6 lat temu

Średniowieczna wieża książęca w Siedlęcinie

Wieża książęca w Siedlęcinie jest jedynym tego rodzaju zabytkiem, niemniej jednak nie jest on zbyt znany. Każdy amator historii i zabytków z okresu średniowiecza powinien ją jednak zobaczyć.

Siedlęcin jest wsią zlokalizowaną na Dolnym Śląsku, niedaleko Jeleniej Góry. Została ona założona na przełomie XIII i XIV wieku. Chociaż to niewielka miejscowość, to jednak może pochwalić się wspaniałymi zabytkami. Zobaczymy tutaj między innymi dwa kościół – jeden z XIV-XIX wieku, drugi z XVIII wieku, a także gotycki dwór obronny z XIV wieku, który nazywany jest także wieżą książęcą.

Historia wieży książęcej w Siedlęcinie

Budowa wieży rozpoczęła się najpewniej około 1314 roku. Zlecenie do jej wzniesienia wydał Henryk I – książę jaworski. Początkowo wieża miała cztery piętra. Dwa piętra dolne przeznaczone były jako pomieszczenia gospodarcze, z kolei dwa wyższe służyły właścicielom wieży.

Jedną z wyjątkowych atrakcji w wieży są również znajdujące się wewnątrz polichromie, które położone są na trzeciej kondygnacji. Dodano je prawdopodobnie około 1346 roku. Są one wykonane w stylu al secco, czyli nakładaniem farby na tynk. Malowidła przedstawiają historię nawiązującą do popularnej legendy o sir Lancelocie.

W późniejszych wiekach wieża zmieniała właścicieli. Dobudowano w niej także jeszcze jedną, najwyższą kondygnację. Od pierwszej połowy XVIII wieku aż do zakończenia II wojny światowej wieża był własnością rodu Schaffgotschów.

Zwiedzanie wieży książęcej w Siedlęcinie

Wieża książęca jest udostępniona za drobną opłatą dla zwiedzających. Warto ją odwiedzić podczas zwiedzania różnych miejscowości na Dolnym Śląsku. Zwiedzających wita wyjątkowe kamienne wejście z portalem i zabytkowymi drewnianymi drzwiami, przy którym rośnie stare drzewo. W środku możemy zobaczyć wspomniane malowidła ścienne oraz inne eksponaty związane z wieżą. Na szczycie możemy przyjrzeć się misternej konstrukcji drewnianego dachu.

Średniowieczna wieża w Siedlęcinie to wyjątkowy zabytek na mapie Dolnego Śląska – zdecydowanie zasługuje na uwagę!

 

Artykuł został przygotowany przez firmę Golden Apartment specjalizującą się w wynajmie apartamentów w centrum Wrocławia.