Piszczący pasek klinowy – co warto wiedzieć

Nie ma chyba kierowcy, który nie spotkałby się z takim problemem. Osprzęt silnika w formie paska pełni arcyważną rolę. Odpowiada za ważne elementy – jak alternator oraz pompa wodna. Jeśli pracuje źle, powstają zakłócenia w działaniu pojazdu. Na przykład – akumulator działa z drastycznie obniżoną sprawnością. Jeśli pasek się zerwie, nie ma opcji, że pojedziemy dalej. Fachowcy ze sklepu Akcesoria.cnc.info.pl podpowiedzą co robić w takich sytuacjach.

Mamy dwa typy pasków w autach: klinowe – w autach starszych i wielorowkowe, które montuje się w samochodach produkowanych współcześnie. Zużycie pasków różni się. Klinowy pracuje bocznymi krawędziami jak się zużyją – trzeba wymienić.

Wielorowkowy pracuje całą powierzchnią, przylegając do kół pasowych. Jest bardziej efektywny i cichy. By oba typy działały prawidłowo, muszą mieć odpowiedni poziom napięcia. Mierzymy je w połowie odległości między kołami pasowymi. Jak pasek ma prawidłowe napięcie, nagnie się od 5 do 15 mm.

Pisk od wilgoci

Jeśli pasek jest źle napięty albo zużyty – będzie piszczał gdy silnik pracuje. To najczęściej występuje gdy mamy zimniejsze temperatury i deszczową pogodę. Co to powoduje? Wilgoć redukuje właściwości tarcia, które powstaje między kołem pasowym a paskiem. Dotyczy przede wszystkim uszkodzonych albo mocno zużytych mechanizmów. Choć może się też zdarzyć w nowym aucie.

 

Przegrzewanie silnika

Gdy pasek piszczy, pisk będzie narastał w zależności od obciążenia urządzeń, które napędza. Jeśli na przykład używamy naraz świateł, radia, wycieraczek, może się zdarzyć tak, że piszczenie będzie miało charakter ciągły. I nie ma znaczenia pogoda.

Inne problematyczne symptomy

Nie zawsze pisk ma związek z paskiem. Czasami wina leży w kołach pasowych, jeśli mocno się już wyślizgają. Na przykład – gdy zużyje się koło pasowe pompy wspomagania, pisk usłyszymy przy maksymalnym skręcie kół. Wówczas trzeba poddać pasek wymianie i dokładnie sprawdzić koła pasowe. Jeśli faktycznie są wyślizgane – trzeba je wymienić na nowe. Koszt nie jest wysoki, a gdy zlikwidujemy pisk, mamy cichą jazdę, poza tym poprawiamy eksploatację różnych elementów.

Pasy klinowe dostępne w Akcesoria.cnc.info.pl

W pasku wielorowkowym źródło pisku mogą stanowić też ziarenka piasku albo małe kamyczki, zaklinowane w rowkach. Lepiej wtedy poddać pasek wymianie, bo uszkodzenie wynika z zanieczyszczeń.

Gdy pasek jest prawidłowo napięty – pojazd będzie działać prawidłowo. Pisk nie wystąpi. Większość wielorowkowych pasków ma automatyczne napinacze. Utrzymują one prawidłowy naciąg. Choć one też czasem się zużywają i trzeba je wymienić. W pasku klinowym naciąg ustawiamy ręcznie. To łatwe, kierowcy z dłuższym stażem bez problemu to zrobią. Jednak w niektórych modelach utrudniono dostęp do paska, czasem trzeba będzie podnieść auto lub wjechać na kanał. Nie można też napinać zbyt mocno, wówczas zużycie będzie za wczesne, tak paska, jak i kół pasowych.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem Akcesoria.cnc.info.pl zajmujący się sprzedażą pasków klinowych oraz falowników pod adresem https://www.akcesoria.cnc.info.pl/85-automatyka/falowniki