Ile lat ma twój pies?

Czworonogi nie starzeją się tak, jak ludzie. Ich życie płynie dużo szybciej niż nasze – wcześniej dorastają, ale także szybciej się starzeją. Przeliczenie wieku psa na ludzkie lata pozwala nam uzmysłowić sobie, jak nasz zwierzak się rozwija i na jakim etapie życia znajduje się obecnie. Pozwala to także lepiej zrozumieć i zaspokoić potrzeby ulubieńca.

Wiek ma znaczenie w wielu aspektach opieki nad zwierzakiem. Wraz z upływem lat zmienia się choćby zapotrzebowanie energetyczne naszego ulubieńca – starszy pupil potrzebuje bogatej, lecz zdecydowanie mniej kalorycznej diety. Wiek ma również istotne znaczenie w kwestiach zdrowotnych i pozwala określić, czy zmiany w zachowaniu ulubieńca są naturalne, czy raczej patologiczne.

Etapy rozwoju psa

Szczególne znaczenie w życiu czworonoga ma pierwsze kilkanaście tygodni życia. Przyjmuje się, że do około 14. dnia po urodzeniu psiaki znajdują się w okresie neonatalnym – są wówczas całkowicie uzależnione od matki. W kolejnym tygodniu następuje znaczny rozwój zdolności lokomotorycznych maluchów. Najważniejszym etapem rozwoju dla życia czworonoga jest jednak okres socjalizacji – czyli czas od 3. do 12. tygodnia, podczas którego małe czworonogi poznają świat i uczą się prawidłowych reakcji na różne bodźce. Okres dojrzewania rozpoczyna się u psów około 6. miesiąca życia. To okres tzw. buntu, podczas którego nawet grzeczne czworonogi stają się dość nieprzewidywalne i mogą zacząć ignorować polecenia właściciela. Rozwój psów kończy się, gdy osiągają one wiek 1-2 lat. Czworonogi w wieku 7-10 lat uznaje się natomiast za seniorów.

Jak określić wiek psa?

Gdy nie znamy dokładnej daty urodzenia psa, trudno jest określić jego wiek. Z tym problemem boryka się wielu właścicieli adoptowanych czworonogów. Jak wówczas można określić wiek zwierzaka? Najłatwiej zrobić to przyglądając się zębom pupila. Psiaki w wieku około 1-2 lat mają białe i czyste uzębienie. U zwierzaków powyżej 5. roku życia zęby przyjmują bardziej owalny kształt, można też zauważyć na nich wyraźny kamień nazębny. Natomiast psy o wyraźnych ubytkach w uzębieniu prawdopodobnie mają więcej niż 10 lat. Znacznie łatwiej określić wiek starszych czworonogów. Można u nich zauważyć siwe włosy, a ich oczy są zdecydowanie mniej przejrzyste. Upływ lat zdradza także zachowanie pupila.

Obliczanie wieku psa jest także zależne od jego rasy lub jego rozmiarów. Większe psy z reguły dorastają wolniej, ale starzeją się też szybciej i żyją odrobinę krócej niż te mniejsze. Co ciekawe, stwierdzono też, że łatwiej jest określić wiek mieszańców niż wiek psów rasowych.
To wszystko fakty – poznaj również najciekawsze mity o psach. Czy może już wiesz czy jedzenie trawy przez psa zwiastuje nadchodzący deszcz? No właśnie fakt czy mit?

Wiek psa a wiek ludzki

Przeliczanie psich lat na lata ludzkie ułatwi nam uzmysłowienie sobie na jakim etapie rozwoju obecnie znajduje się nasz zwierzak. Istnieją różne metody przeliczania wieku pupila. Jedna z zasad mówi, że na każdy rok życia czworonoga przypada 7 ludzkich lat. Ten sposób nie powie nam jednak zbyt wiele o rzeczywistym rozwoju pupila –bowiem najbardziej intensywnym okresem pod kątem rozwoju jest pierwszy rok życia psa. Aby otrzymać dokładniejszy wynik, należałoby zatem uwzględnić tempo rozwoju zwierzaka w poszczególnych latach.

Przyjmuje się zatem, że roczny psiak jest na tym samym etapie, co piętnastoletni człowiek. Kolejny rok życia pupila to natomiast około 9 ludzkich lat. W kolejnych latach przyjmuje się, że zwierzakowi w ciągu roku przybywa około 4 lat – i tak dalej…

Po więcej ciekawostek ze świata pupili zapraszamy na blog sklepu dlaZwierzaka.eu – dowiesz się z niego dlaczego pies unika kontaktu wzrokowego czy jak psy zapatrują się na huczne świętowanie Nowego Roku!