6 lat temu

Domy inteligentne – za co je kochamy?

Dom inteligentny to taki, w którym dużą rolę odgrywają systemy informatyczne. Za ich pomocą można automatycznie sterować oświetleniem, ogrzewaniem, monitoringiem, symulować obecność domowników czy nawet zarządzać urządzeniami codziennego użytku. Popularność domów inteligentnych stale rośnie – dlaczego?

Inteligentne domy kojarzyć się mogą z filmami, w których wystarczyło klasnąć w dłonie, by zgasić światło. To dobry trop, z tym że obecnie takie domy są o wiele bardziej naszpikowane nowoczesną technologią. Za jej pomocą można ochronić dom przed włamywaczami czy po prostu ułatwić sobie codzienne czynności. Na czym polega “inteligentność” domu?

Automatyzacja

To pierwsze zastosowanie nowoczesnej technologii w domu. Automatyczne dostosowywanie temperatury pomieszczenia, oświetlenia, wzywanie policji czy włączanie muzyki… Oszczędzanie czasu jest tu drugą zaletą, ponieważ pierwsza to… wygoda. Domownicy nie muszą myśleć o tym, że trzeba włączyć alarm czy zamknąć okno, bo może padać. System zrobi to za nich. Co więcej – dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii, która analizuje i reaguje niemal natychmiast na zmiany, można zaoszczędzić pieniądze na ogrzewaniu, prądzie, czy nawet lekarstwach. Personalizacja powyższych parametrów pozwoli nam także lepiej poznać własne potrzeby, przyzwyczajenia. A aplikacja na telefon pomoże kontrolować cały system zdalnie, np. z pracy.

Bezpieczeństwo

Domy inteligentne dbają o bezpieczeństwo domowników i ich mienia. Pierwsza na myśl przychodzi ochrona przed kradzieżą i włamaniami, do czego służą nie tylko systemy alarmowe i monitoring, ale również symulacja domowników. Ten ostatni aspekt jest niezwykle ciekawy – system steruje urządzeniami, oknami czy nawet drzwiami w taki sposób, by z zewnątrz wyglądało to tak, jakby w domu przebywali mieszkańcy. Działania technologii są oparte o wcześniej zarejestrowane zachowania domowników – za każdym razem są one inne, unikając pętli powtarzalnych czynności. Oprócz tego, nieruchomości inteligentne chronią swoich mieszkańców, np. poprzez włączenie alarmu przeciwpożarowego i odcięcie pomieszczeń zajętych przez ogień, odcięcie prądu od zepsutego urządzenia czy kuchenki, w której potrawa zaczyna się przypalać… Możliwości jest wiele i są one zależne od naszych preferencji oraz oczywiście zasobności portfela.

Oszczędności

System czujników może wpływać na oszczędzanie nie tylko naszego czasu, ale również finansowe. Obejmuje on takie działania, jak np. wyłączenie ogrzewania czy światła w pomieszczeniach, w których nikogo nie ma, a nawet przejście na niezależne źródła zasilania podczas burzy, co pomaga uniknąć spięcia. Dostosowuje temperaturę pomieszczeń tak, by była optymalna dla domowników, a to może przekładać się na brak zachorowań z powodu wychłodzenia pomieszczeń. Jeśli wykryje, że zostało otwarte okno, wyłączy klimatyzację lub wentylator. Największe oszczędności rzeczywiście można zauważyć w rachunkach za prąd i ogrzewanie, choć warto zwrócić uwagę, że systemy inteligentne również opierają się na prądzie.

Personalizacja

W przypadku domów inteligentnych polega ona na dostosowywaniu parametrów do każdego z domowników osobno. Aby w pełni móc spersonalizować system, musi się on najpierw “nauczyć” zachowania oraz potrzeb użytkowników. Dzieje się to za pomocą obserwacji, czyli kamer i czujników. Niektóre funkcje można wprowadzać ręcznie. Personalizacja budzi wiele zastrzeżeń, głównie ze względu na stopień skomplikowania systemu, koszty, a także obawy przed włamaniem się do tego systemu. Z drugiej strony niesie ona ze sobą wiele zalet, np. może automatycznie podnosić temperaturę w pokoju osoby ciepłolubnej, a zmniejszać ją w innym.

Domy inteligentne to wygoda i bezpieczeństwo. Obecne rozwiązania mają zarówno zalety, jak i wady, przy czym wydaje się, że największą obawę stanowi możliwość włamania się do systemu przez niepowołane osoby. Włamanie takie jest rzadkością – wiele systemów jest skutecznie zabezpieczonych przed takimi sytuacjami. Dlatego coraz więcej osób patrzy na inteligentne rozwiązania przychylnie, a wiele z nich prędzej czy później decyduje się na ich zastosowanie. Tym bardziej, że technologia już jakiś czas temu stała się niezbędna w domach.

Opracowanie materiału: https://rynekpierwotny.pl/