6 lat temu

Tematyka UX

Aplikacje mobilne i strony internetowe są zaprojektowane w specjalny sposób. Mają wzbudzać w nas pozytywne uczucia i być jak najbardziej intuicyjne w użyciu. Właśnie nad tym czuwają UX designerzy.

„Ty naciskasz przycisk, my zajmiemy się resztą” – tak miał kiedyś podobno powiedzieć George Estman, jeden ze współzałożycieli firmy Kodak. Brzmi naprawdę świetnie i na szczęście tego typu doświadczenie w kontakcie z technologią jest coraz częściej naszym udziałem, ale warto zadać sobie pytanie, kim właściwie są i dlaczego pracują za nas?

Człowiek a aplikacja

Dość powszechną obserwacją jest, że korzystanie z najróżniejszych urządzeń elektronicznych bądź z ich oprogramowań idzie nam coraz lepiej i bardziej intuicyjnie. Może poza babcią, która właśnie odziedziczyła nowy telefon po swoim wnuczku, nikt już raczej nie musi dziś żmudnie „uczyć się” obsługi nowego sprzętu. Podobnie jest ze stronami dostępnymi w internecie, których nie trzeba w całości przeszukiwać, ale intuicyjnie i szybko znajduje się to, czego nam potrzeba. Z jednej strony jesteśmy po prostu coraz bardziej obyci z technologią, ale z drugiej strony nad wygodą korzystania z niej głowi się codziennie olbrzymia grupa ludzi. To ci, którzy przejmują pałeczkę po wciśnięciu guzika. Należą do nich także osoby pracujące jako UX designer.

W rzeczywistości projektant doświadczeń użytkownika, bo tak najłatwiej można by przetłumaczyć nazwę tego zawodu, wchodzi na arenę projektu, zanim jeszcze powstanie jakikolwiek przycisk. Zwykle zajmuje się produktami cyfrowymi, takimi jak strony internetowe czy też aplikacje mobilne. Ważne, że zgodnie z definicją projektowanie UX to zwracanie uwagi na interakcję, jaka zachodzi między człowiekiem a projektem i zadbanie o to, aby była ona jak najlepsza i zapewniała użytkownikowi jak najwięcej wrażeń.

Produkt, który wypuszcza spod swoich skrzydeł UX designer, ma być atrakcyjny, funkcjonalny, ergonomiczny, użyteczny i sprawiający nam jak największą satysfakcję. Aby to osiągnąć, stosuje się tzw. projektowanie zorientowane na klienta. Nie ma się co oszukiwać, wszelkiego rodzaju telefony, laptopy i działające na nich aplikacje „żyjące” w rzeczywistości kodu binarnego wcale nie byłyby dla nas tak intuicyjne i dostępne, gdyby ktoś nie starał się ich do nas dopasować.

Specjalista od wszystkiego

Jednocześnie koniecznie warto zwrócić uwagę na odróżnienie UX od UI (user interface), czyli interfejsu użytkownika. UI designer skupia się po prostu na aspekcie technicznym wspominanego interfejsu. Tymczasem UX jest pojęciem dużo szerszym i bardziej multidyscyplinarnym i multizadaniowym. Do standardowych zadań osób zatrudnionych w tym obszarze należy przede wszystkim projektowanie interakcji i makiet, a także testowanie konkretnych rozwiązań z użytkownikami.

W ten sposób UX designer ma często wpływ na całą strategię danego produktu i musi wykazać się zdolnościami z zakresu analitycznego myślenia, zmysłem estetycznym, wiedzą techniczną, a także sporą dozą empatii w podejściu do drugiego człowieka. Zatem projektowanie zorientowane na człowieka wymaga odkrycia potrzeb i oczekiwań przyszłych użytkowników oraz dostarczenia im produktu, który jest jak najnaturalniejszy w obsłudze. Jest to projektowanie ludzkich odczuć, a więc zadanie zdecydowanie wykraczające poza podjęcie decyzji odnośnie do kształtu, wielkości czy też koloru ikonek.

Odpowiedzią na pytania, czy projektowanie UX jest sensowne i czy przynosi jakiekolwiek efekty, jest fakt, że coraz więcej firm dostrzega potrzebę korzystania z usług UX designera. W końcu wszystkim zależy, aby tworzony przez nich produkt wzbudzał jak najbardziej pozytywne uczucia i emocje w ludziach z niego korzystających. Natomiast najlepszą drogą na odkrycie bolączek użytkowników danego produktu, czy to cyfrowego, czy też fizycznego, jest wyjście im naprzeciw i wypracowanie scenariuszy, które mogą temu zaradzić. I dokładnie nad tym wszystkim czuwa UX designer.

Więcej informacji: www.new-brand.pl