6 lat temu

Suchy lód. Magia w zasięgu ręki!

Niejednokrotnie oglądając programy popularyzujące taniec, mogliśmy zauważyć delikatnie unoszącą się fantazyjnie nad parkietem mgiełkę, która nadawała układowi lekkości, romantyzmu, a czasem ukrywała niedostatki wykonawców. Ten baśniowy efekt uzyskuje się dzięki wykorzystaniu suchego lodu, który skutecznie eliminuje z użycia staromodne maszyny do dymu. Nowocześnie i bez wywoływania napadu kaszlu. Czym jest suchy lód i jakie są jego zastosowania?

Suchy lód to potoczna nazwa zestalonego dwutlenku węgla CO2, który w stanie stałym do złudzenia przypomina lód. Ma on niesamowitą właściwość przechodzenia ze stanu stałego w gazowy z pominięciem stanu ciekłego i między innymi dzięki temu, znalazł on zastosowanie w wielu dziedzinach życia codziennego. Mimo iż jest to dwutlenek węgla, nie należy się go obawiać. Suchy lód jest substancją bezwonną, nie posiada smaku, a co najważniejsze, nie jest trujący. CO2 w stanie gazowym, jest cięższy od powietrza, dzięki czemu tworzy podziwianą przez nas, gęstą, lejącą mgłę. Ze względu na bardzo niską temperaturę suchego lodu, należy się z nim bardzo ostrożnie obchodzić. Kostkę CO2 trzeba przewozić w specjalnych pojemnikach i przenosić szczypcami. Ze względów bezpieczeństwa nie należy jej dotykać gołymi rękami.

Do czego w takim razie służy suchy lód?

LABORATORIUM

Substancja ta od dawna używana jest w laboratorium, gdzie doskonale sprawdza się podczas procesów wymagających niskiej temperatury, a także podczas spowalniania doświadczeń egzotermicznych.

CATERING

Czy zastanawialiście się, dlaczego w samolocie bądź podczas festynu na świeżym powietrzu, mimo braku agregatów, nie ma problemu z dostaniem zimnego napoju? To także zasługa suchego lodu, który doskonale chłodzi bez potrzeby podłączania ogromnej ilości urządzeń.

WYPOCZYNEK

Staromodne lodówki samochodowe, do których odpowiednio wcześniej trzeba było chłodzić wkłady, odchodzą już w zapomnienie. Dzięki CO2 w stanie stałym możemy znacznie dłużej przechowywać żywność w podręcznej lodówce podczas podróży. Również w trakcie plażowania, dzięki suchemu lodowi, możemy szybko schłodzić napój- wystarczą dwie minuty!

TRANSPORT

Suchy lód odnajduje się doskonale także w większych transportach. Dzięki niemu ekonomicznie i ekologicznie możemy przewieźć produkty wymagające niskich temperatur i mówimy tu nie tylko o przemyśle spożywczym. Również szpitale korzystają z suchego lodu podczas transportu krwi bądź organów do transplantacji.

PRZYJĘCIA

Nie ma nic bardziej romantycznego niż Para Młoda wirująca w tańcu wśród mgiełki ciężko opadającej u stóp. Nasi goście również pozostaną pod ogromnym wrażeniem, gdy zaserwujemy im „dymiące” dania bądź drinki. Tutaj wszystko zależy od fantazji barmanów i kucharzy.

DOŚWIADCZENIA I ZABAWA

Suchy lód może być doskonałym materiałem do doświadczeń dla młodych chemików. Dzięki niemu możemy w szkole, ale także w warunkach domowych, przeprowadzić eksperymenty, które na długo pozostaną w pamięci najmłodszych! Suchy lód możemy wykorzystać również do sztuczek w plenerze. Dodaj do gorącej wody odrobinę płynu do naczyń, wrzuć kostkę suchego lodu i zobacz zachwyt w oczach dzieci, gdy z pojemnika wypłyną bańki, zmieniające się po dotknięciu w biały dym!

Zapewne podczas czytania artykułu w niejednym z nas obudził się mały odkrywca, który chętnie poeksperymentowałby z tym intrygującym produktem. Wbrew pozorom suchy lód jest produktem bardzo łatwo dostępnym. Bez trudu zakupimy go w sklepie elod.pl. Trzeba naprawdę niewiele by zostać niezapomnianym gospodarzem, perfekcyjną podróżniczką czy prawdziwą gwiazdą przyjęć. Wystarczy suchy lód i odrobina fantazji!