Dlaczego powinniśmy nosić kamizelki odblaskowe?

Według Prawa o ruchu drogowym, każdy pieszy poruszający się po zmroku ma obowiązek noszenia kamizelki odblaskowej. Szczególnie odnosi się to do odcinków poza terenem zabudowanym, gdzie takie odblaski są konieczne. Nie każdy jednak zgadza się z tym przepisem i większość z nas nie korzysta z kamizelek odblaskowych, ponieważ uważa, że nie są one nam potrzebne. Dlaczego tak ważne jest, aby przełamać się i zacząć wreszcie nosić odblaski? Dowiedz się, czemu gadżety odblaskowe to elementy, których powinniśmy używać!

Kamizelka odblaskowa – czy to konieczność?

Jednak obowiązek noszenia odzieży odblaskowej powinien być obowiązkiem dla każdego, kto chce dbać przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo. Również za dnia, kiedy pogoda jest pochmurna, a widoczność na drodze spada, powinniśmy pamiętać, żeby wyposażyć się w kamizelkę.

W sytuacji, kiedy znajdujemy się na drodze i nie posiadamy elementów odblaskowych, a panuje już mrok, jesteśmy widoczni dla kierowców z odległości około 30 metrów – zauważa specjalista z odblaski24.com.pl. – Aby uzmysłowić sobie, że jest to naprawdę niewielka odległość, wystarczy zrozumieć, że nawet rowerzysta miałby problem, aby nas bezpiecznie ominąć, a co dopiero kierowca znacznie szybciej poruszającego się samochodu.

Brak kamizelki odblaskowej po zmroku grozi nam nie tylko mandatem, ale czymś zdecydowanie poważniejszym – narażaniem siebie i innych na różne niebezpieczeństwa, takie jak np. potrącenia.

Kamizelki odblaskowe dla każdego

Dziś na szczęście nie musimy obawiać się o to, że kamizelka będzie za duża lub nie spodoba się naszym dzieciom – podkreśla ekspert z odblaski24.com.pl. – Szeroki asortyment odblasków daje nam możliwość wyboru spośród wielu rozwiązań. Możemy wybierać zarówno kamizelkę dla dorosłych, jak i kamizelkę dla dzieci – często z opcją spersonalizowanego nadruku.

Ciekawym dodatkiem, który spodoba się zwłaszcza dzieciom będzie właśnie nadruk. Kamizelka odblaskowa z nadrukiem to już powszechnie znany zabieg, pozwalający dorosłym przekonać dzieci do noszenia tych elementów. Nadrukiem bowiem może być praktycznie wszystko: postać z bajki, zdjęcie czy imię dziecka. Taki spersonalizowany gadżet odblaskowy na pewno zachęci malucha do zakładania go za każdym razem, kiedy będzie wychodził z domu.

Dla bardziej wymagających dostępne są też inne elementy odblaskowe, które cieszą się równie wielkim zainteresowaniem, co najpowszechniejsza kamizelka odblaskowa. Można wśród nich wymienić głównie opaski odblaskowe, chusty, specjalną odzież z odblaskami, szelki, breloki, zawieszki, naklejki, smycze, torby i worki odblaskowe. Producenci wychodzą naprzeciw klientom, tworząc tak bogatą ofertę tylko po to, aby zachęcić jak największą liczbę osób do noszenia odblasków.

Noś kamizelkę odblaskową!

Gadżety odblaskowe, w tym kamizelki, nie powinny być postrzegane jak niemiły obowiązek. Powinniśmy uświadomić sobie, jak ważnym elementem są te często niewielkie odblaski i jak skutecznie mogą chronić nas przed tym, co niebezpieczne.

Statystyki nie kłamią – liczba potrąceń wśród pieszych i rowerzystów jest w Polsce nadal jedną z wyższych w Europie. Warto wyposażyć się w odblaski, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich.