Perkusja dla dziecka – od czego zacząć?

Twój maluch od najmłodszych lat ustawia garnki, pokrywki i wybija na nich rytm? A może miarowo bębni palcami lub uderza sztućcami w stół? Być może jesteś świadkiem ukazywania się samorodnego talentu perkusyjnego swojego dziecka, a takiej szansy nie wolno zmarnować. Podpowiadamy, jak zachęcić małego muzyka do rozwijania zdolności i na czym najlepiej trenować.

Do serca dziecka poprzez zabawę

Mówi się, że muzyka płynie z serca – tu ma swój początek i właśnie w tym miejscu sekwencje rytmu i melodii przekształcane są w uczucia odbiorców. Jak zatem dotrzeć do serca dziecka? Oczywiście najlepiej poprzez zabawę! Jeżeli więc planujesz zakupić swojemu maluchowi zestaw perkusyjny, niech będzie świecący, grający i najeżony kolorami. Idealnie sprawdzi się do tego dziecięcy odpowiednik pada perkusyjnego lub klasyczna wersja bębnów w barwnym wydaniu. To rozwiązanie idealnie sprawdzi się w przypadku dzieci przedszkolnych, zaś większe pociechy będą oczekiwały sprzętu na miarę swojego talentu.

Podstawowy zestaw dla młodego perkusisty

Już na etapie szkoły podstawowej „ego” Twojego dziecka dochodzi do głosu i mocno przebija się do świata realnego. To czas, w którym właśnie odpowiedni sprzęt może zachęcić młodego człowieka do szlifowania umiejętności gry. Podstawowy zestaw perkusyjny będzie nie tylko podnosił prestiż nauki grania, ale także pomoże dziecku rozwijać swój talent. Jak się do tego zabrać?

Na sam początek idealny będzie werbel. To instrument, na którym można uzyskać charakterystyczny, donośny i ostry dźwięk. Sprawdza się do ćwiczeń różnych technik uderzania, wydobywania tonów lub utrwalania rytmów. Zestaw: werbel i pałeczki w zupełności wystarczą na początek. Nie powinny też mocno nadwyrężyć Twojego portfela i będą bezpiecznym rozwiązaniem na wypadek porzucenia kariery perkusisty (zmiany poglądów w młodym wieku zdarzają się wybitnie często).

Dopiero w późniejszej fazie warto dokupić pozostałe elementy podstawowego zestawu, jakim będzie centrala (duży bęben uderzany tzw. stopą), 2 tomy o wysokich dźwiękach i floor tom, z którego można wydobyć niskie tony. Oczywiście każdy z nich, poza centralą, potrzebuje również statywu (werbel także). Do kompletu konieczny będzie też wygodny stołek – klasyczne krzesło z oparciem zupełnie się nie sprawdzi, ze względu na zbyt duże obciążenie dla kręgosłupa i zwyczajną niewygodę podczas wielogodzinnych ćwiczeń.

Pad perkusyjny – rozwiązanie szyte na miarę

Rozwój technologii umożliwił stworzenie jednego z najwygodniejszych rozwiązań do szlifowania umiejętności gry na perkusji – pada. Jest to niewielkie elektroniczne urządzenie, które można bez problemu spakować do plecaka i zabrać ze sobą w dowolne miejsce. Nie zajmuje też wiele przestrzeni w domu i, co najważniejsze, można do niego podłączyć słuchawki. Nie prezentuje się może tak znakomicie jak klasyczne bębny, ale umożliwia spokojny relaks wszystkim domownikom. Pada polecamy nieco starszym perkusistom, którzy nie potrzebują dodatkowej motywacji do dalszej nauki gry na instrumencie.

W przypadku chęci doboru instrumentu muzycznego dla dziecka zapraszamy na http://drumstore.pl/