia załogi – w tym również samego Hunleya.

7.

vlaicu

Aurel Vlaicu był rumuński wynalazcą, który samodzielnie pilotował swoje samoloty zwane Vlaicu WR I, II i III. Opracowując nowatorskie rozwiązania, osiągnął wiele znaczących sukcesów w dziedzinie lotnictwa, takich jak najdłuższy i najszybszy lot oraz wzniesienie się na najwyższą wysokość.

W piątek, 13 września 1913 r., zabrakło mu jednak szczęścia. Gdy próbował osiągnąć najwyższą kiedykolwiek zanotowaną wysokość lotu, przekraczając szczyty Karpat. Przyczyny katastrofy nie zostały ustalone.

8.

curie

Marie Curie-Skłodowska za swoje pionierskie badania nad radioaktywnością dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla. Prócz tego zaproponowała teorię promieniowania, odkryła dwa nowe pierwiastki, przyczyniając się do wynalezienia radiografii i promieniowania rentgenowskiego.

Curie zmarła 14 lipca 1934 r. we francuskim sanatorium na niedokrwistość aplastyczną powstałą wskutek długotrwałej ekspozycji na promieniowanie. Prawdopodobnie z powodu zwyczaju przenoszenia probówek plutonu w kieszeniach.

9.

valier

Max Valier był austriackim inżynierem rakietowym, który wynalazł płynny napęd rakietowy. Ciesząc się odniesionym sukcesem, inżynier postanowił opracować również samochód z napędem rakietowym. Udało mu się, osiągając prędkość około 400 kilometrów na godzinę.

Starając się uzyskać jeszcze lepszy wynik, Valier przeprowadzał eksperymenty z alkoholem jako paliwem. To jednak obróciło się przeciwko niemu, doprowadzając do eksplozji w warsztacie, która zabił Valiera i spaliła cały warsztat.

10.

REICHELT

Franz Reichelt był chyba najbardziej szalonym wynalazcą w historii. Był znany jako Flying Tailor i pracował nad wynalezieniem płaszcza – spadochronu. Aby udowodnić, że wynalazek działa przekonał strażników z wieży Eiffela, aby pozwolili mu zademonstrować efekty. W dniu 04 lutego 1912 r. Franz zorganizował event prasowy, zapraszając dziennikarzy, aby mogli być świadkami jego inauguracyjnego skoku. Skoczył z pierwszego poziomu, jednak grawitacja przejęła kontrolę.

Tragiczny wyczyn został dokładnie udokumentowany na materiale filmowym jednego z dziennikarzy.