Stłuczka? Nie wpadaj w panikę – zgłaszanie szkody nie musi być trudne

Wyruszając na drogę mamy nadzieję, że nie spotka nas nic złego i bezpiecznie wrócimy do domu. Niestety, nie zawsze mamy tyle szczęścia. Nawet jeśli sami będziemy jechać uważnie i przepisowo, możemy paść ofiarą czyjejś niefrasobliwości. Rozbity samochód to spory stres. Warto jednak pamiętać, że jeśli to nie ty jesteś sprawcą kolizji, nie zostaniesz pozostawiony sam sobie. Co więcej, obecnie zgłaszanie i likwidacja szkody z OC bywa bardzo proste. Sprawdź więc co zrobić, jeśli dojdzie do stłuczki.

Jak to wyglądało do tej pory?

Jeszcze nie tak dawno temu w sytuacji, w której dochodziło do stłuczki, a biorący w niej udział kierowcy nie zdecydowali się na pokrycie szkód z własnej kieszeni, ten z nich, który był sprawcą zdarzenia, zostawał pociągnięty do odpowiedzialności cywilnej. Znaczy to nic innego niż wypłacenie odszkodowania osobie, która nie zawiniła w zdarzeniu drogowym. Niestety, w praktyce nierzadko poszkodowany w stłuczce musiał zmagać się z wieloma problemami. Nie tylko udokumentować poniesione przez siebie szkody, ale również samodzielnie dowiedzieć się z jakiego ubezpieczenia korzystał sprawca i zgłosić szkodę odpowiedniemu towarzystwu ubezpieczeniowemu. Wystarczyła zła wola sprawcy, podanie nieprawdziwych informacji czy brak kontaktu, by dochodzenie do kogo powinniśmy zgłosić szkodę było mocno utrudnione. Dodatkowo kontakt z ubezpieczycielem, z którym do tej pory nie mieliśmy kontaktu, bywał trudny, a procedura wypłaty odszkodowania niejednokrotnie przeciągała się w czasie. Na szczęście, to już przeszłość.

Co się zmieniło?

Obecnie likwidacja szkody z OC staje się znacznie szybsza i łatwiejsza. W naszym kraju wdrożony został bowiem system Bezpośredniej Likwidacji Szkody. Na jego temat sporo informacji możesz znaleźć między innymi na stronie http://www.zglaszamstluczke.pl/. System ten to rozwiązanie, które już od wielu lat z powodzeniem działa w wielu krajach Europy. Nic więc dziwnego, że to spore ułatwienie dotarło w końcu również i do naszego kraju. Jego celem jest usprawnienie procedur związanych z likwidacją szkód z OC, a także zwiększenie komfortu osób, które padły ofiarą zdarzeń drogowych. Bardzo często stres, jaki jest z tym związany, sprawia, że nie są one w stanie zadbać o swoje interesy. Dzięki temu, że kontaktują się ze znaną sobie firmą, czują się bowiem znacznie pewniej.

Czym jest Bezpośrednia Likwidacja Szkody?

Przyjrzyjmy się nieco bliżej Bezpośredniej Likwidacji Szkód (BLS). Czym jest ten system? To usprawnienie, z którego korzysta obecnie ośmiu największych ubezpieczycieli. Są to Aviva, Axa Ubezpieczenia, Concordia Ubezpieczenia, Ergo Hestia, Gothaer, PZU, UNIQA i Warta. Klienci posiadający obowiązkowe ubezpieczenie OC w jednym z tych towarzystw mogą skorzystać z pomocy przy likwidacji szkody z OC sprawcy. Wystarczy, że w momencie, w którym dojdzie do zderzenia, kontaktują się ze swoim ubezpieczycielem. Towarzystwo ubezpieczeniowe zajmie się resztą, czyli skompletowaniem dokumentacji oraz kontaktami z firmą ubezpieczeniową sprawcy. Co w przypadku, gdy sprawca nie posiada ubezpieczenia w jednej z wymienionych firm? System Bezpośredniej Likwidacji Szkód jest rozwiązaniem, które cieszy się sporym zainteresowaniem. Z tego właśnie powodu również firmy ubezpieczeniowe, które nie wdrożyły tego rozwiązania, starają się współpracować. Wszystko po to, by usprawnić procedurę wypłaty odszkodowań.

Doszło do stłuczki – co mam zrobić?

Przejdźmy jednak to tego co najważniejsze, a więc co robić gdy dojdzie do stłuczki. W emocjach często zupełnie nie wiemy bowiem jak postąpić, co niejednokrotnie przyczynia się do tego, że nie jesteśmy w stanie skutecznie dochodzić swoich praw i satysfakcjonującej nas wysokości odszkodowania. Czas to zmienić. Jeśli więc jesteś jedną z osób, które biorą udział w kolizji drogowej, a wina drugiego z kierowców jest bezdyskusyjna, nie musisz wcale wzywać policji. Wystarczy bowiem, że skontaktujesz się… ze swoim ubezpieczycielem. Tak! Nie musisz już pytać sprawcy o to z jakiego towarzystwa ubezpieczeniowego korzysta. Wszystko sprawdzą bowiem pracownicy twojego ubezpieczyciela. To oni zajmą się również wszystkimi formalnościami, gromadzeniem dokumentacji, a także wypłatą odszkodowania na twoje konto. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz sporo czasu, ale również i stresu.

Pamiętaj, że wprowadzenie systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkody nie oznacza, że możesz zrezygnować ze spisywania protokołu ze zdarzenia oraz wykonania dokumentacji fotograficznej uszkodzeń twojego samochodu. To cenne dowody, o które z pewnością poprosi twój ubezpieczyciel. Bez nich trudno bowiem będzie udowodnić mu, że padłeś ofiarą niefrasobliwości drugiego kierowcy.

Czy na odszkodowanie czeka się długo?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ również w systemie Bezpośredniej Likwidacji Szkody na czas oczekiwania na wypłatę odszkodowania wpływa wiele czynników. Wśród nich wymienić możemy współpracę ze sprawcą odszkodowania, tempo dostarczenia odpowiednich dokumentów oraz potwierdzenia poniesionych strat. Niemniej jednak, możliwość bezpośredniego zgłoszenia szkody u swojego ubezpieczyciela oraz fakt, że całą procedurą zajmują się profesjonaliści, wpływa pozytywnie na czas wypłaty świadczenia dla osoby poszkodowanej.

Warto w tym miejscu zaznaczyć również, że Bezpośrednia Likwidacja Szkody nie zmienia nic w wysokości odszkodowania, które możemy otrzymać oraz w dodatkowych usługach, które obejmuje ubezpieczenie (takich jak holowanie czy wynajem samochodu zastępczego dla osoby poszkodowanej). Nie wpływa również w żaden sposób na wysokość składki obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Podsumowując, stłuczka na drodze, pomimo, że jest bardzo stresującym wydarzeniem, nie musi oznaczać dla ciebie strat finansowych czy konieczności długiej walki o swoje prawa i odszkodowanie. BLS to system, który znacząco wszystko uprościł i sprawił, że kontakt w sprawie likwidacji szkody z OC nie musi już być niemiłym i stresującym zdarzeniem. Wszystko załatwi bowiem twój ubezpieczyciel – szybko i sprawnie .