6 lat temu

Najlepsze zdjęcia dzikiej przyrody

Finaliści konkursu Wildlife Photographer Of The Year 2017

Finalista 2017 w kategorii Portrety zwierząt

Arctic treasureSergey Gorshkov (Rosja). Lis polarny ze swoją zdobyczą – jajem śnieżnej gęsi – w poszukiwaniu dogodnego miejsca do zakopania.

Finalista 2017 w kategorii Zachowanie: Ssaki

Swim Gym – Laurent Ballesta (Francja). Wczesną wiosną, matka pierwszy raz zabiera swoje młode w lodowe wody wschodniej Antarktyki. Obie bez trudu prześlizgują się pomiędzy taflami lodu.

Finalista w kategorii Zachowanie: Bezkręgowce

Romance among the Angels – Andrey Narchuk (Rosja). Anioły morskie to mięczaki spokrewnione ze ślimakami, używające do pływania płatków w kształcie skrzydeł. Samiec i samica przygotowują się do połączenia organów płciowych w celu zapłodnienia.

Finalista 2017 w kategorii Czarno – białe

Winter pause – Mats Andersson (Szwecja). W mroźny, lutowy poranek wiewiórka czerwona doświadcza uroków zimy, na chwilę przymykając oczy, składając łapki i strosząc futerko, aby za chwilę powrócić do poszukiwań pożywienia.

Finalista 2017 w kategorii Podwodne

The insiders – Qing Lin (Chiny). Każda z tych ryb ukwiałowych posiada dodatkową parę oczu w otworach gębowych. Są to pasożytnicze równonogi, które jako larwy dostają się przez skrzela do wnętrza, po czym przyczepiają odnóżami do podstawy języka.

Finalista 2017 w kategorii The Wildlife Photojournalist Award: Pojedynczy obraz

Saved but caged – Steve Winter (Stany Zjednoczone). Tylna łapa tego młodego tygrysa sumatrzańskiego została ciężko uszkodzona przez sidła i musiała zostać amputowana. Został odkryty w lesie deszczowym na indonezyjskiej wyspie, Sumatrze, dopiero po 5 dniach od jego usidlenia. Sidła prawdopodobnie zastawili plantatorzy oleju palmowego.

 

Finalista 2017 w kategorii Portret zwierzęcy

Bold eagle – Klaus Nigge (Niemcy). Po kilku dniach ciągłych opadów, bielik amerykański był przemoknięty do szpiku. Pełne skupienie na jego ekspresji w połączeniu z pochmurną aurą, stworzyło niezwykle intymny portret.

Finalista 2017 w kategorii The Wildlife Photojournalist Award: Pojedynczy obraz

Sewage surfer – Justin Hofman (Stany Zjednoczone). Ten maleńki konik morski właśnie “przeskakiwał” między szczątkami rafy, w pobliżu indonezyjskiej wyspy Sumbawa. Gdy energiczny wiatr powierzchniowy zmącił spokój, konik złapał się czegoś, co oferowało mu stabilną tratwę: nasiąknięty wodą patyczek higieniczny.

Finalista 2017 w kategorii Rośliny i grzyby

Saguaro twist – Jack Dykinga (Stany Zjednoczone). Te reprezentatywne kaktusy saguaro, rosnące na pustyni Sonora w Arizonie, rosną do ponad 12 metrów. Ich korzenie rozrastają się labiryntem tuż pod ziemią, a ich długość dorównuje wysokości samych kaktusów, by zebrać jak najwięcej kropel cennego deszczu. Nasycone wodą łodygi są bardzo wrażliwe na mróz i mogą pękać, gdy skręcają się pod własnym ciężarem.

Finalistka 2017 w kategorii Young Wildlife Photographer of the Year, wiek 11-14 lat

Po zakończonym połowie małży, podczas odpływu Niedźwiedzica Brunatna prowadzi swoje młode brzegiem plaży, na pobliską łąkę. Jeden z nich chce zostać i się bawić.

Finalistka 2017w kategorii Young Wildlife Photographer of the Year, wiek 11-14 lat

Glimpse on a Lynx – Laura Albiac Vilas (Hiszpania). W poszukiwaniu rysia, Laura udała się do parku przyrody Sierra de Andújar w Hiszpanii. Poszczęściło jej się już drugiego dnia – para rysiów odprężała się niedaleko drogi.

Finalista 2017 w kategorii Portret zwierzęcy

The power of the matriarch – David Lloyd (Stany Zjednoczone). W kenijskim rezerwacie Maasai Mara, stado słoni zmierzało właśnie do wodopoju. Łagodne światło szybko zachodzącego słońca uwydatniło każdą zmarszczkę i włos. Samica przodująca, spojrzała wprost na fotografa okiem, niczym bursztyn błyszczący pośród ciężkich fałdów jej skóry, a jej wzrok pełen był szacunku i inteligencji.

Finalista 2017 w kategorii Zachowanie: Ptaki

Resplendent delivery) – Tyohar Kastiel (Izrael). Tyohar obserwował parę Kwezali herbowych przez ponad tydzień, nim zaczęły przynosić owoce dla dwóch swoich piskląt. Kwezale osiedlają się zazwyczaj w bardziej zarośniętych częściach lasów, lecz ta parka wybrała sobie drzewo w częściowo wyciętej części kostarykańskiego lasu mglistego San Gerardo de Dota. Doświetlenie wydobyło opalizujący kolor szmaragdu i karmazynu w upierzenia samca.

Źródło